1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 12 Eylül’de biz yapamadık, gençler diyalog kursun
12 Eylül’de biz yapamadık, gençler diyalog kursun

12 Eylül’de biz yapamadık, gençler diyalog kursun

12 Eylül 1980 askeri darbesi öncesi büyük bir buhrana giren Türkiye'de gençler, sağ ve sol adı altında iki kutba ayrıldı. Geleceğin büyükleri olan gençler, fikirleri ile bilim, teknik, edebiyatta yarış

A+A-

12 Eylül 1980 askeri darbesi öncesi büyük bir buhrana giren Türkiye'de gençler, sağ ve sol adı altında iki kutba ayrıldı. Geleceğin büyükleri olan gençler, fikirleri ile bilim, teknik, edebiyatta yarışmak yerine silahlara sarıldı. Bir oyunun figüranı olduklarının farkına varamadı. Bu kamplaşma sonrasında yüzlerce öğrenci işkence gördü, yüzlercesi sakat kaldı ve yüzlercesi de hayatının baharında yaşamını yitirdi. O dönemde olaylara karışan yüzlerce öğrenciden birisi de ilimizde ikamet eden, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) eski Merkez İlçe Başkanı, bugün 54 yaşında olan Yusuf Kenek.

ÜLKÜ OCAKLARINDAYDI

O dönem Ülkü Ocakları'nda bulunan Yusuf Kenek, üniversite yıllarında cezaevinde elektrikli sandalyede işkence gören arkadaşının karşısına oturtularak, işkence seansının izlettirildiğini söyledi. Kavgayı körüklemek için yüzlerce üniversite öğrencisinin okullardan atıldığını belirten Kenek, gençliğin verdiği heyecanla üstlerinde oynanan oyunu göremediklerini ifade etti. Kenek, her dönemde kavgadan uzak durularak diyalog içinde olunması gerektiğini vurgulayarak, gençlerin fikirleri ile insanları aydınlatması gerektiğinin altını çizdi.

AMACIMIZ OYUN BOZMAKTI

1972-73’lü yıllarda liseye gittiği sırada Ülkü Ocakları'nda kendisini siyasi çekişmelerin ortasına bulan Yusuf Kenek, “Amacımız ülke üstünde oynanan oyunların önünü kesmek ve emperyalist güçlerin hegemonyasını bozmaktı. Tez karşısında anti tez mücadelesi ile katıldık.” dedi. Kenek, o dönemde yaşanılan ‘ahlak buhranı’nı konu alan broşürler dağıttığı için suçlu bulunarak 1974 yılı şubat ayında polisler tarafından ilk defa gözaltına alındığını söyledi.

SÜREKLİ SALDIRIYORLARDI

Lise sonrasında 75-76 yılında eğitim enstitüsünde okumak için Kocaeli’ne geldiğini belirten Kenek, Ülkü Ocakları Kocaeli Şubesi'nin kuruluşunda görev aldığını dile getirdi. Kenek, sağ görüşlü öğrencilerin sayılarının şehirde az olmasından dolayı, sürekli olarak dış güçlere bağlı grupların saldırılarına maruz kaldıklarını ifade ederek, “Saldırıya maruz kalanlar bizler olmasına rağmen suçlu muamelesi ile karakollara adliyelere çıkartıldık. Gözaltına alınarak suçlu ilan edildik.” dedi. Kenek, o yıllarda sık sık olaylara karışmalarından ötürü karakolların ve adliyenin evleri gibi olduğunu kaydetti.

SOKAĞA TERK EDİLDİK

Kenek, eğitim enstitüsünden mezun olmasına 1 hafta kala(4 Ağustos 1978) 25 Temmuz 1978’de Dönemin Milli Eğitim Bakanı Necdet Uygur tarafından çıkarılan yönetmelikle enstitüden kaydının silinerek, üniversitede atıldığını söyledi. Bu karar ile yüzlerce üniversite öğrencisinin kaydının silindiğini kaydeden Kenek, bu durumu ise şu sözle değerlendirdi: “Bizler sokağa terk edildik. Bu yaptıkları iç çatışmayı körüklemekti.” dedi.

OYUNLARI GÖREMEDİK

Gençliğin verdiği heyecanla o dönemki olayları doğru şekilde analiz edemediklerini söyleyen Kenek, “Bunların yaptıklarını o yaşta anlamak zordu. Komünizme karşı bir mücadele olarak görüyorduk. Dış güçler tarafından organize edildiğini göremiyorduk. Bu kavgalar ile istiklalimiz, huzurumuz, işimizden, gücümüzden olduk." şeklinde konuştu. O yıllarda diyalog tekliflerinin güç odakları tarafından gençlere kabul ettirilmediğini kaydeden Kenek, her dönemde kavgadan uzak durulması gerektiğinin altını önemle çizdi.

ORTAK NOKTADA BULUŞMALIYDIK

Kenek, şöyle konuştu: “Ortak paydada buluşulmuş olsaydı bu ülkede bu kadar genç fidan biçilmezdi. Ülke büyümesine katkısı olacak beyinler yok edilmezdi. Dün sağ ile solu, ülkeyi yıkmaya çalışanlar ile ülkeyi inşa etmeye çalışanları karşı karşıya getirdiler. Bugün farklı şeyleri araya sokmaya çalışıyorlar. İhtilal sonrasında bu iş durmadı. Ortaya dini grupları çıkarmaya çalıştılar, tutmadı. Ardından PKK’yı ortaya sürdüler. Gençlere tavsiyem ülkede oyun oynamak isteyen güçlerin figüranları olmasınlar. Dış güçlerin oyuncağı olmasınlar. Çünkü onlar bölüp parçalayıp yutmayı seviyor.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.