• BIST 78.695
  • Altın 126,658
  • Dolar 3,1071
  • Euro 3,3928
  • Kocaeli 14 °C

1011

Cem ŞAKOĞLU
Yıllar sonra bize bu keyfi ve zevki bir kere daha yaşatan KOCAELİSPOR’A, yöneticilerine, hemen her maçta takımlarını asla yalnız ve desteksiz bırakmayan taraftarlarına sonsuz teşekkür ediyorum. Sonunda tamamen prosedür olan bir play off maçı olsa bile bana yıllar sonra yeniden ‘ŞAMPİYON KOCAELİSPOR’ yazdıran emeği geçen herkese sonsuz TEŞEKKÜRLER.
Kutluyorum Sevgili Bahri Yavuz’u ve yol arkadaşlarını. Futbolcu kardeşlerimizi tek tek kutluyorum. Onca insanı bir arada tutup, doğru taktiklerle galibiyetleri getiren Teknik Direktörümüzü ve Teknik Heyetimizi kutluyorum. Belki farkında olarak, belki olmayarak öyle büyük bir iş başardınız ki siz. Bu kentin git gide birbirinden uzaklaştığı bir anda bunca insanı bir kez daha bir amaç için bir araya getirerek inanılmaz büyük bir iş yaptınız. Gün bu gündür ve o keyifli anı yaşamak ve amacımıza ulaşacak yolun birinci merdiveni için önümüzde önem arz eden sadece bir maç kaldı ki o da play off maçı. 
KOCAELİSPOR oynadığı futbol, arka arkaya aldığı galibiyetlerle Şampiyonluğunu ligin bitimine haftalar kala ilan etti. Artık prosedür maçları oynuyor. Artık tüm kentin beklentisi bir maç. O da lig bitiminde oynanacak olan Play Off maçı. Nerede oynanır, kiminle oynanır inanın hiç önem arz etmeyen bir durum. Çünkü benim gördüğüm fotoğraf karesinde bizim oynadığımız ligde birbirine bizim kadar kenetlenmiş başka hiçbir takım yok. Bu takım, bu yönetim ve bu teknik heyetle ve elbette ki Allah’ımızın izni ile İnşallah KOCAELİSPOR’UMUZUN aşamayacağı hiçbir engel yok. Elbette ki futbol bu ve elbette ki her sonuca gebe. Ancak ben genç kardeşlerimizin ve tecrübeli teknik heyetimizin bu işin altından kesinlikle kalkacağı fikrindeyim. 
Dedik ya tek maç kaldı bizim için diye işte asıl konumuz da o. KOCAELİSPOR yönetimi yeni bir kampanya başlattı. Basından takip ediyorsunuzdur ancak buradan bir kez de ben yazmak istedim. Son maç için 50.yılımızı temsil eden 1000 imzalı bir forma giyecek KOCAELİSPOR. Dar gününde, zor gününde takımının yanında olduğunu söyleyen 1000 kişinin 1000’er TL ödeyerek katılacağı bir kampanya bu. KOCAELİSPOR kulüp tarihine ismini yazdıracak 1000 güzel gönüllü insan, kurum ya da kuruluşlar. 
Müthiş bir kampanya. Emeği geçenleri kutluyorum. Başarıyı halka dağıtmaya çalışanları alkışlıyorum. Çünkü paylaştıkça çoğalır insan. Bu kent 1000 TL verecek 1000 kişiyi çok rahat çıkartır. Ve inanıyorum ki bu iş çok kısa bir sürede noktalanır. ŞAMPİYONLUK maçında giyilecek bir forma için 1000 TL verecek 1000 kişi asla unutulmayacaklar arasında yer alacaktır. 
Sen de KOCAELİSPOR’LUYSAN, imkanın var ise sen de bu taşın altına girmek durumundasın.  Yıllardır kentinin adını en üst seviyelere çıkartan bir değeri, kentin en büyük markasını desteklemek adına sen de bu kampanyanın destekçilerinden birisi olmalısın. Bütçesi müsait olmadığından dolayı bu kampanyaya katılamadığı için kahreden onca insanın umudu olmak için bu kampanyaya katılmalısın. Bu kentte yaşadığın için, bu kentin havasını soluduğun için, galibiyetine sevinip, mağlubiyetine gün gelip hüngür hüngür ağladığın için, evet SEN olduğun için bu kampanyaya katılmalısın ve 1000 tane 11 den birisi sen olmalısın. 
Bu daha bir başlangıçtır. Tünelin başıdır ki henüz çıkış ışığı bir nokta kadardır. Adımız KOCAELİSPOR olduğu müddetçe, bu kulüp doğru ellerde, doğru yönetilebildiği müddetçe, bu taraftar bir ve birlik olduğu müddetçe her zaferle bitiş, yeni bir başlangıç için yeni bir merdiven olacaktır. İşte o merdivenin basamakları olmak, takımının yukarılara çıkmasında onlara omuz vermek gerçekten çok önemlidir Onun için o 1000 tane 11’in içinde olmak çok önemlidir ve SEN orada olmalısın. Elini kalbine götür ‘Hamza’ gibi ve  de ki ‘Allah’ım iyi ki KOCAELİSPOR’LUYUM ve sen bana iyi ki bu günleri gösterdin. Ne olur bizi hedeflerimizin en zirvesine ulaştır ve ne olur beni de o hedeflerde elçi kıl’ 
Yolunuz açık olsun. Amacınız kutlu, sonumuz mutlu olsun. Bizlere bu güzellikleri yaşattığınız için de hepinize sonsuz TEŞEKKÜRLER olsun. 

KALEYİ İÇTEN YIKIYORLAR HABERİMİZ BİLE YOK..
Hepimizde aynı terane, ‘Neler oluyor bize’ Durumdan kimse mutlu, memnun değil. Hatta sıkıntılar git gide gün yüzüne çıkıyor. Her gelen yıl gideni mumla aratıyor. Hem de her yönden. Ancak biz değişiyoruz. Değişiyor muyuz yoksa başkalaştırılıyor muyuz önemli olan tam bu nokta. Eyvallah ‘Değişmeyen tek şey değişimdir’ sözünü hepimiz biliyoruz ama başkalaştırılmak acayip farklı bir durum. Değişim adı altında bizden uzaklaştırılıyorsak o zaman bir durmak lazım. 
Geçmişe doğru başımızı uzattığımızda, bu gün çok inanılmaz durumlara geldiğimizi görüyoruz. Bakın bu söylemim her iki anlamı da kapsıyor. Yani eskiden mahalle aralarında tüp ve yağ kuyruklarında, gaz kuyruklarında geçiyordu ömrümüzün yarısı. Bu gün Allaha çok şükürler olsun o günleri çocuklarımız hayal bile edemezler sanırım. Ancak bir diğer taraftan da bizi birbirimize bağlayan değerler, örf ve ananelerimiz uçup gittiler birer birer. Hata daha ileri gitmek gerekirse, şimdiki nesil o dönemlerin örf ananelerine ilkellik olarak bakabiliyor. 
‘Bir dönem dünyaya kafa tutmuş bir ırkız biz’ söylemini yapacağım ama bunu dünyayı kılıçtan geçirmişiz mantığı ile yapmayacağım. 200 bin nüfusla, 20 milyon’a sözümüzü dinletmiş, saygı ile korku arası bir duygu salmışız hepsinin yüreğine. Nasıl yapabilirsiniz böyle bir şeyi. Mantık olarak, sayısal olarak hiç de mümkün görünmeyen bir durum bu. Ama olmuş. Bunu biz değil, tüm dünya tarihçileri söylüyor ve kitaplarında yazıyorlar. 
Oysa bize gelince kendi içimizde bir acayip duruş sergiliyoruz konu ile ilgili. Bir kesim Osmanlı İmparatorluğunun kendi soyu olmadığını söylüyor. Bir kesim Osmanlının kadın, kız ve iğrenç bir seks hayatından başka hiçbir şey olmadığını söylüyor. Bir kesimde Osmanlının bunların tam tersi icraatlar yaptığını, dünyada barışı, inanç hürriyetini, sevgiyi, birleştiriciliği getirdiğini söylüyor. Biz toplum olarak bu fotoğrafın üzerine birbirimize bunları söylemek için nasıl bir şey yaşamış olmamız lazım bilmiyorum. 
Bir televizyon kanalında Topkapı Sarayı işleniyor. Bir tarih programı. Ben tarih programlarını çok severim. Adını hatırlamıyorum şimdi, bir beyefendi Sarayın odalarını anlatıyor. Padişah odasına geliyor sıra. Taht denilen şeyi gösteriyor. Taht öyle kafamızdaki gibi acayip gösterişli bir nesne değil. Bu dönemdeki bildiğimiz tahta bir sandığın iyi hali. Elbette ki salla parti bir sandık anlatmıyorum. Beyefendi diyor ki, ‘Bu padişahın odasının birebir hali’ Taht denilen sandık ortada, sağ tarafında ‘Hırka-i Şerif’ yani Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammet’in (SAV) bizde kutsal emanet olarak geçen hırkası. Yine aynı tahtın sol tarafında başka bir kutsal emanet. Beyefendi anlatıyor. Diyor ki ‘Padişahlar günlerinin çok ciddi bir kısmını bu odada geçirirlerdi’ Şimdi bunları duyunca benim beynimde karıncalanmalar başlıyor. Bütün bunları yapan bir hükümdarı hayal ediyorum. Gözümün önüne başka bir şey geliyor. Sonra dönüyorum günümüze geliyorum. Bir dönem çok geniş bir kesimin neredeyse nefes bile almadan seyrettiği bir dizide Osmanlı Padişahı Sultan Süleyman neredeyse uçan kuşa bıyık kıvırıyordu. Sanırsınız bu adam giyinik gezmiyor. İzlenenlerin yarısı doğru olsa, savaşmaya hangi ara vakit buluyor bu insanlar akıl almıyor. 
Eskiden bizim çok özel ve önemli değerlerimiz vardı. Namus, şeref, onur ve ahlak için ayaklanan bir toplumduk biz. Aile büyükleri çocuklarına sürekli bunları aşılar, tembihler, hassasiyetle anlatırlardı. Bunların değerini de bilirdik bir zamanlar. Şimdi gelelim yine televizyonla ilgili başka bir diziye. Tam olarak bilemiyorum ama sanıyorum bir on yıl olmuştur. ‘Aliye’ diye bir dizi vardı. Antep bir aile anlatılıyordu dizide. Şimdi Gaziantep adından da anlaşılacağı üzere gazilik unvanını almış bir ilimiz.
Eskilerin tabiri ile toprağından testi olan illerimizden bir tanesi. Kurtuluş Savaşı esnasında ciddi direniş göstermiş, değerlerine sahip çıkan bir ilimiz. Niyetim Gaziantep’i övmek değil. Konu şu. Şimdi bu değerleri bünyesinde taşıyan bir ilimiz seçilmiş dizinin akışı için. Gaziantep’li bir aile. Adam eşinden ayrılmış bir iş adamı. Ancak hala eşine dönmek istiyor. İstiyor istemesine ama iş adamının bir de Sevgilisi var. Ona ayrı bir ev tutmuş, canı istedi mi onda kalıyor. Durun bitmedi daha. İş adamının bir kız kardeşi var. Bu kızın da doktor bir sevgilisi var. Aynı kız kardeş abisinin sevgilisinin evinde kalıyor. İşler karışmaya başladı mı? Şimdi aklımda kalan bir sahne var, hiç de gitmeyecek. Beş altı sene önce oynayan bir diziden bahsettiğimi aklınızdan çıkartmayın. Bu kız kardeş erkek arkadaşı olan doktorla tatile gidecek. Abisinin sevgilisi bu kız kardeşe dantel işlemeli saten bir kombinezon getiriyor ve ‘Al bunu giyersin’ diye kıza veriyor. Gaziantep’li işadamının kız kardeşi ‘Ben bunu onun yanında nasıl giyerim’ diye cevap veriyor. Bakın film burada başlıyor. İşadamının Sevgilisi bir anda elini ağzına götürüyor, gözleri büyüyor. Şaşkınlık ve biraz da şuh bir ifadeyle genç kıza ‘Aaa yoksa sen daha……’ diyor ve kesiyor. 
Bu İl, Türkiye mozaiğinin önemli illerinden bir tanesi. Aile, örf, anane yapıları oturmuş illerimizden bir tanesi. Böyle bir senaryo, böyle bir dizi için seçilmiş olması manidar. Topluma örnek olması açısından korkunç bir senaryo.  Ancak toplumu dağıtmak, değerlerini yok etmek adına muhteşem bir hareket. En çarpıcı uçtan dalıyorlar konuya. Bakın o dönemde de yazdım ben bunu ve daha enteresanını söyleyeceğim şimdi RTÜK bu konunun işlendiği dizi ile ilgili tek bir yaptırım bile uygulamadı bizim memleketimizde. Ota, boka ceza kesen yetkililer her ne hikmetse sustu böyle bir sahne karşısında. Hani biz modern bir toplumuz, böyle şeyler normaldir dermiş gibi bir tavır sergilediler. Kutluyorum kendilerini bizlere verdikleri bu ahlaki değer modelinden dolayı. Çoluk çocuğa, gençliğe, insanlarımıza bunlar normal şeyler, geliştirin artık kendinizi mesajı vererek, toplumumuzu geliştirdiklerinden dolayı kutluyorum. 
Daldan dala atlamak gibi olacak ama bu günlük idare edin. Eski mahallenizi düşünün. Mahallenizden birisinin çocuğunun evlendiğini ya da her hangi bir cemiyeti olduğunu düşünün. Cümbür cemaat, bütün mahalle diye şarkılara bile konu olan bir deyimimiz vardır bizim. İşte öyle cümbür cemaat giderdik o düğünlere. Annelerimiz düğün evine günlerce önceden gide gele eksik gidermeye, bir açık varsa kapatmaya çalışırlardı. Bütün mahalleli sanki kendi çocuklarını evlendiriyormuşçasına yaşardı bu mutluluğu. Sadece düğünlerde değil tabi ki. Mahallede bir cenaze oldu mu da aynı birlik yaşanırdı. Yedi gün mahalledeki bütün evler yiyecek, içecek taşırdı cenaze evine. Sonra mahalleden askere uğurlanan delikanlıları düşünün. Otobüs garajlarına sığmazdı insanlar. Derken bir şey oldu bize. Birbirimize selam almaz, vermez bir hal aldık. Sevincimizi de, kederimizi de paylaşmaz olduk. Ne düğüne gittik, ne ölüme. Şimdi çok daireli apartmanlarda karşı kapısında oturan komşusunu tanımıyor insanlar. Adamın, kadının cenazesi çıkıyor, insanlar kapılarını kapatıyorlar görmemek için. 
Eskiden bayramlarda sadece akrabalarımızı değil, bütün mahalleliyi ziyaret ederdik. Önemliydi bayramlar. Biz öyle gördük. Biz kimiz, ya da kimdik? 200 bin kişi ile 20 milyon insana, birlikteliği ile kol kola girerek dik duran bir topluluk. Biz Kurtuluş Savaşında mermimiz bitti diye, düşman siperlerine tüfek ucuna süngü takıp ‘ALLAH ALLAH’ nidaları ile koşan bir topluluktuk. Yüreğimizde aşk ile taşıdığımız Allahımızı, dilimizden coşku ve inanç ile çıkartır ve yedi düvele kök söktürürdük. Annemiz değilse, anneannemizin başı kapalıydı bizim ve hiç birimize batmazdı. Modern görüntüleri ile son derece şık şıkırdım hanımefendiler de vardı. Hiç kimse de bunlar ne böyle demez, yafta yapıştırmazdı. Ahmet’in cemaati, Mehmet’in partisi, Hasan’ın çetesi gibi durumlarımız en azından bu denli ayyuka çıkmış değildi. Cemaat neydi biliyor musunuz? Vatan için, bayrak için bir araya gelen topluluk. Cemaat neydi biliyor musunuz? Bir mahalle insanı kendi ailesi gibi gören topluluk. Cemaat neydi biliyor musunuz? Kol kola girip koca bir cihana söz geçirmek, söz sahibi olmak, dik durmaktı.
Şimdi başka insanlar olduk hepimiz. Birbirinden şüphe etmeyen neredeyse kimse yok gibi. Kötü gün dostu tabiri tarih oldu. Televizyon dizilerinde cinsellik ön planda. Aile kurumu kavramını yerle bir edecek bin tane senaryo. Biri amcasının karısı, öbür baldızı, bir başkası kardeşinin karısı ile alt alta üst üste ve bunların tamamı dizi diye toplumumuzun önünde. Bunları kim izliyor? Gençler, çoluk çocuk. Yarın bu gençlere böyle şeyler son derece normalmiş gibi gelecek. Ki yarın bu gündür artık. Sonra siz o gençlere diyeceksiniz ki ‘Bu millet yüreğinde Allah aşkıyla yedi düvele kök söktürmüş bir milletti’ O da size diyecek ki ‘Bırak baba bu işleri. Televizyonlarda izledik biz neslimizin kim olduğunu. Anlatma bana’ 
Bu milletin kol kola girdiğinde asla yıkılmayacağını, aşamayacağı hiçbir engel olmayacağını, karşısında kimsenin duramayacağını bilenler içten vurdular bizi. Küçük ama etkili oyunlarla önce örf ananelerimizi aldılar elimizden. Sonra ekonomik koşullarımızı öne sürerek bizi birbirimizden uzaklaştırdılar. Herkes bir para derdine düştü. Şimdi soruyorum size, bizim bankalarımızı satın alan yabancı bankalarının acaba hangisi Avrupa’da her hangi bir ülkede kredi kartına taksitle satış kampanyası yaptırıyor. Sıfır. Kocaman bir sıfır. Çünkü bunun adı kandırmacadır. Bu gün piyasada dönmeyen, dönemeyen para ele geçer geçmez bankaların yolunu tutuyor. Kredi kartı ve kredi borçlarını kapatabilmek için. Bu ekonomik baskı da bizi birbirimizden uzaklaştırıyor. Herkes paranın derdine düştü. Bunun için de her şey mübah görülmeye başlandı. 
Artık toparlamak istiyorum. Bundan sonra ne olur bilemiyorum. Ancak televizyon karşısında dizilerle avlanan insanlarımıza seslenmek istiyorum;
‘Oyuna geliyorsunuz. İki parça renkli şey için sizi farkında bile olmadan kandırıyorlar. Alışkanlıklarınızı, örf ananelerinizi değiştiriyorlar. Etrafınıza şöyle bir bakın. Hatta baktığınız insanların arasına kendinizi de koyun. Mutluluğunuz nereye kaçtı? Hani eskiden gülen yüzünüz? Küçük şeylerden büyük mutluluklar çıkartan kimliğiniz neden kayboldu? Yetiştirdiğiniz çocuklarınızda kendinizi görebiliyor musunuz? Oyuna geliyorsunuz. Yapmayın. Film seyrederken kendiniz film olmayın. Siz de, biz de, toplumumuzda elden gidiyor. Başkalaştırılıyoruz. Kasıtlı, planlı, bilinçli ve programlı olarak başkalaştırılıyoruz. Kaleyi dıştan fethedemeyenlere, içten kendi ellerimizle teslim ediyoruz. Yazık ediyoruz. İki nesil sonrasını bu gidişat ile düşündüğümüzde Avrupa’nın kurtulmak için çırpındığı korkunç bataklığın içerisinde bulacağız kendimizi. Sonra göğsümüzü gere gere ve utanmadan Medeniyet diyeceğiz adına’

PADİŞAHIN İŞİ NE?
Sultan Murat Han o gün bir hoştur. Telaşlı görünür. Sanki bir şeyler söylemek ister sonra vazgeçer.Neşeli deseniz değil, üzüntülü deseniz hiç değil.Veziriazam Siyavuş Paşa sorar: 
— Hayrola efendim, canınızı sıkan bir şey mi var? 
— Akşam garip bir rüya gördüm. 
— Hayırdır inşallah? 
— Hayır, mı şer mi öğreneceğiz. 
— Nasıl yani? 
— Hazırlan, dışarı çıkıyoruz. 
Ve iki molla kılığında çıkarlar yola. Görünen o ki, padişah hâlâ gördüğü rüyanın tesirindedir ve gideceği yeri iyi bilir. Seri, kararlı adımlarla Beyazıt'a çıkar, döner Vefa'ya, Zeyrek'ten aşağılara sallanır. Unkapanı civarında soluklanır. Etrafına daha bir dikkatle bakınır. İşte tam o sırada yerde yatan bir ceset gözlerine batar, sorarlar; 
—Kimdir bu? 
Ahali: 
—Aman hocam hiç bulaşma, derler. Ayyaşın, berduşun biri işte! 
— Nerden biliyorsunuz? 
— Müsaade et de bilelim yani. Kırk yıllık komşumuz... Bir başkası tafsilata girer; 
—Biliyor musunuz, der. Aslında iyi sanatkârdır. Azaplar Çarşısı'nda çalışır. Nalının hasını yapar... Ancak kazandıklarını içkiye, fuhşa harcar. Hem şişe şişe şarap taşır evine, hem de nerde namlı mimli kadın varsa takar peşine.. Hele yaşlının biri çok öfkelidir: 
— İsterseniz komşulara sorun, der. Sorun bakalım onu bir cemaatte gören olmuş mu? Hâsılı, mahalleli döner ardını gider. Bizim tebdili kıyafet mollalar kalırlar mı ortada! Tam vezir de toparlanıyordur ki, padişah keser yolunu : 
— Nereye? 
— Bilmem, bu adamdan uzak durmayı yeğlersiniz sanırım. 
— Millet bu, çeker gider. Kimseye bir şey diyemem... Ama biz gidemeyiz, şöyle veya böyle tebaamızdır. Defini tamamlamak gerek. 
— İyi ya, saraydan birkaç hoca yollar, kurtuluruz vebalden. 
— Olmaz, rüyadaki hikmeti çözemedik daha. 
— Peki, ne yapmamı emir buyurursunuz? 
— Mollalığa devam... Naşı kaldırmalıyız en azından. 
— Aman efendim, nasıl kaldırırız? 
— Basbayağı kaldırırız işte. 
— Yapmayın, etmeyin sultanım, bunun yıkanması, paklanması var. Tekfini, telkini... 
— Merak etme ben beceririm. Ama önce bir gasil hane bulmalıyız. 
— Şurada bir mahalle mescidi var ama... 
— Olmaz, vefat eden sen olsaydın nereden kalkmak isterdin? 
— Ne bileyim, Ayasofya'dan, Süleymaniye'den, en azından Fatih Camii'nden... 
— Ayasofya ile Süleymaniye'de devlet erkânı çoktur. Tanınmak istemem. Ama Fatih Camii'ni iyi dedin. Hadi yüklenelim... 
Ve gelirler camiye. Vezir sağa sola koşturur, kefen tabut bulur. Padişah bakır kazanları vurur ocağa... Usulü erkânınca bir güzel yıkarlar ki, naaş; ayan beyan güzelleşir sanki. Bir nurdur, aydınlanır alnında. Yüzü sakilere benzemez. Hem manalı bir tebessüm okunur dudaklarında. Padişahın kanı ısınmıştır bu adama, 
vezirin de keza... Meçhul nalıncıyı kefenler, tabutlar, musalla taşına yatırırlar. Ama namaz vaktine bir hayli vardır daha... Bir ara vezir sıkıntılı sıkıntılı yaklaşır. 
— Sultanım, der. Yanlış yapıyoruz galiba... 
— Nasıl yani? 
— Heyecana kapıldık, sorup soruşturmadan buraya getirdik cenazeyi. Kim bilir belki hanımı vardır, belki yetimleri?.. 
— Doğru, öyle ya, neyse... Sen başını bekle, ben mahalleyi dolanıp geleyim. Vezir, cüzüne, tespihine döner, padişah garip maceranın başladığı noktaya koşar. Nitekim sorar soruşturur. Nalıncının evini bulur. Kapıyı yaşlı bir kadın açar. Hadiseyi metanetle dinler. Sanki bu vefatı bekler gibidir. 
— Hakkını helal et evladım, der. Belli ki çok yorulmuşsun. Sonra eşiğe çöker, ellerini yumruk yapar, şakaklarına dayar... Ağlar mı? Hayır. Ama gözleri kısılır, hatıralara dalar belki. Neden sonra silkinip çıkar hayal dünyasından... 
— Biliyor musun oğlum, diye dertli dertli söylenir... Bizim efendi bir âlemdi, vesselam... Akşamlara kadar nalın yapar... Ama birinin elinde şarap şişesi görmesin; elindekini avucundakini verir satın alırdı. Sonra getirip dökerdi helâya! 
— Niye? 
— Ümmeti Muhammed içmesin diye... 
— Hayret... 
— Sonra, malum kadınların ücretlerini öder eve getirirdi. Ben sizin zamanınızı satın aldım mı? Aldım, derdi. Öyleyse şimdi dinlemeniz gerek... O çeker gider, ben menkıbeler anlatırdım onlara... Mızraklı ilmihâl. Hücceti İslam okurdum... 
— Bak sen! Millet ne sanıyor hâlbuki... 
— Milletin ne sandığı umurunda değildi. Hoş, o hep uzak mescitlere giderdi. Öyle bir imamın arkasında durmalı ki, derdi. Tekbir alırken Kâbe’yi görmeli... 
— Öyle imam kaç tane kaldı şimdi? 
— İşte bu yüzden Nişancıya, Sofulara uzanırdı ya... Hatta bir gün: 
— Bakasın efendi, dedim. Sen böyle böyle yapıyorsun ama komşular kötü belleyecek. İnan cenazen kalacak ortada... 
— Doğru, öyle ya? 
— Kimseye zahmetim olmasın deyip, mezarını kendi kazdı bahçeye. Ama ben üsteledim. İş mezarla bitiyor mu, dedim. Seni kim yıkasın, kim kaldırsın? 
— Peki, o ne dedi? 
— Önce uzun uzun güldü, sonra; 
— Allah büyüktür hatun, dedi. Hem padişahın işi ne? 
TEMEL’CE…
Şehrin hayırsever vakıflarından birindeki çalışanlar şehrin en başarılı avukatından henüz herhangi bir bağış almamış olduklarını fark ettiler. Bağış toplama görevindeki kişi avukatı bağışta bulunması için ikna etmeye çalışıyordu: "
-Araştırmalarımıza göre yıllık geliriniz en az 500 000 dolar, ancak bu güne kadar hiç bir hayır işine bir kuruş bağışta bulunmamışsınız. O paranın bir kısmını bir şekilde topluma iade etmek istemez miydiniz?" Avukat bir süre düşündü, sonra: "
-Önce, araştırmalarınız annemin uzun bir hastalıktan sonra ölmek üzere olduğunu ve hastane masraflarının onun yıllık gelirinin bir kaç kat üstünde olduğunu da gösterdi mi?" Görevli utandı: "
-Şey, hayır." "
-Sonra, kardeşimin malul bir gazi, kör ve tekerlekli iskemleye mahkum olduğunu?" Görevli utancından kıpkırmızı kesilmiş bir halde özür dilemeye çalışırken avukat onun sözünü kesti: "
-Ya da kız kardeşimin kocasının bir trafik kazasında öldüğünü ve onu üç çocuğuyla beş parasız bıraktığını?" Görevli yerin dibine geçmişti, sadece, "
-Hayır, hiç bir bilgim yoktu ..." diye mırıldanabildi. Avukat bir kez daha onun sözünü keserek devam etti: "
-Pekala, ben onlara zerre miktar para vermezken size para verir miyim hiç düşündün mü?"
GÜNÜN ÖZÜ..
Ayağının altındaki karıncanın halini bilmiyorsan, unutma ki filin ayağının altında sen de öylesin
Bu yazı toplam 739 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Başiskele’deki arazinin durumu
  • Levent Yarımel’in ardından
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37