1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. 10 yılda her şey eskiyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

10 yılda her şey eskiyor

A+A-

Bu gazetenin “10 yıl önce bugün” başlıklı bir köşesi var.10 yıl önceki ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesinde yer alan haberler, tam 10 yıl sonra hatırlatılıyor.

Dünkü gazetede  9 Mayıs 2006 tarihli ÖZGÜR KOCAELİ’nin manşet haberi hatırlatılmış. Dönemin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Münir Karaloğlu’nun açıklaması yer almış 10 yıl önceki gazetenin manşetinde:

“Carrefour köprüsü ihale aşamasına geldi” demiş Genel Sekreter Karaloğlu.

O yılları hatırladım. 2004’de Büyükşehir Belediyesi’nde iktidar değişmiş. İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım yapacak parası yoktu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kuruldu. Hem ülke iktidarında, hem yerel iktidarda AK Parti vardı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gelirleri olağanüstü artmıştı, Belediye fazla parayı değerlendirmek için repo yapıyordu.

Eski Gölcük Yolunun giriş çıkışı da çok sıkışıktı. 10 yıl önce de bu kentte trafik sorunu vardı. Ama en büyük sorun D-100 ile Eski Gölcük yolunun kesiştiği kavşaktaydı. Bu konuda pekçok yazı yazmıştım. Köprülü kavşak yapılması gerekiyordu. Üstelik yanlış hatırlamıyorsam, Seka Fidanlık arazisinin bedelsiz verilmesi nedeniyle, bu köprülü kavşak inşaatının maliyeti de Ford Otosan’a yüklenmişti. Büyükşehir Belediyesi’nin proje hazırlaması, ihaleye çıkması lazımdı. 9 Mayıs 2006 tarihli ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesinde, yani tam 10 yıl önce, Genel Sekreter Münir Karaloğlu, işte bu köprü için ihale aşamasına gelindiği, projenin tamamlandığını açıklamış. Yine yanlış hatırlamıyorsam, o yıl ihale yapıldı, inşaat başladı. Çok sıkıntı çekmişti İzmit. Ama herkes, “Bu köprü bitince dertler bitecek” diye umutla bekliyordu.

10 yıl.. Sadece 10 yıl olmuş. Köprünün inşaat süresini de dikkate alırsak, 8 yıl diyelim. Bugün, 8 yıl önce biten Carrefour köprüsü yine yetersiz. Sanki, hiç bu köprü yapılmamış gibi aynı bölgede sıkıntı çekiliyor. Köprü üzerinde yol tıkanıyor.

Burası, böyle bir şehir. Yaptığınız büyük yatırımlar bile, 5-6 yıl içinde yetersiz hale gelebiliyor. Bu nedenle, bu şehirde yapılacak işlerin çok iyi hazırlık aşamasından, çok ileriye yönelik projelerle yapılması lazım. O kadar hızlı büyüyor, o kadar hızlı kalabalıklaşıyoruz ki, her şeyi çok kısa zamanda eskitiyoruz.

Trafik Haftası gümbürtüye gitti

Bizim ilimizde aslında hiç bir önemli ve anlamlı gün, önemine ve anlamına yakışır şekilde değerlendirilmiyor. Ama hiç değilse bazı hafta ve günleri sanki çok önemseyerek kutluyormuş, değerlendiriyormuş gibi yapabiliyoruz.

Aslında bu kentte gerçekten çok önemsenerek, üzerinde durularak kutlanması gereken iki haftanın olduğunu düşünüyorum. Biri haziran ayında kutlanan Çevre Haftası’dır. Geçmişte, yıllar önce Dünya Çevre Günü, ülkemizde en aktif ve yüksek katılımlı şekilde İzmit’te kutlanırdı.

İkincisi de Trafik Haftası’dır. 1-7 Mayıs tarihleri arasında Trafik Haftası kutlandı. Trafik konusunda en dertli, en sıkıntılı kentlerin başında geliyoruz. Hem yollarımız yetersiz, riskli, hem bu kentte gerçek anlamda trafik denetimi yapılmamasından şikayetçiyiz.

Bu yıl da 1-7 Mayıs tarihleri arasındaki Trafik Haftası gümbürtüye gitti. Çok küçük birkaç organizasyon dışında, kimsenin Trafik Haftasından bile haberi olmadı. Hiç değilse gelecek yıllarda Trafik haftası ile Çevre Haftası’nı iyi kutlamalıyız. Belki çocuklara, gelecek nesillere bu konuda bir şeyler öğretebiliriz. 

Hereke’yi kutlarım; Kartepe de çıkmalı

Bu sezon Kocaelispor BAL’dan 3 ncü Lige yükselmeyi başardı. Kocaeli Amatör Süper Liginde zorlu mücadelenin ardından Çayırovaspor ile Başaranspor BAL’a yükseldiler. Kocaelispor’un üst lige yükselmesiyle, ilimiz için bir kontenjan daha açılmıştı.

Pazar günü Hereke Yıldızspor ile Kartepe Belediye takımları, BAL’a çıkmak için final maçı oynadılar. İlimizin her köşesi benim için çok özeldir. Ama bazı yerlerini ayrı severim. Aslında geçen sezon BAL’da başarılı olan Hereke Yıldız’ın, Kartepe’ye final maçında yenip, yeniden bu ligde kalmasına sevindim. Heeke, bizim şehrimizin en güzel, en özel ama yıllardır verilen sözlere rağmen en çok ihmal edilen bölgelerinden biridir. Hereke Yıldızspor da, benim amatör spor muhabirliğim döneminden beri takip ettiğim, çok köklü bir kulüptür. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, umarım, Hereke Yıldızspor’a gereken önemi verir. İlçenin diğer takımı Birlikspor’u zaten Bakan, parti destekliyor. Körfez Belediye Başkanı, ilçenin en başarılı takımı Hereke Yıldız’a sahip çıkmalıdır.

Kartepe de benim için çok önemli bir bölge. Hüseyin Üzülmez, Kartepe Belediyespor’u BAL’a çıkartmak için çok fedakarlık gösterdi. Aslında Kartepe gibi potansiyelli bir ilçenin takımı, 3 ncü, 2 nci Lig’de olmalı. Bu yıl, tecrübesizlik nedeniyle çıkamadılar. Umarım, Kartepe Belediyespor’un hedefler konusundaki hırsı ve iddiası törpülenmez. Gebze’den sonra, Gölcük-Kartepe gibi ilçelerin takımlarının da artık üst liglerde yer alması gerekiyor. Hatta Karamürsel, Kandıra ilçeleri futbol konusunda öne çıkmak için harekete geçmeli. İstanbul’un mahalle takımları bile üst liglere çıkarken, bu kentin bu alandaki potansiyelini heba etmek hiç hoş bir durum değil.

Binali Yıldırım posterini şimdiden sipariş edebilirler

AK Parti’nin D-100 karayolu kenarındaki İl Binası önünden gelip geçerken terasındaki Ahmet Davutoğlu posterinden hep korkmuşumdur. Zaman zaman rüzgar çok sert esiyor. Mutlaka o poster çok sağlam yapılmıştır ama, Allah korusun. Arkadan kuvvetli bir rüzgar gelse uçacak diye düşünürdüm.

AK Parti’de Davutoğlu dönemi bitti. Yaklaşık 20 ay boyunca il binası terasında duran Ahmet Davutoğlu posteri de kaldırıldı. Elbette 22 Mayıs kongresinde kimin parti genel başkanı ve Başbakan olacağına,  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan karar verecek. Ortada 5-6 kişinin adı dolaşıyor.

Ama bana öyle geliyor ki, bu görevi Binali Yıldırım üstlenecek. Erdoğan’dan sonra Davutoğlu partinin başına geçerken de en çok konuşulan isim Yıldırım’dı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta sonu Malatya gezisine Binali Yıldırım’ı yanında götürdü. Başkanlık sistemini en hararetli savuran, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile, İstanbul Belediye Başkanlığı döneminden buyana çok yakın çalışan Binali Yıldırım, posterini sipariş etmeli. 22 Mayıs Pazar günü büyük kongre bittikten sonra, 23 Mayıs Pazartesi günü yeni liderin posteri parti binasının üzerinde yerini almalı.

Giden Başbakan’ın posterini ilk indiren bizim teşkilat oldu. Yeni gelen Başbakan’ın posterini parti binasının üzerine ilk asan da yine bizim teşkilat olmalı. 

Sayın işverenler; Cumhurbaşkanını herhalde duymuşsunuzdur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hemen hemen her konuda konuşuyor. Bence son dönemlerdeki en önemli, en uyarıcı ve en doğru konuşmalarından birini, geçen pazar günü İstanbul’da 8 nci İş Sağlığı  ve Güvenliği Konferansında yaptı.

Türkiye’de seçmenlerin en az yarısının Cumhurbaşkanı’nı sevdiğini ve desteklediğini biliyoruz. Çok az sayıdaki işverenleri istisna kabul edip, bir kenara koyarsak, Cumhurbaşkanını destekleyen kitle içinde işverenlerin önemli ağırlığı bulunduğunu söyleyebiliriz. Sanayiciler, inşaatçılar,  kurdukları işyerlerinde çok sayıda kişiye iş veren ve Türkiye’nin en önemli konusu olarak “İstikrarı” gören işverenler,  “Allah Erdoğan’ı başımızdan eksik etmesin” diyen kesimin başında geliyorlar.

Erdoğan, pazar günü İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansında, bu kesime hitap etti. ”Makine ile insanı aynı gören anlayışı kabul etmiyorum” dedi. Sözlerine 13 Mayıs 2014’de Soma’da madem faciasında hayatını kaybeden 301 madenciyi anarak başlayan Cumhurbaşkanı işverenlere şöyle seslendi:

“-Ne olur, ücret takdirini yaparken işçinin alın terinden sömürerek kazanma anlayışını bir kenara koyun. Bir fabrikanın üretim sürecinde işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından gereken her türlü önlemi alın. İşçinin emeği sömürülerek kazanılan para, bizim anlayışımıza göre helal para değildir. İşçi ücretini kısarak, kazanç olmaz.”

Türkiye’de her yıl yaklaşık 360 bin kişi iş kazası; 2 milyona yakın kişi de meslek hastalıkları nedeniyle vefat ediyor. Umarım, işçi emeğine değer vermeyen, işçi emeğini külfet sayan patronlar, Cumhurbaşkanı’nın bu sözleri üzerinde biraz düşünür ve kendilerine çeki düzen verirler. 

Kilis eylemi sırasında atılan şampiyonluk golü

Televizyonlarda haberleri izlerken, pekçok olay nedeniyle içim yanıyor. Şehit haberleri elbette büyük üzüntü. Ama beni en çok Kilis’ten yükselen çığlıklar etkiliyor.

Kilis, sakin bir şehrimiz. Suriye sınırında. Kendi nüfusundan daha fazla Suriyeli göçmeni bağrına basmış. Kilis’e her gün, sınırın öbür tarafından, IŞİD terör örgütünün mevzilerinden serseri bombalar atılıyor. Kilis’in neresine, hangi sokağına, hangi evine IŞİD roketi düşecek belli değil. Önce bir ıslık sesi duyuyormuş insanlar. Roketin havadan geliş sesi. Birkaç saniye sonra da patlama. Türk Silahlı Kuvvetleri, Kilis’e atılan her roketten sonra, “Misliyle karşılık verdik. IŞİD mevzilerini bombaladık” diyor. Ama Kilis’e aynı yerden roket yağmaya devam ediyor.

……….

Pazar günü gecesi, Türkiye Süper Lig’de şampiyonluk yarışını yakından ilgilendiren G.Saray-Beşiktaş maçına kilitlenmişti. G.Saray’ın başarısı, ezeli rakibi F.Bahçe’nin işine yarayacaktı. Doğrusu G.Saray takımı, lider Beşiktaş karşısında son derece dirençli ve istekli oynuyordu. Maçın sonları yaklaşırken, 76 ncı dakikada Beşiktaş sol taraftan rakip kaleye indi. Cenk kale önüne kesti, Gomez belki de bu sezonun şampiyonunu belirleyecek golü boş kaleye bıraktı.

Ama o sırada, sahanın içinde, oyun alanında, orta yuvarlakta bir sivil vatandaş kendini yeri atıyor, peşinden iki güvenlik görevlisi de sahaya giriyordu. Hakem görse, oyunu hemen durdurması gerekirdi. Hakemin arkası dönüktü ve golü verdi.

G.Saray-Beşiktaş maçının 76 ncı dakikasında sahanın içine girip, çılgın gibi koşarak kendisini orta yuvarlar içinde yere bırakın kişinin bir eylemci olduğu sonradan anlaşıldı. Üzerinde “Kilis sahipsiz değildir. Kilis için yastayız” yazılı bir tişört taşıyordu. Bence çok anlamlı ve önemli bir eylemdi. Üstelik, tam bu eylem yapılırken, maçın tek golü kaydedilmişti. Umarım, maç sırasında sahaya giren-muhtemelen Kilisli- genç futbolseverin bu cesur eylemi boşa gitmez. Hepimizin durduk yerde başına bombalar yağan Kilis halkının yanında olmamız gerekiyor. 

 

Bu yazı toplam 2220 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.