1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. 1 Kasım’da sandık başına
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

1 Kasım’da sandık başına

A+A-
Israrla, bir kez daha kanaatimi altını çizerek belirtmek istiyorum: “Türkiye 7 Haziran’dan sonra çok büyük ve tarihi bir fırsatı kaçırdı.”
7 Haziran Pazar günü Türk milleti sandık başına gitti. İradesini tartışma götürmeyecek şekilde ortaya koydu. Ülkeyi yönetmeye talip olan partilere, kadrolara , “Hiç birinize bu ülkeyi tek başınıza yönetme hakkını vermiyorum. Aranızda anlaşın, ülkeyi birlikte yetkiyi paylaşarak yönetin” dedi. 
7 Haziran’dan MHP ve HDP 80’er, AKP’ye 258, CHP’ye 132 milletvekili verdi. Daha sonra CHP bir eksildi. Bu tablonun içinde pek çok hükümet formülü mümkündü. Kuşkusuz en saçması ve en zor olanı AKP dışındaki üç partinin aralarında anlaşıp, 13 yıl sonra AKP’yi tamamen dışarıda bırakacak bir hükümet kurmalarıydı. Kılıçdaroğlu, bu formülü zorlamak istedi, ama daha Meclis Başkanlığı seçiminde bunun imkansızlığı ortaya çıktı. 
Geri kalan bütün formüller içinde, seçimden birinci çıkan AKP’nin liderliğinde bir koalisyon hükümeti kurulmasını öngörüyordu. Doğru olan da buydu. Halk, AKP’yi yine birinci parti yapmış, ama ülkeyi tek başına yönetme yetkisini elinden almıştı.
Kim ne derse desin. Ben, AKP Genel Başkanı Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı’ndan 63 ncü hükümeti kurma yetkisini aldıktan sonra samimiyetle elinden geleni yaptığını düşünüyorum. Ama belli ki, Cumhurbaşkanı, daha 7 Haziran gecesi tabloyu önüne koyduğunda, tek formül olarak bir an önce seçim seçeneğini tercih etmişti. Davutoğlu, hükümet kurmak için CHP ve MHP ile samimiyetle temasa geçmesine rağmen,  Cumhurbaşkanı’nın hedefini yolundan çıkartacak güç ve yetkiye sahip değildi. 
Türkiye 7 Haziran’da çok önemli bir demokrasi sınavından çok büyük başarıyla çıktı. Yüzde 90 seviyesinde katılımla, şaibesiz, sonuçları üzerinde tartışma olmayan bir seçim yapıldı. Ortaya çıkan tablodan bir Büyük Koalisyon (AKP-CHP ortaklığı) çıkartılabilse, Türkiye bugün önüne güvenle, umutla bakan bir ülke olacaktı. 
Ama tam tersine, 7 Haziran’dan bu yana ülke çok kan kaybetti. Ekonomi dip, terör zirve yaptı.Çok can kaybettik. Çok para kaybettik. Çok fazla insan siyaset kendi arasında anlaşamadığı için mağdur oldu, çok fazla anne ağladı.
…………
Artık bütün bunları tartışmanın zamanı geçmiştir. Anayasa işliyor. Yeni hükümeti kurma görevinin verilmesinin üzerinden geçen 45 günlük Anayasal süre dün doldu. Bugünden itibaren ipler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinde. O da Anayasal hak ve görevlerini yerine getiriyor. Bugün Cumhurbaşkanı Meclis Başkanı ile bir görüşme yapacak. Resmi Gazete’nin bu akşam basılacak mükerrer sayısında Türkiye’nin Anayasa gereği yeni bir seçime gideceği resmen ilan edilecek.
Seçim tarihi de belli. Cumhurbaşkanı bizzat telaffuz etti: 1 Kasım Pazar. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) aslında bir seçime hazırlık için resmi takvim 90 gün olmasına rağmen, hızlandırılmış takvim uygulayacak ve 60 gün içinde seçime gidilecek. Seçmen listelerinin askı süresi, itiraz süresi kısa tutulacak. Çok büyük olasılıkla, siyasi partilere ön seçimle aday belirlemek için zaman kalmayacak. Siyasi partiler, aday adaylığı başvuru sürelerini çok kısa tutacak.  Aday adayları başvuruları tamamlandıktan sonra, aday listelerinin hazırlanıp ilan edilmesi de öyle çok uzun süre almayacak. 
Büyük olasılıkla, eylül ayında, Kurban Bayramı’nı kutlamaya başlamadan önce ya da Kurban Bayramı’nın hemen ardından siyasi partiler seçime girecekleri bölgelerle ilgili aday listelerini açıklamış olacaklar. Göreceksiniz, mevcut aday listelerinde de çok büyük değişiklikler olmayacak. 
………..
Daha öncesi var. Cumhurbaşkanı, bugün resmen erken seçim kararını aldıktan sonra, yeni bir görevlendirme yapacak. Beklenen ve olması gereken, Anayasa’nın öngördüğü seçim hükümetini kurma görevinin de yeniden AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na verilmesidir. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine özgü kişiliği malum. Büyük bir sürpriz yapabilir, seçim hükümetini kurma görevini AKP içinden bir başkasına verebilir. Buna hakkı var. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa, anlayacağız ki, 12 Eylül kurultayında AKP’nin Genel Başkanı da değişecektir. 
Her şeye rağmen böylesine büyük bir sürpriz beklemiyorum. Yeni hükümette, CHP ve MHP görev almayacağını açıkladı. Ağırlık, AKP’li bakanlardan oluşacak. Ulaştırma, İçişleri , Adalet bakanları, herhangi bir siyasi partiye bağlı olmayan bağımsız isimlerden oluşacak. Meclis’te 1 tane bağımsız vekil var. Bu durumda, bağımsız bakanlar bürokrasiden gelecek. Seçim hükümetinde 4 ya da 5 HDP’li bakan da bulunacak. 
Benim bir tahminim: HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, bu 2 aylık seçim hükümetinde Bakan olabilir.  Kuşkusuz hükümeti kurmakla görevlendirilecek Davutoğlu veya bir başka AKP’li, HDP içindeki öne çıkmış, sivri isimleri Bakan olarak istemeyeceklerdir. Ali Haydar Konca, HDP’nin 80 kişilik grubu içinde en sakin, hakkında hiçbir kötü söz söylenemeyecek, herhangi örgütlerle ilişkilendirilmeyecek önemli isimlerden biridir. Üstelik eski bir bürokrat, kaymakamdır. Devlet terbiyesi vardır, hukukçudur. Yarın ya da öbür gün  Seçim hükümeti açıklandığında, Kocaeli milletvekili Ali Haydar Konca’yı Bakan olarak görürsek, şaşmamak gerekir.
……….
1 Kasım’daki seçimde ne olur diye sorarsanız.. Şimdiden konuşulan, “Ben sandık başına gitmeyeceğim” söylemlerine bakmayın. Hepimiz, 1 Kasım’a kadar çok fazla politize olacağız. Gergin geçecek bu dönem. 1 Kasım Pazar gününe gelindiğinde hepimiz kullanacağımız 1 oyun çok değerli olduğunu ve bu oyu kullanmanın vatandaşlık sorumluluğu olduğunu idrak eder hale geleceğiz. Seçime katılma oranı, yüzde 80’in altına inmez. 
Çok büyük olasılıkla,7 Haziran’dakine benzer bir sonuç çıkacaktır. Ama çok farklı, hiç beklenmedik, çok büyük sürpriz gibi görünen sonuçların çıkması da muhtemeldir. Bence, 7 Haziran sonuçları üzerinden koalisyon kurmamakta direnenler, 1 Kasım seçimlerinin sonuçlarının ardından artık koalisyon kurmaktan kaçamayacaktır. O zaman, bu süreçte kaybettiğimiz zamanın ne kadar değerli, bu süreçte yaşadığımız tahribatın ne kadar büyük olduğunu daha iyi anlayacağız. 
Bu yazı toplam 603 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum