1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 12 Nisan sabahını çok merak ediyorum
12 Nisan sabahını çok merak ediyorum

12 Nisan sabahını çok merak ediyorum

Büyük seçim 12 Haziran’da.. 13 Haziran Pazartesi sabahındaki Türkiye ile ilgili çok büyük değişiklik beklentilerim ya da öngörülerim yok. Önümüzdeki üç aylık süre içinde beklenmedik gelişme

A+A-

Büyük seçim 12 Haziran’da.. 13 Haziran Pazartesi sabahındaki Türkiye ile ilgili çok büyük değişiklik beklentilerim ya da öngörülerim yok.

Önümüzdeki üç aylık süre içinde beklenmedik gelişmeler yaşanır da,  AKP geriler, seçimi kaybederse, kuşkusuz 13 Haziran sabahı bambaşka bir Türkiye olacaktır.

Nasıl ki 2002 yılının kasım ayında yapılan seçimleri AKP’nin kazanıp, tek başına iktidara gelmesiyle birlikte, Cumhuriyet Tarihinin o güne kadar olan bölümüyle ilgili çok ciddi bir intikam süreci başladı ve hala devam ediyorsa; AKP’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın kaybedeceği ilk seçimden sonra da Türkiye’de 2002 yılı seçimleriyle başlayan dönemin intikamına yönelik sert bir hesaplaşma süreci de başlayacaktır.

Ancak görünen o ki, AKP’nin ve Başbakan Erdoğan’ı kaybedeceği seçimler- çok büyük mucizeler yaşanmazsa- 12 Haziran seçimleri değildir.  Bu yüzden 13 Haziran sabahını çok fazla merak etmiyorum.

Başbakan, bütün ulusa teşekkür edecek, daha önce büyük zaferler kazandığı seçimlerden sonra yaptığı gibi partisine oy verenlerden çok, oy vermeyenleri kollayan ve bütün ulusu kucaklayan bir konuşma yapacaktır. AKP’lilerin en çok takdir ettiğim tarafı, 2002’den buyana her seçim ve referandumda büyük zaferler kazanmalarına rağmen, hiçbir şekilde şımarıklık yapmamaları, seçim geceleri rakiplerini tahrik edecek her türlü davranıştan uzak durmalarıdır.

Hani olacak iş değil ya, 12 Haziran’da seçimi AKP dışındaki partilerden biri, CHP veya MHP kazansa, o pazar gecesi her halde şımarıklıktan şehirlerde insanlar uyuyamaz. Çok üzücü olaylar yaşanır.

13 Haziran sabahı, bir seçimi daha kaybettikleri için, muhalefet partilerinin liderlerinin istifasını bekliyorum. En büyük gelişme bu olabilir.

Ama, hep birlikte bir 12 Nisan sabahı, ya da daha doğrusu 11 Nisan akşamı göreceğiz.

Yüksek Seçim Kurulu(YSK) 12 Haziran seçimlerinin resmi takvimini açıkladı. Buna göre, seçime katılacak siyasi partilerin kesin aday listelerini 11 Nisan Pazartesi günü saat 17. 00’ye kadar Seçim Kurullarına teslim etmeleri gerekiyor.

Ön seçim yapılacaksa, hakim gözetimindeki yasal ön seçimin tarihi 3 Nisan. Bu CHP ne kadar kötü yönetilen, ne kadar dağınık bir partidir ki,  hala aday adaylığı için başvurular ne zaman yapılacak, son tarih nedir, belli değil.

3 Nisan’a şunun şurasında ne kaldı?.. Hangi illerde ön seçim yapılacak. Hala belli değil. Önce hangi ilde ön seçim yapılacak bunu açıklamak lazım. Sonra, aday adaylığı başvurusu ne zamana kadar yapılacak bunu açıklamak lazım.

CHP hala boş işlerle uğraşıyor.

Ama AKP’nin başı da aday adayı bolluğu ile dertte. Bürokrasi boşalıyor.  Türkiye genelinde

5 binden fazla aday adayı var AKP’nin.. Başbakan Erdoğan’ın Parti Genel Merkezinde 81 ilin listelerini belirleyeceği odanın bulunduğu kata, mevcut milletvekillerinin bile girmesi yasaklanmış.

Nasıl yapacak sayın Başbakan?.. 81 ilin aday listelerini  hangi ölçüye göre, nasıl hazırlayacak?.. İsimleri nasıl, hangi ölçüye göre alt alta sıralayacak.

Yıllardır her seçim öncesi aynı şeyleri tartışıyoruz. Yüzde 10 barajlı bir seçim. Ülkeyi yönetecek, çok büyük olasılıkla  yeni anayasayı yapacak insanların, tek seçiciler tarafından belirlendiği bir demokrasi..

11 Nisan Pazartesi akşamı partiler 81 ilin listelerini teslim edecek. Günümüz iletişim teknolojileri sayesinde, listeler YSK’ya teslim edildiği  anda her kentte, her partinin listeleri hemen duyulacak.

İşte o zaman kıyamet kopacak.

Çok büyük olasılıkla ilimizde AKP’de 9-10-11 nci sıraya konanlar, “Ben aday adaylığından çekildim” diyecek. Parti il merkezinde kargaşa yaşanacak. Kendilerini listede ilk 5 içinde garanti gören, ama isimlerinin liste dışı kaldığını gören bazı heyecanlı aday adayları muhtemeldir ki sinirlerine hakim olamayacak. Çok sinirlenen, bağırıp çağıran, hatta belki şöyle etrafına birkaç yumruk savuran çıkacak. Listenin ilk 7 sırasında isimlerini görenler, etrafa bahşiş dağıtacak. O akşam evlerine çok mutlu gidecek. Kendilerini milletvekili seçilmiş hatta bazıları belki Bakan gibi görmeye başlayacak.

CHP Kocaeli’de 3 Nisan’da ön seçim yapmamış da, aday listesi 11 Nisan’da merkez yoklaması ile belirlenmişse, o akşam sakın CHP il binası yakınlarından geçmeyin,. Kıyamet kopacak. CHP’de listenin 5 ve 6 ncı sıralarında yer alanlar büyük olasılıkla aday adaylığından çekilecek. Parti binasında kimileri Hurşit Güneş’e, kimileri İzzet Çetin’e küfür edecek. Yalçın Kuşkan’ın tepesi atacak. Herkes birbirine bağırıp, çağırıyor olacak.

Aynı gece, MHP il merkezinde de kıyametler kopacak. MHP listesini de genel merkez yapacak. Son ana kadar ilimizde-belki Cumali Durmuş hariç- hiçbir MHP’li listeyi öğrenemeyecek. Genel merkezin YSK’ya verdiği liste açıklanınca, hayal kırıklıkları olacak.

Beklediği yere gelemeyen her aday adayı kendisine haksızlık yapıldığına inanacak. 1 nci sıradaki aday adayının da, 3 ncü, 5 nci ya da 11 nci sıradaki aday adayının da neden, hangi özelliği nedeniyle  o sıraya konulduğunu kimse bilemeyecek.

Listelerde yer bulanlar o gece çok keyifli uyuyacak.

Hayal kırıklığına uğrayanlar, sabaha kadar sinirden uyuyamasa da, zaman ilerledikçe ister istemez sakinleşecek.

12 Nisan Salı sabahı yerel gazetelere, partilerine küsüp, istifa kararı alan siyasetçilerle ilgili bilgiler gelmeye başlayacak. Listeler açıklanana kadar, “Ban vatan millet için bu yola girdim. Gene başkanım uygun görürse aday olurum. Listede yer almasam da sonuna kadar partimin neferiyim”  diyenlerin, 12 Nisan Salı sabahından itibaren nasıl ihanete hazır olduklarını görmeye başlayacağız.

Bizler de seçmenler olarak, 12 Haziran sabahı,  işte bu siyaset ortamının hazırladığı listelerde yer alan insanlar milletvekili seçilsin diye gidip, oy kullanacağız.

Türkiye’nin demokrasi sorunu, yargı sistemiyle, basın özgürlüğü ile izah edilemeyecek kadar derindir. Türkiye’de insanlar kendilerini temsil edecek milletvekillerini kendileri belirleyemiyorlar ki, kalkıp demokrasiden söz etmeye kalkıyoruz

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.