• BIST 83.161
  • Altın 147,145
  • Dolar 3,7693
  • Euro 4,0453
  • Kocaeli 8 °C

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nün anlamı

Şükrü HATUN
Birçok insan için 14 Kasım sıradan bir sonbahar günüdür. Dünyadaki yüz binlerce   diyabetli çocuk için ise 14 Kasım en az kendi doğum günleri kadar önemlidir; çünkü 14 Kasım, geçen yüzyılın başlarında  ( 1921) insülini bularak onlara yaşamlarını armağan eden  Kanadalı doktor Frederick Banting’in doğduğu gündür. Frederick G. Banting, asistanı Charles H. Best, biyokimyacı James B. Collip ve fizyolog J.J.R.Macleod ilk kez 1921 yılında  köpeklerin pankreasından insülini izole ettiler ve  23 Ocak 1922’de 14 yaşındaki Leonard Thompson’a insülin içeren serumu vererek durumu ağır olan hastanın hızla iyileştiğini gösterdiler. Benzer şekilde Banting’e Amerika’dan tedavi olmaya gelen Elizabeth Hughes de insülin içeren serumla hızla iyileşti ve annesine yazdığı mektupta insülinin sağlığı üzerindeki etkisini “kelimelerle anlatılamayacak kadar harika” olarak anlatıyordu.
Diyabet ve Dünya Diyabet Günü
Diyabet, erişkinlerde daha sık olmak üzere her yaşta görülebilen ve yol açtığı komplikasyonlar nedeniyle çok önemli bir halk sağlığı sorunu olan bir hastalık olarak biliniyor. Genel olarak erişkinlerde şişmanlıkla bağlantılı olan Tip 2 diyabet, çocuklarda işe başından itibaren insülin tedavisi gerektiren Tip 1 diyabet  görülmektedir. Dünya Diyabet Federasyonu verilerine göre , dünyada 400 milyon kişinin diyabetli olduğu, her yıl 5 milyon kişinin diyabet nedeniyle yaşamını yitirdiği ve çoğunluğu komplikasyonların tedavisi için olmak üzere yılda 550 milyar doların diyabet için harcandığı tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise 7 milyondan fazla erişkinin diyabet hastası olduğu, bir o kadar kişinin de diyabet gelişimi açısından risk grubunda olduğu tahmin edilmektedir. Özetle Türkiye' de erişkin her üç kişiden bir tanesinde diyabet hastalığı veya diyabet gelişimi açısından risk vardır.  Ayrıca 20.000 dolayında çocuğun diyabetli olduğu bilinmektedir.
Tip 2 diyabet  sıklığı bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde artmakta ve gelişen ekonomiler için en önemli kronik hastalık yükünü oluşturmaktadır. Oysa  Tip 2 diyabet vakalarının % 70’ni,  sağlıklı kahvaltı, lifli sebze, taze meyve suyu, tam buğday ekmeği, yağsız et, balık ve fındık tüketimi ve düzenli egzersizi içeren “ sağlıklı yaşam tarzı” ile önlemek mümkündür. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu  da 2007’den itibaren 14 Kasım Günü’nü resmi olarak “Dünya Diyabet Günü” olarak tanımıştır. Dünya Diyabet Federasyonu her yıl Dünya Diyabet Günü’nün temasını belirlemekte ve dünya çapında bu tema çerçevesinde aktiviteler yapılmaktadır.  Dünya Diyabet Günü’nün  sembolü “Mavi Halkadır” (http://www.idf.org/bluecircle). “Mavi Halka” , yaşam ve sağlık döngüsünü anlatmakta,  mavi renk ise  gökyüzünün ve Birleşmiş Milletleri rengini sembolize etmektedir

Çocuklarda Diyabet
Ülkemizde her yıl 1700 civarında çocuğa Tip 1 diyabet tanısı  konmaktadır. Diyabet erişkinlerde daha sık görüldüğünden, erişkinlerin hastalığı olarak bilinir ve çocuklarda, hele küçük çocuklarda görülmesi pek beklenmez. Bu nedenle bir çocuğa  diyabet tanısı konduğunda başta aileler, yakınları ve komşular olmak üzere hemen herkes şaşırır. Bunun ötesinde  bir çok insan Tip 1 diyabeti dramatik bir durum olarak bilmekte, çoğu zaman çocuklara “acıyarak bakma” ve bazen de onları dışlama eğilimi taşımaktadır. Oysa diyabetli çocuklar da kendi yaşıtları gibi her  türlü yaşam aktivitesine katılabilir, eğitimlerini, spor yaşamlarını sürdürebilir, evlenebilir, çocuk sahibi olabilir ve yine herkes gibi mesleklerini başarılı bir şekilde yapabilir. Kendisi de  Tip 1 diyabetli hekim olan  Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli bu yaklaşımı “Eğer biz diyabetimizle gerektiği kadar ilgilenirsek sorunsuz ve başarılı bir hayat sürdürebiliriz” sözleri ile ifade etmektedir. 

Diyabetli çocuklar " Arkadaşım Diyabet" pankartları ile yürüdü...
Bir çocuk diyabet olduğunda en önemli konu üzüntüleri bir an önce geride bırakıp diyabetle barışık, diyabet tedavisinin gereklerini yerine getiren bir hayatı organize etmektir. İşte bu mesajı vermek üzere, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı ve Diyabetli Çocuklar Vakfı tarafından düzenlenen farkındalık yürüyüşü geniş bir katılımla yapıldı. Kocaeli il merkezindeki yürüyüş yolundaki yürüyüşe, diyabetli çocuklar, aileleri, hekimler, hemşirelerden oluşan 200 kişi katıldı. “ Arkadaşım Diyabet” pankartlarını ile yürüyen diyabetli çocuklar büyük bir ilgi uyandırdı. Yürüyüş sonunda Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Salonunda bir toplantı yapıldı.  Toplantıda bu yıl 14 Kasım Dünya Diyabet Günü'nde "Tip 1 diyabetin mucizevi bir tedavisi yoktur-Şarlatanlara kanmayın. Tedavinin gereklerini yapın ve İyimser olun. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ilaçlar kadar önemlidir-Abur-cubur ve suni tatlandırıcılı ürünlerden uzak durun. Diyabetli çocuklar da kendi yaşıtları gibi normal bir yaşam sürebilir-Onlara acıyarak bakmanıza gerek yok, hayatlarını sınırlamayın, dışlamayın, yalnızca destek olun" mesajlarını vermek istediğimiz belirttik. Daha sonra söz alan Tip 1 diyabetli hemşire Ebru Ercanlı, 27 yıldır tip 1 diyabetle barışık bir hayat sürdüğünü, 3 yaşında bir oğlu olduğunu ve diyabetli kardeşlerine daha çok destek olmak için Diyabetli Çocuklar Vakfını kurduklarını söyledi.  Toplantı sonunda Dünya Diyabet Günü’nün simgesi olan mavi halka yapıldı.  Toplantı bitiminde bir grup 14 Kasım günü evlenmeyi seçen bir diyabetli genç kızın nikah törenine katıldık ve diyabetliler adına 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nün sembolü mavi kolye takarak diyabetli kardeşimizi kutladık.
Bu yazı toplam 703 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37