1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 12 Haziran seçimlerinin CHP açısından analizi
12 Haziran seçimlerinin CHP açısından analizi

12 Haziran seçimlerinin CHP açısından analizi

Hiç kuşku yok ki, her seçimden sonra olduğu gibi, 12 Haziran seçimlerinin ardından da en çok karışan, her kafadan ses çıkan parti CHP olacaktır. Seçim sonuçlarının, Kocaeli açısından başarı

A+A-

Hiç kuşku yok ki, her seçimden sonra olduğu gibi, 12 Haziran seçimlerinin ardından da en çok karışan,  her kafadan ses çıkan parti CHP olacaktır.

Seçim sonuçlarının, Kocaeli açısından başarılı olduğunu söylemek, saçmalıktır. Kim ki, “CHP Kocaeli’de başarılı oldu” derse, komik duruma düşer. Elbette bir başarısızlık var. Ama bunun nedenlerini iyi analiz etmek gerekiyor.

Öncelikle, CHP ilimizde çok güçlü bir rakiple mücadele etmek zorunda kaldı. CHP, 12 Haziran seçimlerini kaybetmeden önce, 2009’daki yerel seçimlerde büyük hezimete uğramıştı. Çok çalkalandı. Çok bölündü, çok karıştı.

CHP Kocaeli örgütleri 12 Haziran seçimlerine, ilimizde 1-2 belediye ile girebilse, sonuç farklı olurdu.

İkincisi, CHP, aynı MHP gibi 12 Eylül 2010 tarihindeki referandumda büyük darbe yedi. Çok geride gözüktü.

12 Haziran seçimlerindeki ağır yenilginin önemli faktörlerinden biri, Ferhan Şensoy’dur. Şensoy, il başkanlığına talip olurken, “Partinin başında kalacağım. Genel seçimlerde aday olmayacağım” dedi. Ama aday adaylığı için istifa etti. Örgüt yapılanmasında büyük bir karmaşaya neden oldu.

Seçim sonuçları gösteriyor ki, yenilenen CHP’nin Kocaeli’deki aday listesi de partiye artı oy getirmemiştir. Hurşit Güneş Kandıra’da, M. Hilal Kaplan Gebze’de, Haydar Akar Kartepe’de  bireysel oy getiremediler. İlk üç sıradaki üç önemli adayın ilçelerinde CHP’nin aldığı sonuçlar ortada.

Güneş, Kaplan, Akar artı oy getiremediler de, bu listede Sirmen, Erenkaya, Şensoy olsaydı;

3 ncü sıraya Dumlu konulsaydı farklı mı olurdu?.. Kesinlikle hayır. Bir şey fark etmezdi.

CHP’liler birbirlerine çok gaz verdiler. Gerçeği göremediler, anlayamadılar. Son günlere gelinirken, CHP’liler kendi aralarında konuşurken, neredeyse yüzde 50’lere kadar kendilerini çıkartıyor, Kocaeli’de 1 nci parti olduklarını, en kötü tahminle 5 milletvekili çıkartacaklarını söylüyorlardı.

Sandıklar açıldığında, hayal kırıklığı bu nedenle yüksek oldu.

Kuşkusuz tablo, CHP açısından büyük hayal kırıklığıdır. Hezimet değilse bile, hüsrandır. Benim kişisel görüşüm; CHP’de seçim dönemi sanki ortalıkta dolaşıyormuş görüntüsü veren küskünlerin önemli bölümü, 12 Haziran günü oy kabininde kendileri ile yalnız kaldıklarında büyük olasılıkla mührü başka bir partiye basmıştır.

CHP’de kincilik, adamcılık çok büyük boyutlardadır. Bu hastalık yıllar içinde bütün bünyeyi sarmıştır. Yalçın Kuşkan ve arkadaşları bunu kırabilmek, tedavi edebilmek adına çok büyük uğraş verdiler. Ama bir yere kadar gelebildiler. İlimizde CHP içinde ahlaki çöküntü var. Aşırı derecede kişisel beklenti var. Herkes-kendimi de buna dahil ediyorum- CHP’nin işlerine burnunu sokma hakkı bulabiliyor.

Çabuk alınıyor, çabuk küsüyor, fazlaca etkileniyorlar.

Her şeye rağmen, CHP’nin ağır hasar alarak kaybettiği 12 Haziran seçimlerinde kazanımları da olmuştur. Bunların başında İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve ekibi geliyor. Hüseyin Erol, Yavuz Ulugün, Orhan Dönmez, CHP’nin il yönetim kurulu üyeleri, çok samimi ve büyük çaba gösterdiler. Keşke kırılmasalar, partideki görevlerine devam etseler. CHP 12 Haziran seçimlerine ilimizdeki pek çok ilçede örgütsüz girdi. Örgütlü ilçelerde de iç çekişmeler vardı. Bütün bunlar, CHP’nin AKP’ye nazaran organizasyonunda çok önemli zaaflar ortaya çıkarttı.

Bu tablo karşısında partiyi kapatıp gidecek halleri yok. Yerel seçimlere daha 3 yıla yakın zaman var. Tek tek ilçelerde örgütlenmeleri tamamlamaları gerekiyor. Bunu yaparken inisiyatif almak,  partide kişisel beklenti nedeniyle bulunanlar, ya da partiye sürekli ihanet edenleri ayaklamak gerekiyor. CHP’ye disiplin gerekiyor. Partililerin birbirini sevmeyi, saygı göstermeyi öğrenmesi gerekiyor.

Her ilçe için ve Büyükşehir için şimdiden potansiyel adayları belirlemek, bunlar üzerinde çalışmak ve bunları yavaş yavaş topluma, seçmene tanıtmak gerekiyor. Her ilçe için ve Büyükşehir için, aklı başında, ayakları yere basan, seçmeni ikna edecek projeler hazırlamak gerekiyor.

CHP’nin 12 Haziran seçimlerinde bir başka önemli kazancı, seçimi kaybeden 4 ncü sıra adayı Doç. Dr. Ömer Kurtaş’tır. Kurtaş, kendisini en azından partililere sevdirdi. CHP Parti Meclisi üyesi, Kilis delegesi olan Kurtaş’ın, Kocaeli’de siyasete devam edeceğine inanıyorum. CHP adına kazançtır. 5 nci sıra adayı gösterilen, gerçekten çok çalışan ve kendisini sevdiren Av. Tuba Aydın da CHP’nin bu dönemde kazandığı önemli isimlerden biridir. Gelecekte, yerel seçimlerde de değerlendirilebilir.

Bir de özel övgüyü hak eden 11 nci sıra adayı Ayhan Halavurta var. İlk kez yerel seçimlerde İzmit için aday adayı olmuştu. Emekli memur. 11 Nisan’da listeler açıklandıktan sonra, CHP’nin yerini beğenmeyen 11 nci sıra adayı çekilince, ortaya boşluk çıktı. CHP’deki “Önemli, değerli” partililer 11 nci sıra adaylığını kabul etmezdi. Ayhan Halavurta tevazu gösterdi. 11 nci sıraya dolgu malzemesi olmayı kabul etti. Seçim döneminde de CHP’deki pek çok parti büyüğünden, kendisinin üzerindeki adaylardan, özellikle de aday adayı olup, aday gösterilmeyenlerden fazla performans gösterdi, çalıştı.

CHP bugüne kadar partiye ihanet edenlerle, parti adanı yanlış yapanları hiç cezalandıramadı. Hep yapanın yanına kaldı. Şimdi hiç değilse ödül mekanizması çalıştırılmalı. Ayhan Halavurta, en azından önümüzdeki dönemde örgütlerde görev alabilmeli.

CHP Türkiye’nin ilk partisidir. Atatürk’ün partisidir. Yıllardır seçim kazanamıyor olsa da,  hem ülkede, hem bu kentte demokrasinin temel kalesi, abidesidir. Elbet bir gün yeniden ayağa kalkacak. Şimdi vakit, yeni kavgalar için 12 Haziran seçimlerini fırsat bilip, tekrar bireysel çıkar hesapları içinde kavgaya girişmenin vakti değil, kolları sıvayıp, bilinçli ve programlı şekilde 2014’deki yerel seçimler için hazırlanmanın vaktidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.