1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 14’üncü kez 'Sevgi’de buluşacağız
14’üncü kez 'Sevgi’de buluşacağız

14’üncü kez 'Sevgi’de buluşacağız

Büyükşehir Belediyesi bu yıl Alevi yurttaşlar için büyük öneme sahip olan Muharrem ayında Sevgide Buluşalım etkinliğini 14’üncü kez gerçekleştirecek. Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek buluşmada birlik ve beraberlik mesajları verilecek

A+A-

ALEVİ BÜYÜKLERİ KATILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 22 Eylül Pazar günü 14’üncüsü düzenlenen Sevgide Buluşalım etkinliğinin basın toplantısı Antikkapı’da gerçekleştirildi. Basın toplantısına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Cemevleri Platformu Dönem Sözcüsü Ali Ekber İncesu, Cemevleri Başkanları ve Alevi Derneklerinin başkanları katıldı.

 

DÜNYAYA HAYKIRACAĞIZ

Sevgide Buluşalım etkinliği ile ilgili basın açıklamasını yapan Genel Sekreter Balamir Gündoğru, Aleviliği Alevi dernekleri ile birlikte halka daha iyi anlatmak istediklerini belirtti. Ayrılık gibi görünen şeylerin aslında bizim bir olduğumuzun en güzel ispatı olduğunu göreceklerini söyleyen Gündoğdu, “Alevisi - Sünni’siyle tek ve bütün olan milletimizin, birbirine olan gönül bağını bir kez daha bütün dünyaya Kocaeli’nden haykıracağız.

 

_mg_6136.jpg

 

BİR BÜTÜN OLACAĞIZ

Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın, öncülüğünde; Cem Evleri ve Derneklerimizin işbirliğiyle “Sevgide Buluşalım, Aşura” etkinlikleri; kentimizin kültür ve inanç hayatına büyük bir değer katmaya devam edecek. Burada temsilcisi bulunan Kocaeli’mizin Alevi Dernekleriyle birlikte Aşura Gününü anmak gayesiyle her sene olduğu gibi yine büyük bir organizasyon düzenliyoruz. Alevi-Bektaşi kültürümüzü, bilmeyenlere tanıtıyoruz. Alevi’siyle-Sünni’siyle bir ve bütün olduğumuzu, dosta-düşmana ilan ediyoruz.

 

400 YILLIK KARDEŞİĞİ YAŞATACAĞIZ

Evet, biz de bu sene 14’üncüsünü gerçekleştireceğimiz bu önemli organizasyona, bütün canları davet ediyoruz. Sevgide Buluşalım ile sadece Kerbela’da Hazreti Peygamberimizin torunları Hazreti Hüseyin’in şehit edilişini hatırlamıyoruz. Sadece orada yapılan zulümleri, vahşeti lanetlemiyoruz. Aynı zamanda bin 400 yıllık kardeşliğimizin, daha nice bin 400 yıllar sonrasına taşınması için de sağlam temeller atmış oluyoruz. Yapılanların vahşet olduğu konusunda milletimiz hem fikirdir. Kerbelâ vakasını lanetlerken, gelecek nesillerimize de böylesi caniliklerin bir daha yaşanmaması için sevgi aşılamak zorundayız” dedi.

 

_mg_6140.jpg

 

BİR OLMAYA DİRİ OLMAYA

Gündoğdu’nun ardından söz alan Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Kocaeli’de başlatılan bu birlik ve beraberliğin Türkiye’ye yayılmasını istediklerini belirtti. Alevi İnanç Kurulu Başkanı Eşref Doğan ise Aleviliğin okullarda ders kitaplarına alınması noktasında temenni ederken, ortaya çıkan birlik ve beraberliğin devam etmesini diledi. Cemevleri Platformu Dönem Sözcüsü Ali Ekber İncesu, tüm canları bir olmaya, diri olmaya davet etti.

 

ALEVİLER İNCİNMİŞTİR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinde Cemevleri ile ilgili harcamalarla ilgili basında çıkan haberlerin kendilerini incittiğini söyleyen İncesu, “Cemevleri ile ilgili geziler tatil amaçlı değildir. Biz tatile gitmiyoruz. Bizim ibadet olan ziyaret yerlerimize gidiyoruz. Bu haberler bizi incitmiştir” dedi.

 

PANEL YAPILACAK

Bu yıl yapacağımız buluşmadan önce Muharrem ve Kerbela Paneli yapılacak. 19 Eylül Perşembe günü saat 18.00’de Sabancı Kültür Merkezi’nde yapılacak panelin moderatörlüğünü Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan yapacak. Panelde Prof. Dr. İzzettin Doğan, Hazır Ali Beyazyıldırım, Prof. Dr. Halil Çivi, Prof. Dr. Mehmet Dönmez Doç. Dr. Caner Işık konuşmacı olacak.

 

KATILIMCI DERNEKLER

Sevgide Buluşalım etkinliğine Cem Vakfı, Alevî İslâm İnanç Hizmetleri Başkanlığı, Gebze Cem Ve Kültür Evi Yaptırma Yaşatma Derneği, Gebze Hacı Bektaş Veli Kültür Ve Dayanışma Derneği, Derince İmam Hüseyin Cem Ve Kültür Evi Derneği, Derince Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, İzmit Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Cem Vakfı Kocaeli Şubesi Abdal Musa Cem Ve Kültür Evi Çayırova Şubesi, Körfez Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Darıca Cemevi Anadolu Kültür Ve Görgü Derneği, Gültepe Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Bayraktar köyü, Balören köyü, Mecidiye köyü katılıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.