1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 15 milyon TL hibe kredi
15 milyon TL hibe kredi

15 milyon TL hibe kredi

AKP hükümetinin Türkiye'deki küçük ve orta boy işletmeleri (KOBİ) ayağa kaldırmak, çağa ayak uydurmalarını, doğru yatırımlar yaparak, istihdamı arttırmalarını sağlamak için attığı önemli adı

A+A-

AKP hükümetinin Türkiye'deki küçük ve orta boy işletmeleri (KOBİ) ayağa kaldırmak, çağa ayak uydurmalarını, doğru yatırımlar yaparak, istihdamı arttırmalarını sağlamak için attığı önemli adımlar var.

Dünya ve Türkiye, büyük bir küresel krizin içinden geçti. Özellikle KOBİ'ler, bu krizden etkilendi. İşleri azaldı, bağlı olarak kadroları daraltmak zorunda kaldılar. KOBİ niteleğindeki pek çok kurum, güçlükle ayakta durabiliyor. Üstelik banka kredilerinin şartları hâlâ çok ağır.

Bu nedenle KOBİ niteliğindeki işletmelerin devlet tarafından desteklenmesi önem taşıyor. Hükümet bu işleri yürütmek, aynı zamanda yeni yatırım yapmak isteyen yabancıların karşılayacağı zorlukları azaltmak amacıyla kalkınma ajansları kurdu.

Bu ajanslardan biri Doğu Marmara Kalkınma Ajansı. Kısaca MARKA olarak isimlendiriliyor. Merkezi İzmit'te olan Marka, Kocaeli ile birlikte Sakarya, Bolu, Düzce, Yalova'dan sorumlu. Dün yerel gazetelerde Marka'nın şık reklamları vardı.

Devlet, Marka'nın dağıtması için 15 milyon TL'lik hibe kredi bütçesi ayırmış. Marka diyor ki, “Ey Kobi yöneticileri bize başvurun. Bir proje gösterin. Size 300 bin TL'ye kadar karşılıksız hibe kredi verelim.”

Düşünce gerçekten güzel. Ama istismara da çok açık. Marka'nın sorumluluk alanı içinde binlerce KOBİ var. Bunların neredeyse tamamına yakın kısmı, böyle bir geri ödemesiz hibe kredi için balıklama atlayacaktır.

Her proje getirene 300 bin TL karşılıksız kredi verilecek mi?.. Bu kredi verildikten sonra, o KOBİ'nin yöneticileri parayı ceplerine atıp yerse, kendilerine yeni lüks arabalar, lüks konutlar alırsa, devlet bunu takip edebilecek mi?

Marka'nın hibe kredi olarak dağıtacağını açıkladığı 15 milyon TL, bu ülkenin, bu devletin parası. Ya bu hibe kredi torpille, yandaş Kobi'lerin yöneticilerine verilirse. Para boşa gitmeyecek mi?.. Marka, bu hibe kredi dağıtımı işinde istismarı önlemek için nasıl bir denetim mekanizması kurdu, vatandaş olarak bunları merak ediyorum.

Kartepe'de ulaşım zirvesi

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, geçen hafta sonu Kartepe'deki Green Park Oteli'nde yeni bir “Ulaşım Zirvesi” toplantısı düzenlemiş.

AKP'liler her yıl özellikle bu mevsimde Kartepe zirvesine çıkıp, temiz hava almayı çok severler. Yine Kartepe zirvesi için bir bahane bulmuşlar.

Toplantıya toplu taşım araçlarının bağlı bulundukları kooperatiflerin yöneticileri çağırılmış. Şehir içi ulaşımında gelinen son nokta, alınan kararların uygulamaları tartışılmış.

Oysa bu iş aylar önce bitmişti. Başkan Karaosmanoğlu, Kooperatif Başkanları ile yan yana fotoğraf çektirmiş, İzmit'te çalışan 5 ve 13 Nolu kooperatiflerin birleşme protokolü üzerinde anlaştıklarını açıklamıştı. Protokol, okullar açılana kadar (yani 20 Eylül'e kadar) uygulanacak, kooperatifler birleşecek. Hepsi Kent Kart'a ve havuz sistemine geçecekti.

Okullar açıldı. Neredeyse sömestr tatili geliyor. Hâlâ kooperatifler birleşmedi. Sudan bahanelerle minibüsçü kooperatifleri protokolü imzalamıyor, uygulamaya koymuyorlar. İzmit içinde minibüs terörü, minibüslerin neden olduğu trafik karmaşası ve kalitesiz toplu taşıma hizmeti devam ediyor.

Büyükşehir, yeni otobüsler aldı, bunları şehir içine koydu. Ama minibüsleri terbiye edemedi. Sözünü dinletip birleşmeyi sağlayamadı.

Şimdi Kartepe'de zirve topluyor, boş konuları tartışıyorlar. Başkan Karaosmanoğlu inisiyatif kullansa, kooperatif başkanlarını bir araya getirip “Üç gün içinde imzayı atacak, birleşmeyi bitirecek, uygulamaya koyacaksınız” dese bu iş biter. Bunu yapmak için Kartepe zirvesine çıkmaya da gerek yok. Aşağıda, Belediye binasında imzalar atılır, olur biter...

Bakalım bu birleşme tutanağı konusu daha ne kadar tartışılacak?.. Kartepe'de daha kaç zirve yapılacak. Kışın Kartepe'de toplanıp, biraz kayak yapıp, kartopu oynasınlar. Bahara doğru da Yalova Termal'e gider şifalı sıcak su dolu jakuzilerde bu konuyu yeniden tartışırlar.

Bayrak asmayı unutmayın

Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli milli bayramı Cumhuriyetimizin kuruluşunun yıldönümü olan “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı”dır. Son yıllarda ilimizde bayrak asma konusunda bir umursamazlık hakim. Özellikle geçtiğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Büyükşehir Belediyesi’nin direklere astığı bayraklar dışında neredeyse hiç bayrak yoktu.

Bu yılki Cumhuriyet Bayramı ile ilgili olarak İKM Derneği bir çalışma başlattı. Üyelerini dükkanlarına bayrak asması konusunda uyardı. Bu çalışma sayesinde şehir merkezindeki dükkanların bayraklarla süslenmiş olacağını tahmin ediyorum. Aynı hassasiyeti evlerimiz içinde göstermeliyiz. Her evin camına ya da balkonuna al bayrağımızı asılmalı.

Cumhuriyet Bayramı diğer milli bayramlarımızdan farklı olarak 1. 5 gün kutlanıyor. Yani bayram yarın öğleden sonra başlıyor. Yarın bayraklarla süslü bir İzmit çok daha güzel olacak...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.