1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. 16 Ocak 1923
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

16 Ocak 1923

A+A-

İlimizde gazetecilik yapanlar, yapmaya çalışanlar ve yaptığını zannedenler, yıllar önce tek yerel gazete olmasına tepki gösterir; çok sayıda ve iddialı gazetelerin olması gerektiğini, böylelikle okurun ve bu işten ekmek yiyenlerin seçeneğinin artacağını söyleyip dururlardı.

Nitekim öyle düşünenlerin dilediği oldu. Kocaeli, şimdi çok sayıda yerel gazete, internet sitesi, televizyona falan kavuştu.

Peki, okuyucunun seçeneği arttı mı?

Peki, basın emekçilerinin seçeneği arttı mı, karnı doydu mu?

Maalesef hayır…

Yerel gazete tirajlarına bakılırsa, ortada yine tek gazete duruyor.

Basın emekçilerinin seçeneğine gelince…

Seçenek arttı, ama basın emekçileri bir gün bile maaşını gününde alamadı, bazen hiç alamadı.

İstisnalar olabilir, ancak genel anlamda Kocaeli’de güçlü bir yerel basın var gibi görünse de, amiral gemisinin dışındakiler, bırakın gemi olmayı, sandal bile olamamıştır.

Çok gazete olması, pek çok internet sitesinin kurulması, kendilerine “gazeteci” süsü veren kişi sayısını da arttırdı.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin üye listesine bir bakın. Herkes gazeteci…

Aslına bakarsanız gazeteciliğin bir kriteri yok.

Hukuk Fakültesi mezunu olmayan, avukatlık, savcılık, hakimlik yapamaz.

Tıp Fakültesi mezunu olmayan, doktorluk yapamaz.

İktisat, İşletme Fakültesi mezunu olmayan Mali Müşavirlik yapamaz.

Ama dileyen herkes, ilkokul mezunu olsa bile gazetecilik yapabilir. Kendisini gazeteci olarak tanıtabilir, bu güzel mesleğin nimetlerinden yararlanabilir.

Eskiden bu kentteki gazeteci sayısı 20-30 kişiyi geçmiyordu ve bu kişilerin tümü sabah sekizden gece on ikiye kadar haber peşinde koşuşturuyordu.

Gazetecilerin ağırlığı, saygınlığı vardı.

16 Ocak; Kocaeli Basın Onur Günü’nü bir kez daha kutladık.

16 Ocak, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti kurmadan önce ilk ve son basın toplantısını yaptığı tarihin yıldönümüdür. Atatürk, Cumhuriyeti kurmaya karar vermeden önce İzmit Av Köşkü’nde 16 Ocak 1923’te düzenlediği iki günlük basın toplantısında, dönemin en namlı gazetecileriyle bir araya gelmiş, görüşlerini almıştır. Bu, Mustafa Kemal’in Türk gazetecilerine verdiği değer ve önemin de bir göstergesi olmuştur.

Bu nedenle biz Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti olarak 16 Ocak’ın Kocaeli Basın Onur Günü olarak kutlanmasına karar vermiştik.

16 Ocak 1991 tarihinde Şehir Restoranda düzenlenen Basın Onur Günü gecesine merhum işadamı Sakıp Sabancı, eşi ve engelli kızıyla gelmişti. Sabancı, eşi ve kızıyla pistte bizimle birlikte göbek atıp oynadı, tarihe geçen o ünlü sözünü de o gecede söylemişti:

- Otomobil fabrikam var, ama engelli kızım otomobile binemiyor. Ben akraba evliliği yaparak buna neden oldum, sakın siz yapmayın…

O gece, Amerika Irak’a saldırmıştı. Saddam Hüseyin’i idama götürecek sürecin ilk günü de 16 Ocak olmuştur. Biz eğlenirken, Kocaeli Emniyet Müdürü Mehmet Böke benden küçük bir televizyon ayarlamamı istemiş, haberleri anında takip ederek ilimizdeki yabancıları koruma altına aldırmıştı. Körfez Savaşı çıktığında pek çok kişi Türkiye’nin de birkaç gün içinde bu savaşa girmesini falan da bekliyordu.

16 Ocak 1991 gecesi, mesleğin ilk yıllarındaki bir muhabir olarak Devlet Bakanı Mehmet Yazar ve Kocaeli Valisi Adnan Darendeliler’in elinden iki büyük gazetecilik ödülünü almanın mutluluk ve gururunu da yaşamıştım. Ödül, öyle belediye kasasından da verilmiyordu. Kocaeli Gazeteciler Cemiyetinin kendi imkanlarından birer çeyrek altın vermişlerdi sadece. Bir de Sayın Vali, Sümerbank battaniyesi hediye etmişti.

Bu basın bayramının devam ettirilmesi Kocaeli Gazeteciler Cemiyetinin artık asli görevi ve onuru olmuştur. Her ne kadar üye sayısında patlama yaşansa da, gerçek basın emekçilerini de hala üye listesinde barındıran Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetimini kutluyorum.

 

16-ocak-1923.jpg

16 OCAK 1923- İzmit Av Köşkü’ndü düzenlenen tarihi toplantı öncesi bu tarihi mekanın fotoğrafı da işte böyle çekilmiş. Karlar altında…

 

izmit-av-kosku-001.jpg

AV KÖŞKÜ’NDE- Atatürk, Cumhuriyeti kurmaya karar vermeden önce İzmit Av Köşkü’nde 16 Ocak 1923’te düzenlediği iki günlük basın toplantısında, dönemin en namlı gazetecileriyle bir araya gelmiş, görüşlerini almıştır. Bu, Mustafa Kemal’in Türk gazetecilerine verdiği değer ve önemin de bir göstergesi olmuştur.

 

ataturk-002.jpg

ATATÜRK- Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, basına daima büyük önem vermiş, cumhuriyetin kuruluşunu en önce gazetecilerle paylaşmıştı.

 

beyaz-smokin-003.jpg

BEYAZ SMOKİN- Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu Selanik’teki evinde sergilenen tüm eşyaları artık İzmit Saray Müze’de sergileniyor. Ata’nın en sevdiği beyaz smokinini de burayı ziyaret ederseniz, yakından görebilirsiniz.

 

28-haziran-(2).jpg

28 HAZİRAN HATIRASI- İzmit’in 28 Haziran Kurtuluş Bayramı’nda Vilayet ve CHP’nin davetiyle civar köylerden davetli olan köylüler, Belediye Bahçesinde ağırlanmış. Ayrıca Nazmi Oğuz’un halk sinemasında onlar için film gösterisi de yapılmıştı. (28 Haziran 1937)

 

Etüv Makinesi’ni kim hatırlar?

İzmitli değerli hemşerimiz Hüseyin Erol, yöneticisi olduğu Biz İzmit’iz adlı internet sitesinde bu kentin tarihine ışık tutacak çok çarpıcı fotoğraflar paylaşıyor. Son paylaşımlarından biri de etüv makinesiydi.

Hüseyin Erol, paylaştığı fotoğrafa şöyle bir not düşmüş:

“O yoksulluk yıllarında bitler tam bir baş belası. Askeri birliklerde ve hastanelerde bu illetten kurtulmak için çamaşır ve yatak yorganın temizlenmesinde kullanılan etüv makineleri İzmit Belediye Başkanı olan Kemal Öz'e ait firmada üretilmekteydi. Fotoğrafta bu ilaçlama araçlarından biri görülmekte. Ilker Kumral Arşivi....Tarih..1930'lu yıllar...”

 

etuv-makinesi.jpg

 

Okullar tatile girdi, onları müzeye götürün!

İzmit ve çevresi binlerce yıl öncesine uzanan tarihi geçmişi, toprak altında yatan paha biçilmez tarih hazineleriyle dünyanın en önemli antik bölgelerinden biridir. İzmit’te toprağı eşeleseniz tarih fışkırır. Daha önceki yıllarda temel kazısından çıkan dev Herkül heykeli çöplüğe atılmıştı. Gazetemizin ortaya çıkardığı bu olay, İzmit’te hala tarih bilincinin oluşmadığını, bu kentin kültür mirasının pervasızca çöpe atılabildiğini göstermesi açısından bence çok önemli bir habercilik örneği olmuştur. Daha sonra o Herkül heykeli sarıp sarmalandı, Av Köşkü’nün bahçesinde bir süre bekletildikten sonra İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesinin açılmasıyla birlikte müzenin giriş salonuna yerleştirildi.

Çok uzun yıllar önce tek kanallı siyah beyaz televizyonda “Müzedeki Hayalet” adlı bir dizi vardı. Fransa Louvre Müzesi’ndeki hayaleti heyecanla izlerken, bir müzenin ne demek olduğunu da çocuk kalbimizle ilk kez o dizide görmüştük.

İzmitli çocuklar bugün için çok şanslı. İlimizde pek çok müze bulunuyor.

Ama hepimize görev düşüyor. Çocukları müzelere götürmek anne babaların, öğretmenlerin, belediyelerin, hepimizin görevi olmalıdır.

 

herkul.jpg

Bu yazı toplam 937 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.