1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 10 yıl öncesinden Nihat Ergün haberi
10 yıl öncesinden Nihat Ergün haberi

10 yıl öncesinden Nihat Ergün haberi

Türkiye'de ve özellikle ilimizde bazıları siyaset içinde hiç hak etmeden, hiç emek vermeden yükselip, bir yerlere gelebiliyor. Aslında bu tablo, hem ülke, hem kent siyasetini çok olumsuz etkiliyor. Siy

A+A-

Türkiye'de ve özellikle ilimizde bazıları siyaset içinde hiç hak etmeden, hiç emek vermeden yükselip, bir yerlere gelebiliyor. Aslında bu tablo, hem ülke, hem kent siyasetini çok olumsuz etkiliyor.

Siyasette bir yerlere gelebilmek için, daha doğrusu bir yere gelip, kalıcı olabilmek için merdivenleri basamak basamak çıkmak gerekir. Bizim gazetenin 3 ncü sayfasında her gün “10 yıl önce bugün” başlıklı bir köşe yer alıyor. Bazen bu köşeyi okurken, hatırladığımız olaylarda 10 yılın ne kadar çabuk geçtiğini düşünürüz. Bazen 10 yıl önceki haberlere bakıp, bugün gelinen noktanın anlamını daha iyi kavrarız.

Dün “10 yıl önce bugün” sütunlarında şu haber yer almıştı:

“Yenilikçi hareketin lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmit'teki en yakın arkadaşlarından biri Derince Belediyesi eski Başkanı Nihat Ergün. Genç siyasetçi; şu sıralarda sık sık Yenilikçi Hareketin İstanbul'daki merkezine gidiyor, çalışmalara aktif olarak katılıyor. Parti programının yazılım çalışmalarında da görev alan Nihat Ergün, İstanbul'a her gidişinde Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüyor.”

Bu haber, 10 yıl önce bu gazetede yer almış. Yenilikçi hareket “Milli Görüş” içinde, “Parti içi demokrasi işlemiyor. Bu strateji ile iktidar olamayız” düşüncesiyle başlayan Recep Tayyip Erdoğan öncülüğündeki hareketin adı.

Tarih 26 Temmuz 2001. Türkiye'de sonraki 10 yıla damgasını vuracak Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kuruluş dilekçesini vermesine 20 gün kalmış. 28 Şubat hareketi ile büyük darbe alan daha sonra Anayasa Mahkemesi kararı ile kapatılan Fazilet Partisi'nin kadroları ortadan ikiye bölünmüş. Siyaset yasaklısı Erbakan Hoca Saadet Partisi'ni işaret etmiş. Yenilikçiler Recep Tayyip Erdoğan'ın etrafında bir parti kurmaya hazırlanıyor.

Kamuoyu bu bölünmede güçlü tarafın Saadet olduğunu düşünüyor. Recep Tayyip Erdoğan'ın kuracağı partinin uzun ömürlü olmayacağı görüşü hakim.

Bu ortamda, o sıralar henüz 39 yaşında olan Nihat Ergün, Erdoğan'ın en yakınındaki isimlerden biri…

Bugün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan, AKP içindeki en güçlü; en itibarlı kişilerden biri kabul edilen Nihat Ergün, işte buralardan geliyor. Daha parti kurulmadan önce liderin yanında. Partinin programını, tüzüğünü, AKP'nin Anayasası'nı hazırlayan ekibin içinde.

Siyasette böyle yükselenler kalıcı olabiliyor. Tepeden inme gelenler, siyasi transferlerle kendine yer bulanlar ise çabuk kaybolup gidiyorlar.

Arap turiste yatırım yapabiliriz

Yerli ve yabancı sermaye Kocaeli’ye sanayi yatırımı yapmak için sıraya dizilmiş bekliyor.

Ford Otosan Gölcük Kavaklı'da büyüyecek. Koreli Posco Alikahya'da fabrika kuracak. Çoğumuz farkında değiliz. İstanbul sanayi kuruluşlarını, fabrikaları atıyor, kovuyor. Onlar da buralara geliyorlar. Kocaeli sanayileşmekten çok zarar gördü. Çok kirlendi, sıkıntı yaşadı. Ama hâlâ üzerimizde bir “Sanayi Şehri” damgası var. İpini kopartan buraya gelip, fabrika kurmaya çalışıyor.

Oysa Türkiye'nin yeni bir potansiyeli var: Arap, Müslüman turistler...

Özellikle bu yıl Türkiye'ye gelen Arap turist sayısı tam anlamıyla patlama yapmış. Suudi Arabistan'dan, Kuveyt'ten akın akın turist geliyor. Onların ülkeleri sıcak, serin yerler arıyorlar. Paraları çok, harcayacak yer arıyorlar. Geçmiş yıllarda denize ulaşmak için Suriye'ye, Mısır'a, Tunus'a giderlermiş. Bu ülkeler karışık, güvenli değil.

Arap Turistler Türkiye ile tanıştı.

Çok alışveriş yapıyorlar. Gittikleri yere büyük paralar bırakıyorlar.

Kocaeli kenti, zaten tutucu yaşam modelini kendiliğinden benimsemiş. Arap turistlerin beğeneceği her şey burada var. Nispeten serin bir iklim... Deniz, dağ, göl, hepsi mevcut. Kocaeli’de Müslüman Arap turistler için özel yatırımlar yapabilir.

Arap turistler Ege'ye, Akdeniz'e gitmiyorlar. Trabzon, Bursa, İstanbul'u tercih ediyorlar. Karamürsel'de Kandıra sahillerinde Arap turistler için özel tesisler yapılabilir. Bir türlü ihalesi bile yapılamayan, ortada kalan Yazlık Termal tesisleri biran önce kurulabilir. Kartepe'de Arap turistlere yönelik tesisler kurulabilir.

Düşünün, yılda 30-40 bin zengin Arap turist kentimize gelse bu şehir esnafı kendisini kurtarır. Hesaba göre, ülkemize gelen bir Arap turist Avrupalı turistin üç katı, kişi başına 2 bin Euro para harcıyor. Özellikle Ramazan ayında sıcak ülkelerinden daha kuzeye gitmeyi tercih eden, akın akın ülkemize gelen Arap turistlerin bir teki bile bu kente uğramıyor. Oysa en yüksek potansiyele sahibiz. Sadece biraz yatırım yapılacak, biraz da reklam yapacağız.

Müslüman ülkelerdeki “Türkiye turizmi” potansiyeli Kocaeli için çok doğru bir açılım olarak kullanılabilir…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.