1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 1 Mayıs kutlu olsun
1 Mayıs kutlu olsun

1 Mayıs kutlu olsun

Bugün 1 Mayıs... İşçinin, emekçinin bayramı. Emeği ile geçinen insanlar olmasaydı, sermaye tek başına ne işe yarardı?.. Para, durduk yerde bir şey üretebilir miydi?.. Para sahibi patronlar,

A+A-

Bugün 1 Mayıs... İşçinin, emekçinin bayramı.

Emeği ile geçinen insanlar olmasaydı, sermaye tek başına ne işe yarardı?..

Para, durduk yerde bir şey üretebilir miydi?.. Para sahibi patronlar, üzerlerine tulum giyip, tezgâhların başına geçerek üretim yapabilirler miydi?

En kutsal değer emektir... Emeği ile geçinen, emeğinin karşılığında, ürettiğinin karşılığında kazandığı para ile aile geçindiren insanlar, dünyanın en kıymetli insanlarıdır.

Bugün onların bayramı…

Türkiye, 1 Mayıs'ları hep kabus günü, kargaşa günü olarak yaşadı. Gün geldi, devletin düzenini sarsmak isteyenler, 1 Mayıs'ı kullandılar. Derin devlet, 1 Mayıs'ta alanlara bayram kutlamak için toplananları silahlarla taradı.

Gün geldi, devlet, millet düşmanları 1 Mayıs'ları provoke etti. Bankaları, mağazaları taşladılar, Molotof kokteylleri atıp, polislerle dalaştılar...

Türkiye eminim bütün bunları aştı, aşıyor. Bugün 1 Mayıs'ta en az 1 milyon insanın İstanbul Taksim meydanında toplanması bekleniyor. Alanda polis olmayacak. Müzik çalacak, danslar edilecek… Emekçi insanlar İşçi Bayramı'nı kutlayacak.

Çok seviyeli, çok neşeli, yüksek katılımlı 1 Mayıs bekliyorum. Bütün emekçilerin hak ettikleri bayramlarını kutluyorum.

Sonuçlara da kimse inanmıyor

Türkiye yoksulluk, işsizlik, terör gibi sorunlarının üzerine bir de “Sınav” sorunlarını ekledi. Ne yazık ki yıllarca hiç sorun çıkartmadan, en küçük bir güven bunalımı göstermeden tıkır tıkır çalışan ÖSYM'yi ehliyetsiz, yetersiz insanların elinde berbat ettiler.

Önce KPSS'de kopya skandalı yaşandı. Ardından YGS'de şifre skandalı, Ales'te hatalı soru kitabı skandalı ortaya çıktı.

ÖSYM Başkanı Prof. Ali Demir, arkasına hükümet desteği alarak, bütün bu çok büyük skandallara rağmen koltuğunda oturmaya devam ediyor.

YGS sonuçları şifre bunalımı nedeniyle iki haftalık gecikmeyle açıklandı. Heyecanla beklenen bu sonuçlar açıklanırken ÖSYM Başkanı hiç ortaya çıkmadı.

Sonuçların açıklandığı gün yeni skandal haberleri gelmeye başladı. Bazı öğrencilerin puanlarının yanlış hesaplandığı ve açıklandığı ortaya çıktı. Çok başarılı bir Fen Lisesi öğrencisinin YGS puanı, internette 126 olarak açıklanmış, “İkinci sınava girme hakkı” bulunmadığı belirtilmiş. Ancak öğrenci Ankara'ya gidip, itiraz ediyor. İnternette 126 olarak açıklanan puan 485 olarak düzeltiliyor.

Yine bir öğrenci sınav sonucunu internette 130 puan olarak görüyor. Bu sonuç ile ikinci sınava giremeyeceğini öğreniyor. Aynı öğrenci ertesi sabah internete girdiğinde puanının 360'a yükseldiğini, ikinci sınav hakkı kazandığını görüyor.

Şimdi 1 milyon 700 bin sınav mağdurunun tamamının kafasında kuşku var. Özellikle ilk sınavda yeterli puanı alamamış gözüken bütün adaylar “Kağıdım yanlış mı değerlendirildi” kaygısını taşıyor.

ÖSYM bitti. YGS patladı. Bu sınava ve bu kuruma artık kimseler güvenmiyor. Ortalıkta bu kadar büyük skandallar dolaşırken, hükümet de hâlâ ÖSYM Başkanı Demir'i koruyor. Olay öyle bir aşamaya geldi ki, bu saatten sonra Prof. Demir istifa etse ya da görevden alınsa bile sorun çözülmeyecek, insanlar rahatlayamayacaklar.

Hani bunun vergisi?

İzmit Perşembe Pazarı alanında üst üste iki kez çok büyük kermesler düzenlendi. Öyle böyle değil. Sanat Sokağı'nda 3-5 bayanın bir araya gelerek açtıkları gibi değil..

Adeta büyük birer alışveriş merkezi niteliğinde... Yüzlerce kişi satış yapıyor. 5 günlük süre içinde kentin her köşesinden binlerce kişi geliyor. Bu büyük kermeslerde yüzbinlerce TL ciro yapılıyor.

Eminim ki, elde edilen gelirler, açıklandığı gibi hayır işlerinde kullanılıyordur. Ama ticaretin kuralları var. Her kazancın vergisi olmalı. Satılan ürünlerden devletin en azından KDV alması gerekiyor. Aksi hâlde, devletin vergi kaybını bir kenara bırakın. En azından aynı ürünleri vergi mükellefi olarak dükkanlarında satan esnaflara karşı haksız rekabet yapılıyor.

Bu çok büyük organizasyonlar hâlinde gerçekleşen, çok yüksek cirolara ulaşılan kermeslerin vergi açısından denetlenip, denetlenmediğini merak ediyorum. Ticaretin bu şekilde sokağa dökülmesi, en azından kuralsızlıktır. Kurallar bozulduğunda, haksızlık, adaletsizlik ortaya çıkar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.