1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 12 ilçenin 7’sinde yetkiliyiz
12 ilçenin 7’sinde yetkiliyiz

12 ilçenin 7’sinde yetkiliyiz

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı Eğitim Bir Sen Kocaeli Şubesi’nin yetki ile ilgili yaptığı açıklamaya cevap vererek, “12 ilçenin 7’sinde yetkiliyiz” dedi.

A+A-


Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Yaşar Şanlı, Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Şahin Yaşlık’ın ‘yetkili sendika biziz’şeklinde yaptığı açıklamalarına cevap verdi. Şube Başkanı Şanlı İl Geneli Yetkisi’nin hiç bir anlam ifade etmediğini söyleyerek, “12 ilçenin 7’sinde yetkiliyiz. Bu neyin kutlaması” dedi. 

YETKİNİN TANIMI

Şube Başkanı Şanlı sendikaların peşinden koştuğu yetkinin tanımı ve içeriği hakkında bilgi vererek, “15 Mayıs itibari ile bir yetki dönemi daha sona erdi. Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yetkli sendikalar belirlenecek. Peki, yetki nedir? Genel olarak üç tür yetki vardır. Birincisi Türkiye geneli yetki olup Genel Yetki olarak tanımlanmaktadır. Tüm illerdeki sendikaların üye sayıları ayrı ayrı toplanarak Türkiye'deki en çok üyeye sahip sendika belirlenip bu sendikaya Genel Yetki verilmektedir. Genel Yetki de, Türkiye genelinde yetkili olan sendikaya verilen 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununa göre, kamu görevlilerinin ortak ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi için hükümetle toplu sözleşme masasında temsil edilme yetkisidir.

İL GENELİ YETKİ’NİN ÖNEMİ YOK

İkincisi il yetkisi olup İl geneli yetkisi olarak tanımlanmaktadır. Tüm ilçelerdeki sendikaların ayrı ayrı üye sayıları toplanarak ildeki en çok üyeye sahip sendika belirlenip bu sendikaya İl Geneli Yetki verilmektedir. İl Geneli Yetki de, genel olarak Öğretmen Atama Komisyonu ve Yönetici Atama Komisyonunda kullanılmaktaydı. Fakat yönetmelik değişiklikleri ile 2 yıl önce yönetici atama komisyonundan 1 ay öncede Öğretmen Atama Komisyonundan yetkili sendikalar çıkarılmıştır. Dolaysıyla İl Geneli Yetki'nin kullanılacağı hiçbir durum bulunmamaktadır. İl Geneli Yetki'nin hiç bir önemide yoktur.

PROMOSYON YETKİSİ DEVAM ETMEKTE

Üçüncüsü ilçe yetkisi olup Promosyon yetkisi olarak tanımlanmaktadır. Bir ilin ilçesindeki sendikaların üye sayıları ayrı ayrı toplanarak ilçedeki en çok üyeye sahip sendika belirlenip bu sendikaya Promosyon Yetkisi verilmektedir. İlçe Yetkisi yani Promosyon Yetkisi de, Başbakanlığın 20.07.2007 tarih ve 2007/21 sayılı Genelgesine göre ilçede yetkili olan sendika banka ile yapılacak promosyon anlaşmalarına temsil edilme yetkisidir. Bu yetki halen devam etmektedir.

TES VE EBS ARASINDAKİ FARK 528

Türk Eğitim Sen 1 Nolu şube olarak yetki alanımızda bulunan 8 ilçedeki ve KOÜ ile  Yurt Kur’da sayımız toplam  budur 4 bin 221 dir. Eğitim Bir Sen ise 3 bin 693’tür. Dolayısıyla Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube ile EBS denen yapının farkı 528’dir. Yetki alanımızda bulunan 8 ilçenin 6’sında sendikamız yetkilidir. İl genelinde ise 2 Nolu Şubemizin kapsamında olan 4 ilçe dahil 12 ilçenin 7’sinde Türk Eğitim Sen yetkilidir. Bu bağlamda ilçeler bazında Türk Eğitim Sen’nin Kocaeli’de bariz bir üstünlüğünün olduğu apaçık ortadadır. Kamuoyununda bildiği üzere sendşkamız İzmit Merkez’de 349 farkla öndedir. Son yapılan promosyon görüşmelerinde eğitim çalışanlarına 1050 TL gibi bir rakamı yakın zamanda hediye ettik. EBS ise Körfez’de yapılan promosyon anlaşmasında ayda 19 TL gibi komik bir rakama imza atılarak eğitim çalışanlarının hakkını nasıl savunduklarını göstermişlerdir. 

HORMONLU BÜYÜME

Eğitim bir sen’in yetili olduğu idare karşısında herhangi bir eğitim çalışanını savunduğunu görmedik. Hep geriye gidiş var. Çalışanlar bu konunda daha dikkatli olmalı. Sendikal tercih yaparken gerçek anlamda sendika olan yapılara üye olmalarını tavsiye ediyoruz. 2 yıl önce Toplu Görüşme’nin hezimetle sonuçlandığını bilimektedir. Bu hezimetin tekrar yaşanmaması ve memur kavramının ortadan kalkmaması için çalışanları uyarıyoruz. EBS denen bu yağı Türkiye genelinde AKP iktidara gelmeden üye sayısı 18 bin iken, AKP iktidarı ile beraber 270 binlere dayanması sendikal tarihin hafızalarından silinnmeyecek bir olaydır. Nasıl bir hormonlu büyüme yaşadıklarını tüm eğitim camiası bilmektedir. Gerçekleri gizlediklerini düşünseler bile insanların beynindeki gerçekleri ve doğruları asla silemeyeceklerdir. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
45 Yorum