1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 1. Siyer Çalıştayı
1. Siyer Çalıştayı

1. Siyer Çalıştayı

ÇANAKKALE (AA) - 1. Siyer Çalıştayı Çanakkale'de yapıldı.Siyer Vakfı'nın organizasyonuyla Muhammed Emin Yıldırım ve Prof. Dr. Adnan Demircan'ın rehberliğinde,...

A+A-

ÇANAKKALE (AA) - 1. Siyer Çalıştayı Çanakkale'de yapıldı.

Siyer Vakfı'nın organizasyonuyla Muhammed Emin Yıldırım ve Prof. Dr. Adnan Demircan'ın rehberliğinde, Doç. Dr. Şaban Öz'ün katkısıyla 3 oturum şeklinde düzenlenen çalıştayda "Türkiye’de Siyer Öğretimi Sorunları ve Çözümleri’" konusu ele alındı.

"Ortaokul ve Orta Öğretim Kurumlarında Siyer Öğretim Problemleri ve Çözüm Önerileri" ekseninde Prof. Dr. Levent Öztürk ile Yrd. Doç. Dr. Mahmut Kelpet'in sunduğu tebliğler, diğer katılımcıların değerlendirmeleriyle önemli tespitleri ortaya çıkardı.

Çalıştayın sonuç bildirgesinde şunlara yer verildi:

"Din eğitim ve öğretimi, temel eğitimin ihmali mümkün olmayan merkezi bir alanını teşkil etmektedir. Siyer dersi de bunun önemli bir ayağını oluşturmaktadır. 12 yıllık zorunlu temel eğitimin ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında okutulan 'Hz. Muhammed'in Hayatı' ve 'Siyer' derslerinin müfredatları sorunludur ve bir an önce alanın uzmanları tarafından yeniden hazırlanmalıdır. 'Hz. Muhammed'in Hayatı' adıyla okutulan dersin isminin 'Siyer' olarak değiştirilmesi uygun görülmektedir. Yürürlükteki müfredata göre hazırlanan ders kitapları bilgi, görsellik, kaynak, dil ve yöntem açısından ihtiyacı karşılamadığı gibi son derece sorunlu kısımlarının da olduğu tespit edilmiştir. Yenilenecek müfredata göre kitapların yeniden yazılması gerekmektedir. 

Siyer dersinin içerik, işleniş ve öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor kazanımlarına yönelik siyer yardımcı kitapları, ansiklopedik siyer terimleri sözlüğü, siyer atlası ve siyer internet portalının hazırlanması tavsiye edilir. Hazırlanacak yeni kitapların içeriği kadar, öğrencinin psikolojisine, yaş seviyesi ve öğrenim gördüğü eğitim kurumuna uygun olmasına dikkat edilmeli, bunun için de profesyonel destek alınmalıdır. Hazırlanılması düşünülen yeni siyer kitapları, sadece içerik olarak değil, fiziki çerçeve itibariyle konuya uygunluğuna ve doyurucu nitelikte olmasına azami özen gösterilmelidir. Siyer öğretimi, sadece müfredat ve kitap hazırlamaktan ibaret bir olgu olarak öğretmen ve öğrenci ilişkisi ile sınırlı bir alan değildir. Aynı zamanda dersin öğretmeni ve veli eğitimini de kapsaması gerekmektedir. Hazırlanacak siyer kitaplarında Hz. Peygamber'in sadece tarihi bir şahsiyet olmadığı, aynı zamanda örnek şahsiyet olduğu öncelenmelidir. Örgün eğitim kurumlarında siyer proje sınıflarının hazırlanması, eğitim sürecinin interdisipliner hale getirilmesi tavsiye edilir."

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.