1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. 1 Kasım sonuçlarını nasıl okumalı?
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

1 Kasım sonuçlarını nasıl okumalı?

A+A-
Kapsamlı bir seçim analizi yapmak mümkün. Lakin köşemiz buna müsait değil. Yine de ana hatlarıyla birkaç cümle ile özetleyebiliriz seçim sonuçlarını.
Hiç kuşku yok ki, bu seçim tüm kumpaslara rağmen 4.kez Ak Parti’nin zaferiyle sonuçlanmıştır. Bu seçim, ülkemizde muhalefet sorununun olduğunu tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermiştir. Düşünebiliyor musunuz 4.kezdir Ak Parti tek başına iktidara geliyor, muhalefet partileri ya yerinde sayıyor; ya da sürekli kan kaybediyor. Tuhaf olan da bu güne kadar muhalefetteki bu boşluk parti mensuplarınca ciddi manada sorgulanmıyor ve liderleri hiçbir sorumluluk yüklenmeden görevlerine devam edebiliyor olmalarıdır. 
Tüm partiler açısından birer cümlelik de olsa analiz yapmamız gerekirse:
Evet, milletimiz 7 Haziran 2015 seçimlerinde geminin kaptanlığını elinden almamakla beraber Ak Parti’ye bir şefkat tokadı atmış, ikaz ve uyarılarda bulunmuş ve hatalarını düzeltmesine fırsat vermiş ama asla siyasi arenada baş aktörlükten tasfiye etmemiştir. Ak Parti, yinelenen 1 Kasım 2015 seçimlerinde de, hatalarını düzeltmiş, milletin attığı şefkat tokadından ders almış ve milletin kendisine: “Sen olmazsan bu muhalefet ile ülke sevk ve idare edilemez. Yine tek başına iktidar olman lazımdır” açık ifadesiyle 4. Kez işbaşına getirmiştir. Aldığı oyların %4’ünü MHP’den, %3’lük dilimi daha önce HDP’ye giden mütedeyyin Kürtlerin oylarından, diğeri de siyasi arenada bir varlık gösteremeyen SP ve BBP gibi partilerden aldığı oydur.  
CHP açısından bu seçimi değerlendirdiğimizde, CHP’nin terakki edemeyişinin ana nedeni lider değil; zihniyet meselesidir. Bu millet CHP zihniyetine güvenip de vize vermiyor bir türlü. Zira, özellikle mütedeyyin kesim üzerine estirdiği politikalar hafızalardan bir türlü silinememekte ve bu sebeple halkımızın kahir ekseriyetinin CHP’yi içselleştiremeyeceği gerçeği ortada duruyor. Dolayısıyla, CHP’nin siyasi manada görüp göreceği rahmet ancak bu kadar olur diye düşünüyorum. Tüm sol zihniyeti bir araya getirip tek çatı altında toplasanız da göreceği maksimum rakam % 30 bile değildir. Ayrıca, 7 Haziran seçimlerinde 3 puanlarının HDP’ye gittiği söylemlerinin de gerçeği yansıtmadığı CHP’nin 1 Kasımda aldığı oyla ortaya çıkmıştır. HDP’nin 1 Kasım seçimleriyle 7 Hazirana göre kaybettiği %3’lük bir dilimin AK Parti’ye tekrar gerisin geriye gittiğinin açık delilidir. 
MHP’nin gerek kangren haline gelmiş memleket meselelerinde bile global yaklaşım sergileyememesi, politikalarını Kürt düşmanlığı üzerine bina etmesi, ırki söylemlerden kurtulamaması, milliyetçiliği etnik temele dayandırması, sorunların çözümüne ilişkin ciddi çözümler üretememesi ve bir potansiyel olan muhafazakar oylardan gereği gibi hissedar olamayışı doğrudan kendi politikalarıyla ilintilidir. Gerekse, içinde barındırdığı kendi tabanıyla kemikleşmiş ve kendi içinde toplumun bir çok kesiminin de hüsn-ü kabulüne mazhar olmuş Tuğrul Türkeş ve Meral Akşener gibi aktörleri bir takım bahanelerle kesip atması kendisinin idam fermanı olmuştur. Onun içindir ki, hiçbir parti, -şu üç-beş kişi değirmenime su taşımıyor diye istedikleri yere gidebilirler- gibi bir gaflete düşmemeleri gerekir. MHP örneği, bunun en açık delilidir.
HDP’ye gelince, Çözüm sürecinin önemli bir parçası olması sebebiyle 7 Haziran 2015 seçimleriyle birlikte mütedeyyin Kürt seçmenin kendisini desteklemesi ve olası kalıcı barışın tesisinde önemli rol oynayabileceği saiki ile kendisine oy vermiştir. Bununla birlikte gelişen olaylar ve HDP’nin şiddet kıskacından bir türlü sıyrılamaması, 7 Haziran sonrası gelişen olaylar karşısında milletin kendisine verdiği primi iyi değerlendirememesi 1 Kasım seçimleriyle tekrar elinden alınmasına sebebiyet vermiştir. HDP, eğer objektif değerlendirmelerle bir iç muhasebeye girmez, suçu seçmende ya da başka yerlerde aramaya kalkarsa şu an yakaladığı % 10.7’lik başarıyı da yakalayamaz ve barajı aşarak meclise de giremez. HDP ne yapıp edip Kandil’den kendisini kurtarması gerekir. Tabi bu da kendileri açısından pek de kolay olmayacaktır. Çünkü varlık nedenleri onlar. Yani, anlayacağınız HDP iki arada bir derede kalmıştır. Bakalım bunu nasıl çözecekler. 
Evet, yapılan seçimlerin ülkemiz, milletimiz ve tüm İslam alemi için hayırlı uğurlu olması ve seçilen arkadaşların hayırlı hizmetler ifa etmesine vesile olması temennisiyle hepsine başarılar diliyorum. 
Bu yazı toplam 439 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.