1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “101 Ali Gaffar “
“101 Ali Gaffar “

“101 Ali Gaffar “

Hürriyet’in haber başlığı şöyleydi; “101 Ali Gaffar nöbette.” Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, Diyarbakır’ın orta yerinde, hem de korumalarının ortasında, korumalarıyla birlikte

A+A-

Hürriyet’in haber başlığı şöyleydi;

“101 Ali Gaffar nöbette.”

Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, Diyarbakır’ın orta yerinde, hem de korumalarının ortasında, korumalarıyla birlikte öldürülmüştü, hatırlayacaksınız. Öldürüldüğünde tarihler 24 Ocak 2001’i gösteriyordu.

Bu tarih bir şey hatırlattı mı size?

Yıl değil ama, ay ve günü hatırladınız sanırım!

24 Ocak 1993 ne hatırlatıyor size?

Uğur Mumcu’nun kalleşçe öldürülmesi değil mi?

Bu bir rastlantı olabilir mi? Arada 8 yıl gibi bir zaman farkı olmasına karşın, iki 24 Ocak tarihi öylesine mi denk gelmiştir yani?

Hiç sanmıyorum. En kıt düşünen birileri bile bilebilir bu iki tarihin ne anlama geldiğini. Bir tek, iki cinayetin de aydınlanmasını istemeyenler söylemez o kadar…

24 Ocak’ta iki değerli insanın ölüm anmaları vardı. Gazeteci Uğur Mumcu Türkiye’nin her yerindeki etkinliklerle anıldı. Gaffar Okkan ise, görev yaptığı ve öldürüldüğü Diyarbakır’da, bir de doğup büyüdüğü yer olan Sakarya’nın Hendek ilçesinde anıldı.

“101 Ali Gaffar” başlığı ilginç gelmişti bana. Ayrıntısıyla okudum haberi. Haberdeki fotoğrafa da dikkatlice baktım.

Çocuklar vardı. 8 – 10 yaş, bilemediniz 11- 12 yaş grubu çocuklardı görünenler ve Hendek Mezarlığı’nda saygı duruşunda bulunuyor, dualar okuyorlardı ve gazetenin haberine göre sayıları 101 idi.

Buraya kadar her şey doğal. Çocuklar da bir ölünün, sevdikleri birinin arkasından saygı duruşunda bulunabilirler kuşkusuz. Ne ki, bu çocukların farklı yanları, her birinin erkek olması ve hepsinin adının da Ali Gaffar olmasıydı.

İlginç değil mi?

O dönemin Diyarbakır Emniyet Müdürü olan Ali Gaffar Okkan’a olan sevgilerini göstermek isteyen kimi Diyarbakırlılar, yeni doğan çocuklarının adını Ali Gaffar koymuşlardı...

Kimi insanlar için “ölümsüz” yakıştırması yapılır, bilirsiniz. Ne anlama gelir bu? Yaşamdan kopan, fiziksel anlamda varlığı kalmayan bir insanın ölümsüzlüğü nedir?

Bunları düşündükten sonra, hemen ardından şunu da düşünelim hep birlikte; Diyarbakır’dan gelen ve hepsinin adı Ali Gaffar olan 101 çocuk, Ali Gaffar Okkan’ın mezarı başında saygı duruşunda bulunuyorsa, gencecik yürekleriyle, minicik ellerini kaldırıp dualar okuyorsa, Ali Gaffar Okkan ölümsüz değil midir?

Ali Gaffar Okkan’ı öldürenlerin adı tarihin hiçbir sayfasında geçmeyecektir. Ama Okkan’ın adı da ne belleklerden, ne de tarih sayfalarından silinmeyecektir.

Korkaklar korktuklarıyla kalacak, yürekliler ise yüreklerde yaşayacaktır…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.