1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. 1900 yıl önce İzmit kül oldu
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

1900 yıl önce İzmit kül oldu

A+A-

Fransa’nın, Paris’in simgesi 850 yıllık Notre Dame Katedrali, bu hafta başında çıkan yangında çok büyük hasar gördü. Bir insanlık mirası olarak günümüze kadar gelen bu mimarlık şaheserinin yangınla hasar görmesi, tüm dünyayı üzdü.

Yangınlar, kültürel mirasın en önemli tehdididir. Örneğin, antik İzmit’te, yani Nikomedia’da 1900 yıl önce çıkan yangın da büyük tahribat yaratmıştı.

“...Nicomedia’da çok büyük bir yangın, birçok özel mülkü ve yolun iki ayrı tarafındaki iki kamu binası olan Gerusia ve Isis Tapınağı’nı yıktı. İlk olarak şiddetli rüzgâr, sonra da eminim böylesine bir felaketin başıboş ve hareketsiz seyircileri olarak durmuş insanların tembelliği onun daha geniş bir alana yayılmasının sebebiydi ve diğer taraftan hiçbir yerde ne kamu malı bir yangın söndürme aleti, ne yangın kovası, kısacası yangın söndürmek için hiç bir araç yoktu. Bunlar kısa bir süre önce emrettiğim gibi, hazırlanacaklar. Efendim, sen, sadece 150 kişiden oluşan bir itfaiyeciler birliğinin kurulması gerektiğini düşünüp düşünmediğini değerlendir. Ben işçi olmayan birinin kabul edilmemesine özen göstereceğim...”

Yaklaşık 1900 yıl önce yukarıdaki satırları yazan Nikomedia Valisi Plinius bir itfaiye teşkilatı kurulabilmesi için imparatordan gerekli onayı alamamıştı. Aradan yüzlerce yıl geçmesine rağmen "yangın" hala hem canlılar hem de kültürel miras için en büyük tehditlerden biri olmayı sürdürüyor.

Kentimizden bir başka örnek:

1910 yılında çıkan büyük yangının ardından, Darıca’daki tüm okulların kullanılamaz hale gelmesiyle, Yalı Mahallesi’ndeki İskoliye Kilisesi, ilkokul olarak kullanılmaya başlanmıştı. Mübadele sonrası, okul olarak kullanılan İskoliye Mektebi, daha sonraki yıllarda meydana gelen depremlerden zarar görerek kaderine terk edilmişti. Aradan geçen uzun yıllara dayanamayan tarihi bina, tamamen yıkılmış ve enkaza dönmüştü. Kocaeli Valiliği ve Darıca Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restorasyonu yapılan İskoliye Mektebi kültürel bir miras olarak şehre hizmet verecek.

Öte yandan Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Cumhuriyet’in ilanının ardından yapılan mübadele sonrası Darıca’dan Yunanistan’a göç eden Selanikli vatandaşlarla İskoliye Mektebi’nde bir araya geldi.

Cumhuriyet’in ilanının ardından yapılan mübadele ile memleketleri Yunanistan’a dönen Rumların Selanik Kalamarya’da yaşayan torunları, dedelerinin öğrencilik yaptığı Yalı Mahallesi’ndeki İskoliye Mektebi’ni ziyaret ettiler.

Bir zamanlar dedelerinin öğrenim gördüğü Darıca’daki İskoliye Mektebini ziyaret eden Yunanistanlı vatandaşlarla bir araya gelen Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, İskoliye Mektebi ile ilgili bilgiler aktarırken, “Kocaeli Valiliğimiz ve belediyemiz tarafından aslına uygun bir şekilde restore edilen İskoliye Mektebi, bundan sonra şehrimizin önemli bir değeri olarak misafirlerini ağırlayacak. Millet Kıraathanesi ve müze şeklinde halkımızın hizmetine açmayı planladığımız İskoliye Mektebi yerli ve yabancı konuklarını ağırlayacak. Tarihimize ve kültürümüze sahip çıkarak Darıcamızın kültürel varlıklarını korumaya devam edeceğiz.” dedi.

notre-dame.jpg

NOTRE DAME- Fransa’nın başkenti Paris’in sembollerinden 850 yıllık Notre Dame Katedrali cayır cayır yanarken, insanlar bu görüntüyü çaresizlik içinde izlediler.

iskoliye.jpg

İSKOLİYE- 1910 yılında çıkan büyük yangının ardından, Darıca’daki tüm okulların kullanılamaz hale gelmesiyle, Yalı Mahallesi’ndeki İskoliye Kilisesi, ilkokul olarak kullanıldı. Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, mübadele sonrası Darıca’dan Yunanistan’a göç eden Selanikli vatandaşlarla İskoliye Mektebi’nde bir araya geldi.

nikomedya-sikkesi-004.jpg

2 BİN YILLIK İZMİT PARASI- Bu sikke(antik para) Nikomedya Darphanesinde basılmış. Önde bir kadırga, arkada iki tapınak betimlenmiş. Muhtemelen Seka açıklarından gözlenmiş bir tabloyu, İzmit sikkesine basmışlar.

Bu yazı toplam 2292 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.