1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 135 inşaata mühür, 39 kaçak inşaata yıkım
135 inşaata mühür, 39 kaçak inşaata yıkım

135 inşaata mühür, 39 kaçak inşaata yıkım

İzmit Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, belediye sınırları içinde bulunan inşaatlarla ilgili denetimleri sürdürüyor. Belediyelerin birleşmesiyle sınırları daha da genişleyen İzmit Belediyesi’nde

A+A-

İzmit Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, belediye sınırları içinde bulunan inşaatlarla ilgili denetimleri sürdürüyor. Belediyelerin birleşmesiyle sınırları daha da genişleyen İzmit Belediyesi’nde özellikle yeni inşaatların ruhsata bağlanması, kaçak yapıların takibi ve yıkımı konularında bu birim etkin bir çalışma gösteriyor.

Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri, iki yıllık süre içinde izinsiz yapılan toplam 135 inşaat için mühürleme işlemi yaptı. Aynı süre içinde 69 metruk, kullanılmayan binanın da yıkımı gerçekleştirildi. Bu süre içinde 25 adet kaçak bina, uygun hale getirilerek ruhsata bağlandı.

39 adet kaçak bina da ruhsata bağlanmadığı için, alınan encümen kararıyla yıkıldı.

Ayda 80 adet yapı kullanma belgesi

İzmit belediyesi Yapı Kontrol Müdürü Mehmet Öğretmen, öncelikli hedeflerinin kent estetiğinin bozulmaması, eski yapıların korunup, yeni yapıların belirlenen estetiğe uygun inşasını sağlamak olduğunu hatırlattı.

Öğretmen, bu anlamda belediye sınırları içinde izinsiz bir çivi dahi çakılmasına müsaade etmediklerini, her türlü yapı ve inşaat çalışmasının denetimleri altında olduğunu belirtti.

Yapı Kontrol Müdürlüğü’nde her ay 80 civarında yapı kullanım izin belgesi veriliyor. Bu arada, ruhsatsız yapıların ağırlıklı olarak bulunduğu Bekirdere, Tavşantepe, Veliahmet ve Çukurbağ gibi kesimlerde denetimler daha da sıkı tutuluyor. Kaçak Yapı birimi elemanları, bu takipleri 2, İskan denetim birimi de bir araçla yürütüyor. Kaçak yapı cezası ve yıkım kararı verilen binalarla ilgili tahsilattan 195. 595 TL gelir elde edildi. Denetim hizmetleriyle ilgili olarak ayrılan 813. 950 TL’lik bütçenin şimdiye kadar yüzde 68’lik bölümünü oluşturan 565. 451 TL’nin harcandığı açıklandı.

Yuvam’da büfe yıkımı

İzmit Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri, Pasha Palas’ın ruhsatsız olan bölümüyle ilgili aldığı yıkım kararı geçtiğimiz günlerde uygulanmıştı. Şimdi, benzer bir karar o bölgede yer alan Ayaz Pastanesi’nin bir bölümü için de geçerli. Uygulama önümüzdeki günlerde yapılacak. Yuvam Akarca’da bulunan ve yıkım kararı alınan Murat Kılıç, Mürsel Coşkun, Arslan Bilgin ve Selahattin Semiz’e ait dört büfenin yıkımı da hafta içinde gerçekleştirilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.