1. HABERLER

  2. İNSAN HİKAYELERİ

  3. 112 Acil'in kadın şoförleri! Açılın en hızlıları geliyor...
112 Acil'in kadın şoförleri! Açılın en hızlıları geliyor...

112 Acil'in kadın şoförleri! Açılın en hızlıları geliyor...

Toplumun tabuları yıkıldığında kadınların neler yapacağını Nazlı ve İsmihan gösteriyor. 112 Acil’de ambulans şoförü olan Nazlı Türkan Çam ve İzlem İsmihan Alparslan bu kenttin en hızlıları…

A+A-

BİZ HER ŞEYİ YAPABİLİRİZ

Kadın işi, erkek iyi diye ayrılan işlere inat bazı kadınlar hiçbir işin cinsiyetinin olmadığını gösteriyor. Taş da taşıyabilir, boya badana da yapabilir, inşaatta çalışır, uzaya çıkabilir, dünyayı da yönetebilir kadın. Yani bir işin cinsiyeti yok aslında. Her işi her insan yeteneğine göre yapabilir. Ama ülkemizde ne yazık ki anlayış böyle değil. O yüzden erkeklerin “Vay kadınlar bizim işimizi aldı, işsiz kaldık” isyanlarına da çok sık denk geliyoruz, o erkek işi kadın yapamaz deyip kadını işten uzaklaştırdıklarını da.

 

İŞİN CİNSİYETİ YOK

İşlere cinsiyet anlamı yüklemenin toplumsal bir mesele olduğunu hepimiz biliyoruz. Bazı kadınlar var ki bu toplumsal meseleyi çözmek ve hatta her işi herkes yapar, bunun cinsiyeti yok diyebilecek kadar da cesaretli. Onlardan iki tanesi de Kocaeli’nde Gölcük 4 ve Gölcük 2 Acil İstasyonunda çalışan iki kadın ambulans şoförü. Kadınların ülkemizde araba kullanması başlı başına bir dert ve hatta zaman zaman aşağılanma meselesi olurken, o iki kadın, hayat kurtarıyor.

 

hizi-seviyorum.jpg

HIZI SEVİYORUM: 3 yıl önce kendi isteği ile ambulans şoförlüğüne geçen Nazlı Türkan Çam, hızı sevdiğini söyledi. Ancak hız bir hayat kurtarmak için sevdiğinin de altını çizen Çam, “Bir hayat kurtarırken başka hayata zarar vermeden hızı seviyorum” dedi.

 

SADECE İKİ KİŞİLER

İzlem İsmihan Alparslan ve Nazlı Türkan Çam tabuları yıkan isimler. Aslında Türkiye’de 112 acilde çok sayıda kadın ambulans şoförü var. Ancak Kocaeli’nde 44 istasyonda yaklaşık 860 personel içinde sadece 2 kadın ambulans şoförü var. Neler yaşadıklarını, nelerle karşılaştıklarını çok merak ettik. Çünkü bir trafik kazasında şoför kadın olduğunda yazılı ve görsel basında dahi ‘kadın şoför kaza yaptı’ diye haber yapılıyor. Yani kazaya bakış açımız bile cinsiyetçiyken ambulans kullanan kadınların yaşadıkları çok daha ilginç olmalıydı.

 

ZORUNLULUKTAN BAŞLADI

İzlem İsmihan Alparslan, 9 Eylül Üniversitesi Acil Yardım Teknikerliğinden mezun olduktan sonra Bitlis’te göreve başlamış. 15 yıldır da 112 Acilde ambulansta çalışıyor. Çalışma süresinin 14 yılını şoförlük yaparak geçirdi. “Zorunluluktan şoför oldum” diyen Alparslan, Bitlis’te ambulansı götürecek şoför bulunmayınca kendisinin direksiyona geçerek çalışmaya başladığını söylüyor. “O bölgede hem şoför, hem tekniker, hem doktor gibi çalışıyorduk. Bitlis’te 7 yıl aralıksız şoförlük yaptım” diyor.

 

mecburiyetten-sofor-oldu.jpg
MECBURİYETTEN ŞOFÖR OLDU: Doğu görevine gittiği Bitlis’te ambulans şoförü olmayınca mecburen direksiyona geçtiğini söyleyen İzlem İsmihan Alparslan, şimdi ambulans şoförlüğü eğitmenliği yapacak noktaya geldi.

 

KEYİF ALIYORUM

2012 yılında Kocaeli’ne gelen Alparslan şu anda Gölcük 4 112 Ambulans İstasyonunda çalışıyor. Ambulans kullanmaktan keyif aldığını söyleyen Alparslan, hasta almaya gittiklerinde kendisine güvenin yüksek olduğunu ve bu nedenle ambulansı da kullanmanın bu güveni perçinlediğini belirtti. Ambulansta bulunan 3 kişilik ekibin zaman zaman 3 kadın olduğunu belirten Alparslan, “3 kadın gittiğimizde hem şoför, hem müdahale eden tekniker, hem de hasta taşıyan kişi oluyoruz” dedi.

 

KABULLENMİYORLAR

Ambulans Sürüş Eğitmenliği de yapan Alparslan, “Eğitimlerin ardından sınav yaptığımızda ya da eğitim sırasında erkek adaylara ben bir şey söylediğimde hemen kızıyorlar. ‘Benim senin yaşın kadar şoförlüğüm var, senden mi öğreneceğim’ diye kızıyorlar. Biz aslında onlarla meslektaşız ama bizi kabullenmiyorlar. Diğer illerde daha fazla kadın şoför var. Kadınların da erkeklerin de bu işi tercih etmemelerinin nedeni ağır bir iş olması. Hem ambulansı sürüyorsunuz, hem hastaya müdahale ediyorsunuz, hem de hastayı taşıyorsunuz. Bu yüzden tercih edilmiyor” dedi.

 

HIZI SEVİYORUM

Kocaeli Sağlık Meslek Lisesi’nden mezun olduktan sonra 12 yıldır 112 Acil de Acil Tıp Teknisyeni olarak görev yapan Türkan Çam, 3 yıldır şoförlük yapıyor. Ambulansın arka kabininde yıllarca çalıştığını ve aldığı karar ile şoförlüğü geçtiğini söyleyen Çam, “İşimi severek yapıyorum. Keyifli bir iş. Hızı seviyorum. Elbette zorlukları var. Ama her işin kendine göre zorlukları var. Kadın olduğum için değil. Bu iş zor kadın için de erkek içinde zor” dedi.

 

KORKMUYORUZ

Eşinin kendisini desteklediğini söyleyen Çam, “Çocuğum benimle gurur duyuyor. Çok mutlu benim ambulans şoförü olmamdan” dedi. Şoför olmayı neden tercih ettiğini de anlatan Çam, “Kurşunlamaların, bıçaklı olayların, büyük kazaların, saldırıların ve kavgaların içinde kaldığımız oluyor. Korkmuyoruz. Sanırım korkmadığımız için bu işi seçtik. Korksak bu işi yapmak gerçekten çok zor olur” dedi.

 

İKİNCİ KEZ BAKIYORLAR

Nazlı Türkan Çam ve İzlem İsmihan Alparslan ambulans sürdüklerinden bu yana başına gelen komik olayları anlattı. Kadın olmalarından dolayı verilen tepkilerin aslında çok düşündürücü olduğunu söyleyen ikili, erkeklerin ve hasta yakınlarının tepkilerine artık güldüklerini söylüyor. Nazlı Türkan Çam, ambulansı sollayanlar araçların kadın şoför gördüklerinde tekrar dönüp baktıklarını belirtti. Özellikle minibüs, otobüs, tır, kamyon şoförlerine selam vererek geçtiklerini söyledi.

 


 

Çocuk ambulans kaçırdı

İzlem İsmihan Alparslan başına gelen en ilginç olayın vatandaşların kendisini çocuk sanıp polise ihbar etmesi olduğunu söyledi. Yaşanan olayın ardından valilik oluru ile çalışmayı sürdürdüklerini belirtti.

Tabi halkımızın alışık olmadığı görüntülerden biridir kadın ambulans şoförü. İsmihan Alparslan en çok hasta yakınlarının kendilerinin şoför olduğuna inanmadıkları tavır ile karşılaştıklarını belirtiyor. Başına gelen en ilginç olayı anlatan Alparslan, “Benim boyum kısa olduğu için ambulans kullandığım sırada bir vatandaş 155’i arayarak ‘Bir çocuk ambulans kaçırdı’ ihbarında bulunmuş. Polis beni yolda çevirdi. Ehliyet ve ruhsat istedi. Tabi polis ehliyet ve ruhsatımı görünce şaşırdı. Sonra bizden şoförlük için valilik oluru istediler. Olurla olarak çalışmaya devam ettik” dedi.

 

ambulansi-cocuk-kacirmis.jpg

AMBULANSI ÇOCUK KAÇIRDI: Kendisiyle inanılmaz barışık olan İzlem İsmihan Alparslan, boyunun kısa olması nedeniyle başına gelen ilginç olayı da anlattı. “Kısayım diye beni çocuk sanıp polise ambulansı çocuk kaçırdı ihbarı yapan vatandaşlar oldu” diyor.

 

Abi bir bakar mısın?

İnsanların erkek şoförlere olan alışkanlığının artık bir tabu haline geldiği kadın şoförlere yönelik hitapta da anlaşılıyor. Nazlı Türkan Çam, olay yerine gittiklerinde ya da yol sorduklarında kendisine abi diye hitap edenlerin olduğunu belirtti. Çam, “Vaka almaya gittiğimizde hasta yakınları ya da orada bulunan kişiler bir şey anlatırken ya da sorarken abi diye sesleniyorlar. Abi bir bakar mısın diyenlerden, abi bir şey soracağım diyenine kadar komik hitaplarla karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

 

Adres bulamayınca kızmayın

Alparslan ve Çam adres bulamadıklarında vatandaşların kendilerine kızmasının anlamlı olmadığını belirtti. Vatandaşın 112’i aradıklarında direk kendileri ile değil, Komuta Merkezi ile konuştuğunu bilmeleri gerektiğini söyledi.

 

KOMUTA MERKEZİ İLE KONUŞUYORSUNUZ

İzlem İsmihan Alparslan ve Nazlı Türkan Çam kendi hikayelerini anlatırken aynı zamanda 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanlarının sıkıntıların da dile getiriyor. Tüm merkez çalışanlarının ortak sorunları vakaya giderken hasta yakınları ile yaşadıkları sıkıntıların aslında bilgisizlikten kaynaklandığını da ortaya koyuyorlar. Olay yerine giderken adresi bulamadıklarında hasta yakınlarının kendilerine kızdığını söyleyen Alparslan ve Çam, “Vatandaş adresi bulamadığımızda ‘telefonda o kadar tarif ettik. Nasıl bulamazsınız’ diyorlar. Vatandaş direk bizimle değil merkezle konuştuğunu bilmiyor. Merkez bize adresi veriyor biz çıkıyoruz. Bize ne bilgi verirse biz ona göre hareket ediyoruz. Vatandaşın Komuta merkezi ile görüştüğünü, direk ambulanstaki görevlilerle konuşmadığını bilmesi gerekiyor” dedi.

 

Erkek yok mu?

Hasta yakınlarından taşıma konusunda destek istediklerinde ilk tepkinin “Erkek yok mu” olduğunu söyleyen kadın şoförler, kadın ya da erkek meselesi değil, 2 kişilik ekibin bazen vakayı taşımaya yetmediğini söylüyor. Ama hasta yakınlarının bunu anlamadığını belirtiyor.

 

HASTA BAKICISI GİBİ DAVRANIYORLAR

Nazlı Türkan Çam ve İzlem İsmihan Alparslan yaşadıkları ilginç olaylar arasında tabi ki halkın cinsiyetçi yaklaşımlarına çok maruz kaldıkları olmuş. Özellikle vakaya ekipte 3 kadınla gittiklerinde kendilerine erkek yok mu tepkisi verildiğini belirten Çam ve Alparslan, “Vakaya gittiğimizde ilk müdahalenin ardından hastayı sedyeye almak ve taşımak için yardım talep ediyoruz. Sedyenin en az 4 kişi ile taşınması gereken zamanlar oluyor. Çünkü hasta kilolu ya da farklı etkenler oluyor. Bir arkadaşımız ambulansı hazırlamaya, diğer arkadaşımız ilk yardım çantasını alınca sıkıntı yaşıyoruz. Hasta yakınından yardım istediğimizde hastayı taşımak zorundasınız diyorlar. Erkek neden yok aranızda diye kızıyorlar da. Bize hasta bakıcısı gibi davranıyorlar. Oysa 112’nin mantığı bu değil.

 

 

erkek-yok-mu.jpg

ERKEK YOK MU- Ambulansta ekibin tamamının kadın olması halinde vaka yakınlarının kendilerine ekipte erkek olup olmadığını sorduğunu söyleyen Nazlı Türkan Çam, meselenin ekipte erkek olup olmadığı değil meselenin vaka yakınlarının acil ekibine bakış açısı olduğunu söyledi. Vaka yakınlarının, ekibe hasta bakıcı gibi davrandığını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum