1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. 10 Mart’tan sonra çok başımız şişecek
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

10 Mart’tan sonra çok başımız şişecek

A+A-
7 Haziran’da yapılacak milletvekilliği genel seçimleri için henüz ortada somut hiçbir şey yok. Siyasi partilerde aday adaylığı başvuruları yapılıyor. Her zamanki gibi, ülkemizde ve ilimizde siyaset yapmaya, milletvekili olmaya hevesli çok fazla insan var. 
AKP’den 70’den fazla aday adayı başvurdu. CHP’’de başvuru süresi bugün bitecek, 40 civarında aday adayı bekleniyor. MHP’’de 12 Mart’ta başvurular başlayacak. 20 civarında da MHP’de aday adayı çıkar. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 7 Haziran seçimlerine 31 siyasi partinin katılma hakkının bulunduğunu açıkladı. İlimizde de 15-20 partinin aday listesi hazırlayıp, seçime girebileceğini söyleyebiliriz. 
Aslında milletvekili olmayı çok isteyen, bunun için zamanını, parasını, sağlığını ortaya koyan, ailesini ihmal etmeyi göze alan yüzlerce insanın 7 Nisan’a kadar yapabileceği hiçbir şey yok. AKP bugün “Temayül yoklaması” yapıyor. Sonra herkes, oturup beklemek zorunda. Partilerin genel merkezinde toplantılar yapılacak, dosyalar masalara yayılacak, insanların siyasi kaderi hakkında, kapalı kapılar ardında kararlar alınacak. Aday adayı dosyalarının büyük bölümü çöp sepetlerine atılacak, illimizden örnek veriyorsak, her partide onlarca dosya içinden 11’i masa üzerinde kalacak. Sonra, bunların sıralaması yapılacak.
Aday adayları yerelde 7 Nisan’a kadar ağızları ile kuş tutsalar kıymet-i harbiyesi yok. Aslında milletvekili aday listelerinde kimlerin bulunacağı, ya da kimlerin kesinlikle bulunmayacağı da üç aşağı beş yukarı belli. Ama hiçbir aday adayına bunu anlatamazsınız. Hiçbir adayını, “Senin listeye girme şansın yok. Boşuna çalışma” diye ikna edemezsiniz.
………
YSK’nin takvimine göre 7 Haziran seçimleri ile ilgili resmi süreç 10 Mart Salı günü başlayacak. Siyasi partiler, adaylar 10 Mart’tan itibaren sesli, yazılı, görüntülü propaganda yapabilecekler.
Heyecan çok büyük, aday sayısı çok fazla. Henüz ortada fol yok, yumurta yok. Ama bazı aday adayları şimdiden kendileri için giydirilmiş seçim otobüsleri, seçim minibüsleri hazırlamışlar bile. 
Yukarıda da bahsettiğim gibi.  Aslında 7 Nisan’a kadar aday adaylarının yapacağı bir şey yok. Ne yapsalar, beyhude. Ama hepsi heyecanlı.. Hepsi bir şeyler yapmaya çalışacaklar. Hepsi, “Ne kadar bağırırsam, kendimi ne kadar tanıtırsam, partimin listesinde o kadar yukarıda yer alırım” hayaline kapılacaklar. 10 Mart’tan sonra onlarca aday adayı giydirilmiş arabası, sonuna kadar sesi açık halde şehrin her yerinde “Patatesçi, soğancı “ misali bağıra bağıra dolaşmaya başlayacak. 
Kimisinde Mehter Marşı, kimisinde 10ncu Yıl Marşı.. Kimisinde Kürtçe şarkılar, kimisinde Karadeniz havası.. Şehir içinde oradan oraya dolaşacaklar. Trafikte tıkanacak, durdukları yerde o çirkin müziklerin sesini daha da açacaklar. Gece gündüz. Tatil günü, iş günü fark etmeyecek. 7 Nisan’da aday listeleri açıklanacak. Listelere giremeyen, büyük hayal kırıklığı yaşayan aday adayları elbette ortalıktan kaybolacaklar. Ama bu defa siyasi partilerin örgütleri, teşkilatları “Ben rakiplerimden daha fazla cayırtı kopartayım” diye yarışacaklar. 
Sözde seçim büroları açılacak. Şehrin muhtelif yerlerinde partili gençler bayrak asma yarışına girecekler. Yürüyüş Yoluna broşürler saçılacak, Çınar ağaçlarına aday adaylarının pos bıyıklı, ama yeni yapılmış inci gibi dişli posterleri raptiyelenecek. 
……….
Demek isterim ki dostlar, bugünler iyi günler. Bu günler sessiz günler.. Bu seçim çok zor, çok heyecanlı ve çok gergin seçim olacak. Bu seçim döneminde her siyasi parti, her aday, rakibinden daha fazla gürültü yapmaya çalışacak. Bayraklama ve posterleme çalışmalarında kavgalar olacak. Türkiye zaman zaman siyaseten gerçekten çok gerilecek, bu gerilim ilimize de yansıyacak. 
Liderler gelecek, mitingler olacak. 7 Nisan’dan sonra kesinleşen listelerin özellikle ilk sıralarındaki adaylar,  mahalle mahalle, köy köy dolaşacak, geceleri kıraathanelerde sandalye tepesine çıkıp, nutuklar atacak..
Umalım ve dileyelim ki, huzurumuz kaçmasın.. Umalım ve dileyelim ki, en azından bizim şehrimiz şu 7 Haziran seçimlerine esenlik içinde ulaşsın.. Ama 10 Mart’tan sonra çok gereksiz ve çok rahatsız edici gürültüye kendinizi şimdiden hazırlayın.. 
Keşke, Türkiye’ye örnek olabilecek kararları  biz bu şehirde alabilsek.. 10 Mart’ta başlayacak seçim döneminde sesli araçlarla yapılacak şehir içindeki propaganda çalışmalarında bir ses ölçüsü belirlesek. Afişleme ve bayraklama çalışmalarında,  kentin aşırı kirlenmesini, kent huzurunu kaçırabilecek türden çalışmaları  sınırlayabilsek.. Keşke belediye meclisleri bu konuda kararlar alsa. Keşke siyasi partilerin ilimizdeki teşkilat- örgüt başkanları bu konuda bir araya gelseler de centilmenlik protokolü imzalasa. 
İpin ucunu bir kaçırırsak, “Demokrasi böyle bir şeydir. Herkes istediği kadar gürültü yapma, şehri kirletme hakkına sahiptir” mantığıyla gidersek,  İzmit 10 Mart’tan sonra çok sıkıntı çekecektir. 
O gürültülü günler için, şimdiden kulaklarınıza silikon; o çirkin afiş ve bayrak görüntülerine önlem için de şimdiden siyah camlı gözlük almanızı bile tavsiye edebilirim. Ortada bir şey yokken insanlar bu kadar koşuşturuyorsa, bu kadar hırs yapıyorsa, seçim dönemine girildiğinde neler olabileceğini gerçekten kestiremiyorum.
Bu yazı toplam 445 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.