1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. 130 bin yeni seçmen kime oy verecek?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

130 bin yeni seçmen kime oy verecek?

A+A-
Tuhaftır; aslında bu işlerin hesabını çok iyi bilmesi gereken bazı önemli siyasetçiler, hatta bazı milletvekilleri bile geçtiğimiz aylarda yaptıkları açıklamada, ilimizin 7 Haziran seçimlerinde 12 milletvekili çıkartacağını öne sürmüşlerdi. Oysa, Kocaeli’nin çok hızlı nüfus artışına rağmen, milletvekili sayısının artması hiçbir hesaba göre mümkün değildi.  Hatta, nüfus artış hızı bu temposunda devam etse bile, bizim ilimiz çok büyük olasılıkla 2018 genel seçimlerinde de 11 milletvekili çıkartacaktır. 
7 Haziran seçimleri ile ilgili seçmen tabloları resmi ve kesin olmamakla birlikte açıklandı. İl Seçim kurulu’nun elindeki verilere göre 7 Haziran seçimlerinde ilimizde 1.218.540 seçmenin oy kullanma hakkı var. Seçmen listelerindeki güncellemeler devam ediyor. Listeler, 
9 Nisan’da kesinleşecek. Bu süre içinde yeni eklemeler beklenebilir ve bu sayı en fazla 
1 milyon 225 bin kişi civarına yükselebilir. Önümüzdeki seçimlerde Kocaeli’de 3327 sandık kurulacak. Sandık başına seçmen sayısı da 360-370 aralığında olacak.
…….
4 yıllık süre içinde ilimizdeki seçmen sayısının 126 bin kişi artmış olması, hiç kuşkusuz seçim sonuçlarını etkileyebilecek kadar önemlidir. Haziran 2011 genel seçimlerinde 
11 milletvekilliğinden 7’sini AKP, 3’ünü CHP, 1’ini MHP kazanmıştı. Milletvekilliği hesabı, nispi sisteme göre bölüne bölüne yapılıyor. Bu zor bir hesaptır ve seçim gecelerinde bu işin uzmanı olanlar dışındaki kişilerin oy rakamlarına bakarak hangi seçim bölgesinde hangi partinin kaç milletvekilliği kazandığını hesaplaması pek mümkün değildir. 
2011 genel seçimlerinde, CHP 3 ncü milletvekilliğini çok az bir farkla kazanabilmişti. Yani CHP’nin önümüzdeki seçimlerde 4 milletvekili çıkartabilmesi için çok fırın ekmek yemesi lazım. 2011 seçimlerinde ilimizde, ülke barajını geçemediği için Saadet Partisi’nin 42 bin oyu çöpe gitti. O dönemdeki BDP’nin desteklediği bağımsız adayın 22 bin oyu da yok sayıldı. 
7 Haziran seçimlerinde HDP kurumsal olarak seçime katılacak. HDP’nin ülke genelinde yüzde 10 barajını geçtikten sonra, ilimizde de- seçime katılma oranıyla alakalıdır- 
1 milletvekili çıkartabilmek için 80-110 bin aralığında oy alması gerekecek. HDP,  
7 Haziran’da ülke barajını geçebilir ve ilimizde 11 milletvekilliğinin dağılımında çok ince hesaplar ortaya çıkabilir.. Haziran 2011’de MHP’nin ilimizdeki oyu 114 bin seviyesinde. 
Bu seçimlerde CHP oyları ile, MHP oyları arasındaki fark yaklaşık 120 bin.. MHP bir hamle yapar, CHP ile arasındaki farkı 40-50 binlere düşürürse, MHP’nin 2 nci milletvekilliğine ulaşma şansı vardır.  2011 seçimlerinde ilimizde 502 bin (yüzde 53) oy alan AKP’nin milletvekili sayısını 7’den 8’e çıkartması için ise,  oy sayısını 600 binin üzerine çıkartması lazım.  İlimizde AKP oylarının zirve yaptığı yer, 30 Ağustos 2014’deki Cumhurbaşkanlığı seçimi. Recep Tayyip Erdoğan, bu seçimde ilimizde 521 bin oy almış. 10 Ağustos 2014 seçimlerinden buyana, ilimizdeki seçmen sayısı artışı 36 bin civarında. Bu yeni 36 bin seçmenin tamamı 7 Haziran’da AKP’ye oy verse, yine 8 olmuyor. 
……….
Bir genel seçimden diğer genel seçime, 4 yıllık dönemde seçmen sayısının 126 bin kişi artmış olması, elbette sonucu belirleyecek kadar önemli bir büyümedir. Üstelik, bizim kentimizdeki bu yüksek oranlı seçmen sayısı artışının, 4 yıl önce oy kullanma yaşında olmayıp, şimdi seçmen niteliği kazanmış gençlerden kaynaklanmadığını da biliyoruz. Yeni 126 bin küsur seçmenin büyük bölümü, Karadeniz illerinden, Erzurum, Gümüşhane, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu’dan göçle gelen yetişkin seçmenler.  Ben bu kişilerin büyük bölümünün, kendi ata yurtlarında mutsuz olup, buralara göç etmek zorunda kalmış olmalarına rağmen,  iktidar partisinden yana tercih kullanacaklarını düşünüyorum. İşte bu nedenle, hesap bir hayli kritikleşiyor. 
Tabii bu ince hesaplar içinde seçimlere katılma oranının da önemli fonksiyonu var. 2011 yılındaki genel seçimlerde ilimizde seçime katılma oranı yüzde 89’un biraz üzerine çıkmış. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde (yerel seçimlerin özelliği nedeniyle) oy kullanma oranı yüzde 91’i aşmış. 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise, ilimizdeki seçimi katılma oranı, Türkiye ortalamasının biraz üzerinde olmakla birlikte yüzde 77’de kalmış. 
7 Haziran’da oy kullanma oranı yüzde 77 kadar düşük olmayacaktır. Süreç ilerledikçe göreceksiniz, 7 Haziran seçimleri öncesi herkes politize olacak. Bu nedenle, ilimizde 
7 Haziran seçimlerine katılma oranının yerel seçimlere katılma oranını yakalayacağını, yüzde 90’ları bulabileceğini öngörebiliriz. 
Yani, Haziran 2011’deki genel seçimlerde kullanılan oy miktarı 912.300’ken, 7 Haziran 2015’de bu rakam,  1 milyonun üzerine çıkacaktır. 
4 yıl öncesine göre ilimizdeki seçmen sayısı 126 binden fazla artmıştır ama, 4 yıl öncesinde yaşı tutmadığı için oy kullanamayıp, ilk kez bu genel seçimlerde oy kullanacak seçmen sayısının 40-50 binden fazla olduğunu söyleyemeyiz. 
Anlatmaya çalıştığım bu tablo, bütün bu rakamlar, 7 Haziran gecesi seçim sonuçları önümüze akarken, ilimizdeki 11 milletvekilliğinin nasıl dağılacağı konusundaki hesabın çok güç olacağını, hatta belki de 11 nci milletvekilliğini hangi partinin kazanacağı konusunda bekleyişin, sabaha kadar en son sandığın sonucu da kesinleşene kadar süreceği öngörülebilir. 
7 Haziran gecesi, elbette ilk olarak HDP’nin yüzde 10’luk barajı geçip geçmediği en önemli konu olacak. HDP, yüzde 10 barajı geçerse, bütün genel seçimlerde Kocaeli’deki tablonun Türkiye tablosuyla örtüştüğünü de kabul edersek-bu konuda sadece Saadet Partisi istisnadır. Bizim ilimizde Saadet oyları, Türkiye ortalamasının üzerinde çıkar- HDP’nin 
1 milletvekilliğini alabileceğini öngörebiliriz.
Bu durumda, çok az bir oy kaybı halinde bile, CHP’de 3’ün biri gider..  Sadece mevcut oylarını alırsa (500 bin civarında), AKP’den bir milletvekili eksilir. Gidişata göre, MHP’nin 2011’de olduğu gibi 1’i garantidir. MHP, AKP’den 40-50 bin oy çalabilirse, 2’yi yapar. 
Kaba bir hesapla,  HDP barajı aşarsa, Kocaeli’de milletvekili dağılımı  (6-3-1-1)  veya (6-2-2-1) olur. HDP barajı geçemezse  (7-3-1) yine en normal sonuç gibi duruyor. 
7 Haziran’a hala 3 ay var. Ortada listeler yok. Hele bir 7 Nisan’ı görelim, aday listeleri açıklansın, belki de bütün bu hesapları yeniden gözden geçirmek gerekecektir.
Bu yazı toplam 709 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum