1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. 15 TEMMUZ DEĞERLENDİRMELERİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

15 TEMMUZ DEĞERLENDİRMELERİ

A+A-

Türkiye demokrasisi için 15 Temmuz milat  niteliğindedir. 15. Temmuzda, orta gelişmişlik sınırlarını zorlayan, AB’ye tam üyelik müzakerelerini sürdüren, Demokratik Hukuk Devleti’ ne dönüşüm sorunlarıyla uğraşan Türkiye’ de darbe girişimi yapıldı. Darbe girişimini yapan FETÖ/PDY’sı, kırk yıla uzanan süreçte, devletin bütün önemli kurumlarına sızarak, önemli mevkileri ele geçirerek güçlenmiş darbe girişiminde bulunabilecek duruma geldiği ortaya çıkmıştır. FETÖ/PDY, sının,  eksikleri, mağdurlukları, eğitim ihtiyacını, barınma, gelişme, zenginleşme, yükselme beklentilerini karşılamaya çalışarak yaygınlaşıp, güçlendiği tartışılmaktadır. Bu yapılanmanın uluslararası meşruiyetini sağlayan nedenler ise, 170 ülkede eğitim verecek hale gelmesine yardımcı olunması, sürdürülen eğitim hizmetleriyle birlikte, lobicilik gibi tanıtım ve ticari ilişkilerde yardımcı olunması gösterilmektedir. 

İKTİDAR PARTİSİNİN  DURUMU VE  MÜCADELESİ

İktidar partisi, daha önceki iktidarlardan farklı olarak devletin merkezde olduğu vesayet sistemiyle mücadeleyi öncelik olarak belirlemiştir. Devletin merkezde olduğu vesayet sisteminde iktidarların konumu, sınırlı yetki kullanan durumdaydı. Bu sistemi aşabilmek için,  çıkan sorunların çözülmesinde, uygulanabilir kararların alınmasında, devletin içerisinden kendisine yardımcı olacak unsurlara ihtiyaç vardı. FETÖ/PDY’ sının iktidar partisinin ihtiyaç duyduğu desteği ve katkıyı sağlayarak güçlendiği ve darbe girişiminde bulanabilecek düzeye geldiği iddiaları bu nedenlerle yapılmaktadır.  FETÖ/PDY’sı, halkın değerlerine, inanışlarına sahip çıkan, karşılanamayan hizmetlerin karşılanmasına yardımcı olma eğilimleri nedeniyle muhafazakar demokrat olarak tanımlanan iktidar partisiyle  belirli oranda ilişkiler sürdürebildiği değerlendirmeleri de vardır.   FETÖ/PDY ‘sının kendisini ele verdiği en önemli hamleler,  askeri vesayet sisteminin çözülmesini sağlamak için kurguladığı eylemler ve işlemlerde, hukuk dışı yöntemlerin uygulamaya konulduğu yargılama süreçlerle, 17/25 Aralık girişimleriyle ortaya çıkan açık mücadele olduğu ağırlıklı durumdadır. 15. Temmuz darbe kalkışmasının, FETÖ’ nün kendisini kainat imamlığı düzeyinde bütün dinlerin üzerinde konumlandırması, esnekliği ve yaygınlığı ile uluslararası meşruiyete ulaşması,  bütün kritik görevleri kontrol eder hale gelmesi, iktidarları da kontrol altına alıp devleti bütünüyle ele geçirme girişimi olduğu tartışmaları yoğunluk kazanmaktadır. İktidar partisinin, gelenek, görenek, dini inanış, ibadet,  kılık, kıyafet vb. değerlerin sahiplenilmesinde, halkın karşılanamayan ihtiyaçlarının karşılanmasında benzerlikleri bulunduğu için FETÖ/PDY’sını yeterince tehlikeli bulmadığı iddiaları yapılmasına rağmen içten içe mücadelenin olduğu bilinir hale gelmiştir. Deşifre olmalarına rağmen, kendilerini çok iyi gizlemeleri, çok yaygın ve kritik görevleri kontrol eder hale gelmeleri nedeniyle,  tasfiye süreci tamamlanamadan darbe girişimine kalkışabildikleri önemli oranda ortaya çıkmış ve kabul görmüş durumdadır.

MUHALEFET PARTİLERİNİN MÜCADELESİ

Muhalefet partileri genel olarak, FETÖ/PDY’sı mücadelesinde etkisiz konumda oldukları yaygın bir kanı durumundadır. Etkisiz olmalarının sebebi olarak, devletin merkezde olduğu vesayetçi sistemin çözülmesinde ve Demokratik Hukuk Devletinin inşası hedefinin içselleştirilmesinde, muhalefetin yeterince kararlı olmaması gösterilmektedir. Diğer önemli sebep ise, inanışları, ibadetleri, yaşam tarzları yönüyle benzerlikler gördükleri FETÖ yapılanmasıyla yapılan mücadeleden kazançlı çıkacaklarını ummalarıyla ilgili olduğu tartışılmaktadır. Ayrıca iktidar partisinin, devletin merkezde olduğu vesayet sisteminin dönüştürülmesini tek başına sahiplenmesinin, siyasi anlayışını ve kadrolarını merkeze alan yaklaşımlar sergilemesinin muhalefetin etkisizleşip, katkı veremez hale gelmesinin de önemli olduğu değerlendirmeleri bulunmaktadır. Yapılan değerlendirme ve tartışmalar, siyasi partilerin tamamının, iktidarlarının sürdürülebilirliğini ve alternatifliği yeniden tanımlamalarına ihtiyaç olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

Bu yazı toplam 1319 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.