• BIST 79.037
  • Altın 126,570
  • Dolar 3,0983
  • Euro 3,3853
  • Kocaeli 15 °C

1942’DEN BERİ BU KENTİN MARKASI ‘HOŞGÖR’

Cem ŞAKOĞLU
Yazılarımı takip edenler bilirler, her nedense bu kentin markası olması konusuna ciddi takıntılarım vardır. Olması gerekenin yanında yaşaması gereken markaları. Gerçekten var olmaları ve marka olmayı hak ediyor olmaları beni mutlu ediyor. Sahip çıkılması, desteklenmesi, teşvik edilmesi ve biraz da sırtlarının sıvazlanması gerekiyor. Çünkü günümüzde ticaret artık babadan oğula maalesef devrolunmuyor. Yani o işler artık epey bir eskilerde kaldı. Yeni nesil artık çok da kolay babalarının işlerini yürütme, devam ettirme taraftarı değil. O yüzden ustalık gerektiren işlerin birçoğu yok olmaya yüz tutmuş durumda. Kocaman seneleri devirmiş birçok marka sırf bu yüzden yok olma ile burun buruna gelmiş. Bu gün varlar belki ama yarınları görünmüyor gibi duruyor. Ne kötü bir durum aslında. Uzun yıllar şehre ve şehrin insanına hizmet edip, pat diye ortadan kaybolmak. Tabi bu süreç öyle pat diye olmuyor ama keşke hep devam etse o markalar ve kentin unutulmazları olarak damga gibi, mühür gibi bir köşede öylece dursalar. Tabi keşke doğru bir şekilde büyüyerek şehri aşıp ülke çapına taşısalar ünlerini ama bu maalesef pek de öyle kolay olmuyor ilimizde.
Çocukluğuma doğru yolculuk yaptığımda İzmit Lisesinin karşısında dar uzun bir tatlıcı dükkanı fotoğrafı geliyor gözümün önüne. Profiterolü, keşkülü, tavuk göğsü, kazandibi, ekleri, dondurması ve limonatası meşhur. En meşhur yönü de İzmit Lisesi öğrencilerinin kaçamak yeri oluşu belki. Ancak yıllar içerisinde Sevgili İsmail Kalkandelen ağabey o küçücük pastaneyi müthiş bir öngörü ve inanılmaz bir titizlikle nakış işler gibi işledi kentin dokusuna. Damak tadında kalitenin adı olarak markalaştırdı Hoşgör’ü. İşinin ehli kişileri gerektiğinde İstanbul’dan getirtti, burada konaklattı ama hep en iyilerle çalıştı İsmail amca. Şimdi bu ikilemi özellikle yazdım. İsmail ağabey ve İsmail amca. Ağabey kısmı Maşallah hala zıpkın gibi duruyor olması kaynaklı. Amca kısmı ise Babam dostu olmasından, saygıdan, sevgiden kaynaklı. Her ikisi de yakışıyor kendisine. 
Yıllar yılı bu kentin havasını soluyan insanları öyle ya da böyle soktu kapısından içeriye. Tatlı sattı, çikolata sattı, yaş pasta sattı, şekerlemeler, kuru pastalar, acıbademler ve daha onlarca çeşit ürünü tattırdı bizlere. Hem de öyle sıradan lezzetlerle değil, tam kıvamında ve tadı damağınızda kalacak şekilde. Müthişti. İçtenlikle söylüyorum müthişti. 
Gün geçtikçe Hoşgör’ün büyümesini, yeni yerini, logosunu geliştirmesini, tabelasının değişimini ve daha birçok yeniliğini izledik. Sevgili İsmail amcanın milletvekili seçilmesine kadar sürekli her geçen yıl pik yapmasını büyük bir keyifle seyrettik. Hani derler ya tadını çıkarta çıkarta diye aynen öyle. O yılların insanlarının birçoğu kız istemeye giderken Hoşgör markasını da yanlarında götürmüşlerdir diye düşünüyorum. Kah çikolataları, kah tatlıları ile insanların mutlu günlerinde yanlarında güvenle götürdükleri kentliydi Hoşgör. 
Ankara ve Milletvekilliği ile başlayan süreç İsmail amcanın Hoşgör’e eskisi kadar vakit ayıramamasına ve bir parça uzaklaşmasına sebep oldu. O ara zamanın öyküsünü çok iyi bilmediğim için yazmak istemiyorum ancak kendisi ile sohbet ettiğimde bana bir röportaj sözü var Sevgili İsmail amcanın, orada mutlaka değinecektir diye düşünüyorum. 
Mustafa Vericioğlu’nu o zamana kadar tanımıyordum desem yalan söylemiş olmam. Derince’li bir esnaf. Yanlış hatırlıyorsam kusuruma bakmasın ama sanıyorum İnci Pastanesiydi. Derince ile öyle çok bir bağımın olmadığından dolayı da ismini pek duymuşluğum yoktu. İzmit bu tarz haberleri en hızlı yayan şehirlerden birisidir ki aynen öyle oldu. İsmail Kalkandelen Hoşgör Pastanesini ismi ile birlikte İnci Pastanelerinin sahibi Mustafa Vericioğlu’na devretmişti. Bildiğiniz bomba düştü şehre. Haber epey bir sansasyon yarattı. Nasıl olur, acaba battı mı, çıktı mı gibi bir dolu dedikodu aldı başını gitti. Tabi bir başka enteresan haber de kimdi bu Mustafa Vericioğlu ve Hoşgör’ü yürütebilecek miydi. 
Bizim insanımız çok sever konuşmayı. Boş konuşmayı da çok sever, boş atıp dolu tutmayı da. Adam asmayı da sever, yoku altı bomboşken bile adam yapmayı da. İşine geleni yazmayı, gelmeyeni mezar kazıp asmayı da sever. Bildiğiniz bizim millete dert oldu o dönemde de Hoşgör. Bilinen bir marka ya da bilinen bir insan olmak çok kolay değil. Bir de bilinmeye namzet olmak var. 
Kimsenin yapamadığını, belki de yapmaya cesaret bile edemeyeceği şeyi yaptı Mustafa Vericioğlu ve Sevgili İsmail amcaya Hoşgör’e talip olduğunu söyledi. Ne oldu, ne bitti, nasıl anlaştılar ben bilmem. Alana da satana da hayırlı olmuştur İnşallah. Benim kendi ölçeğimde ticaret iki tarafta kazanıyorsa ticarettir. Gerisi öyle ya da böyle ihanettir. Kazan kazan formülü her zaman işleyen ve yürüyen bir formüldür. 
İlk zamanlar camlara yazılan ‘Baklava….TL’ gibi yazılar kent insanının Hoşgör’de alışık olmadığı tarzda şeylerdi ve hemen herkes ‘Galiba olmayacak’ demeye başladı. Daha ileri gittiler ama kötüyü söyleme taraftarı hiçbir zaman olmadım. Sıkı mücadele etti Sevgili Mustafa Vericioğlu. Gecesini gündüzüne kattı, uğraştı, didindi ve en güzel yanı sürekli geliştirdi markasını. Geliştirmek için de ciddi emek harcadı. Atması gereken adımları tam yerinde ve tam da zamanında attı. Allah yardım etti, iş oturdu, büyüdü ve sürekli gelişti. Klasik İzmit Lisesi karşısı dükkanı devam etmek kaydıyla önce Yürüyüş yoluna eski adıyla Emniyet çançanların oraya geldi. 4-5 katlı dükkanı açtığında yine bizim millet bir dolu konuştu. Yok burada olmaz, yok ne yapacak bu kadar büyük dükkanı, yok batar, yok çıkar. Aslanlar gibi oldu. Halk beğendi. Hoşgör yeni trendinin içerisine kahvaltı ve sıcak yemek servisi de koydu ve tutturdu. Fiyat politikasıyla, ürünlerinin kalitesi ve lezzetiyle iş mis gibi de oturdu. 
Açık konuşmak gerekiyorsa ben yeni yerine geçtiğimiz hafta içerisine kadar gitmemiştim. Yeni yeri derken yaklaşık bir sene (ki 13 ay olmuş açtığı) önce açılan Yuvam yolundaki Saraydan bahsediyorum. Bildiğiniz Saray. Allah nazarlardan saklasın, Allah bol ve hayırlı kazançlar nasip etsin. Durum aynen şöyle gelişti. Yaklaşık bir ay önce bir iş için bir dostumla o sokaktan geçerken gördüm Hoşgör’ü. Şaka mı bu dedim ve hatta inanın utandım kendimden. Ulan bu kentte oturuyor ve hatta gazetede yazı yazıyorsun dünyadan haberin yok diye de hayıflandım. Derken bir akşam yine aynı dostumun evinde yemeğe davet edildim. Misafirleri Hoşgör’den bir şeyler almışlar gelirken. Bayıldım. Bildiğiniz yarısından çoğunu ben tırtıkladım. Hele ki beyaz çikolatalı eklere bayıldım. Fenalık geçirdim  Ben buraya gitmeliyim diye o akşam geçirdim aklımdan. 
Geçtiğimiz hafta bir dostumun firma açılışı ve reklam danışmanlığı işini görüşmek için yolum o tarafa düştü. İşimi hallettikten sonra Hoşgör’ün önüne yanaştım. Arabamı kilitledim ve kapıdan içeriye girdim. Hoşgör’ün ta yukarıda ki dükkanından bir çalışan arkadaş karşıladı beni. Sarılıştık, karşılıklı birkaç hal hatır sonrası Mustafa beyi sordum. ‘Mustafa ağabey yok mu?’ Yokmuş. Daha ziyadesiyle Yürüyüş Yolunda olurmuş. Mekan kendi mekanımmış gibi şöyle bir dolaştım. Bu arada eve almak için birkaç sipariş verdim. Ki içerisinde beyaz çikolatalı ekler de vardı. Buyurun gelin bir gün birlikte yiyelim. Muhteşemler çünkü. Mekan harika bir mekan olmuş. İlk kez geliyor olmanın mahcubiyeti ile imrenerek ve inanın defalarca Maşallah diyerek baktım her yerine. Ana salonda oturan insanlara bakınca fotoğrafı çekiyorsunuz zaten. Kalite yakalanmış belli. Kadınlı erkekli farklı masalar mekanın tadını çıkartıyorlardı. Gurur duydum. Kentimin bir markasının yaşıyor olması ve ileriye bildiğiniz ışık saçıyor olması beni inanılmaz mutlu etti. Ve bütün içtenliğimle söylüyorum ki Hoşgör ve Sevgili Mustafa Vericioğlu bu kenti aşmış bana sorarsanız. Yine bütün içtenliğimle söylüyorum ki ben artık Hoşgör’den İstanbul gibi bir büyükşehirde şube beklemeye başladım bile. 
Kutluyorum, tebrik ediyorum ve alkışlıyorum. Sadece Mustafa Vericioğlu’nu değil, emeği geçen herkesi kutluyorum. Ekonominin, ticaretin sürekli geri sardığı bir dönemde böylesi yatırımlarla dimdik ayakta durmak büyük bir başarıdır ve Sevgili Mustafa ağabey bu başarının altına imza atan yöneticidir. Helal olsun. Ne yapacağını, nereden ve ne zaman destek alacağını, nasıl bir atılım yapacağını bilmek ustalık işi. Büyümek altını doldurmadan yapıldığı zaman hızlı çöküşe sebep oluyor. Allah kimseye yaşatmasın. Ancak sürekli altını doldurarak ilerlemek müthiş. 
Diliyorum Hoşgör Pastaneleri çok kısa bir süreç içerisinde Türkiye’nin dört bir yanında şubeler açmış ve markasını çok daha yukarılara taşımış olsun. O potansiyeli oluşturmuş çünkü. Diliyorum Sevgili Mustafa ağabey önüne çıkan engellemelere, ayağından çekip aşağıya çekmeye çalışanlara, dedikodulara ve başarısını istemeyenlere bu güne kadar olduğu gibi hiç itibar etmeden kent ve insanlarımız için güzel olanı yapmaya ve sunmaya devam eder. Diliyorum bu lezzetleri bizim tatma şansımız olduğu gibi güzel memleketimin her köşesindeki insanlara da tattırmayı Allah’ım ona nasip eder. 
Çok mutlu ol İsmail amca, çekirdeğini ektiğin tohum ağaç olmuş, meyve vermiş ve o meyvelerden şimdi yeni tohumlar almaya başlamışlar. Senin başlattığın bayrak yarışında şimdi Mustafa ağabey bayrağı harika taşıyor. Dilerim bundan sonra da o bayrak layığını ile ilerler. Allah markanın da, yüreği güzel insanların da yolunu açık etsin. Kem gözlerden ve kötülüklerden de korusun. Hayırlı işler, bol kazançlar diliyorum. 
BU GÜN BÜTÜN YOLLAR İSMET PAŞA STADINA ÇIKMALI…
Nasıl da özlemişiz başarıyı. Allah’ım nazarlardan saklasın ki üst üste 4 maçtır kazanıyoruz. Hani futbolu takip edenler bilirler içeride, dışarıda kazanıyoruz diye bir tabir vardır ya, Maşallah KOCAELİSPOR 4 haftadır Allah’ın izniyle içeride, dışarıda kazanıyor. Tabi hal böyle olunca bu tribünlere de yansıyor. İki hafta önce yine kendi sahamızda 6-1 kazandığımız Arnavutköy maçında stadın hınca hınç dolmasını bekliyordum şahsen ancak umduğum kalabalığı göremedim açık konuşmak gerekiyorsa. KOCAELİSPOR âşıkları elbette ki stattaki yerlerini almışlardı ancak yine de böylesi bir skoru stadımız tıklım tıklım doluyken yaşamayı çok daha fazla isterdim. 
Yine de harika bir atmosfer vardı stadyumda. Kentin valisi, İzmit Belediye başkanı maçı izlemeye gelmişlerdi. Çok uzun süredir böylesi bir protokol görmemişti KOCAELİSPOR. Kent protokolünün üvey evlat muamelesi İnşallah bu yıl sona erecek gibi duruyor. KOCAELİSPOR’UN büyük taraftarı protokole saygısını göstermeyi ihmal etmedi. Sayın Valimiz de, Sayın İzmit Belediye Başkanı da seyircinin hararetli isteklerine ayağa kalkıp el sallayarak karşılık verdiler. Bir anda bütün stat alkıştan bildiğiniz inledi. Diyorum ya özlemiş olmalıyız bu sahneleri ki etrafımdaki bütün seyirciler bir anda enteresan bir duygusallığa büründü. Ben de dahil tabi ki. 
Güzel hareketler bunlar. Kentin en bilinen markası KOCAELİSPOR ve bu bilinirliği ile tamamen ters oranda bir destek görüyor. Sevgili Bahri Yavuz Başkanımız ‘Kentin Takımı’ olgusunu bana sorarsanız iyice oturtmaya başladı. Halk artık daha bir KOCAELİSPOR’UMUZUN yanında duruyor. Hani başkasına gerek yok biz varız der gibi. Tam da bu noktada bir parça üzüntü duymuyor değilim. Sebebi ise biz eskiden ‘Yağmur çamur demeden, düştük senin peşine. Aşığız biz rengine, haydi bastır KOCAELİ’ diye avazı çıktığı kadar bağıran, şimdi ise ‘Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda, şimdi sıra geldi Şampiyonluğa, haydi bastır Şanlı KOCAELİSPOR’ diye hava şartlarına bakmadan sevdasının peşine koşan bir taraftar gurubuyduk. Ne oldu ki bize böyle? Yani sanki öyle bir inceden yumoş bir taraftar havasına girip, yağmuru, soğuğu bahane edip maçlara gelmemek gibi bir moda mı soktuk kendimizi acaba. 
Sevgili Büyük KOCAELİSPOR taraftarları, gün bu gündür. Kentin iki takımı bu gün İzmit İsmet Paşa Stadında saat 13.30’da karşı karşıya gelecektir. Bu gün o stat tıka basa, imanına kadar dolmalıdır bence. Formalar, atkılar, bayraklar, kazaklar, montlar, şapkalar takılıp, sıkı sıkı giyinilip, çoluk çocuklarımızı, eşimizi, arkadaşlarımızı alıp o stadın yolunu tutmalıyız. Bunun ötesi berisi yok. Bu gün iki takım da sağlam sıkı alkışlarla tribünlere çağırılmalı, iki takım da alkışlanmalı ve bu maç ile tüm Türkiye’ye örnek olmalıdır KOCAELİSPOR taraftarı. Ben bu gün öyle hissediyorum ki o stat öyle ya da böyle dolacak.
Şampiyonluk yolunda elbette her maç final ama bu maç gerçekten çok önemli. Seyircisiz maçın inanın öyle çok da fazla bir heyecanı yok. Takım KOCAELİSPOR nasıl olsa sokağa düşse kaldırımdan destekleriz gibi bir sevda ile beş kişi de olsa o maçlara gideriz ama bu gün durum öyle değil. Bu gün destek günüdür. Bu gün coşma, stada koşma günüdür. Bu gün ses tellerimizi biraz hırpalama, maç sonrası İnşallah alınacak galibiyet sonrasında kısılan seslerimize ‘Bu galibiyette benim de payım var’ deme günüdür. İster saatlerinizi ayarlayın, ister telefonlarınızı kurun, ister ne yaparsanız yapın ama bu gün bu kentte yaşayan hemen herkesin yolu İsmet Paşa Stadına çıkmalı. Çoşkuyla, neşeyle, inanarak ve isteyerek geleceğimiz tribünlerde o enerjiyi gören KOCAELİSPOR’LU futbolcu kardeşlerimiz aynı havayla oynayacaklardır oyunlarını. 
Yürekten inanıyorum ki bu gün güzel bir gün olacak ve yürekten inanıyor ve çok istiyorum ki bu gün o stat dolacak. Bu arada son satırda bir hatırlatma yapalım. Geçtiğimiz hafta içerisinde KOCAELİSPOR ‘Hodri Meydan’ taraftar gurubunun lideri Sevgili Özgür Taşkıran’ın ablası vefat etmiş. Ben buradan Başsağlığı dilemek istiyorum ancak Büyük KOCAELİSPOR taraftarı da bu gün stadyumda Sevgili Özgür’ü unutmayacaktır sanırım. Vefa’nın sadece İstanbul’da bir kent adı olmadığını bu kentin insanları ve bu Büyük takımın taraftarları ispat edeceklerdir. Saygılarımı sunuyor, hepinize İyi Pazarlar diliyorum. 
BİR KAÇ KÜÇÜK HİKÂYE…
Karınca Kito
Mahkûmun biri, yalnız kaldığı hücre içinde bir karınca ile arkadaşlık yapar. Kito adını verdiği bu karınca zaman içerisinde adamın talimatlarına göre hareket eder hatta takla atmayı bile öğrenir.
Mahkûm, insanların Kito'ya hayran kalacağını ve göreceği büyük ilgi sayesinde zengin olacağının hayalini kurmaktadır. Hapisten tahliye olduğu gün Kito'yu kibrit kutusunun içine koyarak bir kafeteryaya gider. Amacı insanların Kito'ya nasıl tepki vereceğini test etmektir. 
 
Karıncayı kibrit kutusundan çıkaran eski mahkûm garsonu çağırır. Amacı garsona Kito'nun marifetlerini göstermektir. Garsona 
"Masanın üstünde duran şu karıncayı görüyor musun?" diye sorar sormaz, garson elindeki bezle karıncayı alır ve
 "Afedersiniz beyefendi" diyerek Kito'yu öldürür.
SONUÇ   :
Her kişinin kendine ait değerleri ve inançları vardır. Bir kişi için çok önemli olan bir olay diğeri için pek de önemli olmayabilir. Kişileri kendi inanç sistemimize göre değerlendirirsek sorunlarla karşılaşabiliriz. Yapmamız gereken kişilerin inanç ve değerlerine saygılı olmak ve
ilişkilerimizde kendimizi onların yerine koyarak hareket etmektir.
Amca Diyen Papağan
Adamın biri güzel bir papağan satın alarak eve getirmiş ve başlamış konuşmayı öğretmeye. Özellikle papağanın "amca" demesini istiyormuş.
Günlerce uğraşmış ancak papağana tek kelime öğretmeyi başaramamış. Bir gün iyice sinirlenmiş ve papağanın bir tüyünü kopararak, "amca de bakayım" diye bağırmış. Papağandan yine ses çıkmayınca her seferinde "amca de" diyerek hayvanın tüylerini tek tek yolmuş. Adam, tüylerini tamamen yolduğu papağanı tavuk kümesine atmış. Sabaha karşı kümesten gürültüler gelmeye başlamış. Kümese giden adam birde ne görsün, papağan bir tavuğun üzerine çıkmış, tavuğun tüylerini tek tek yolarak her seferinde "amca de bakayım", "amca de bakayım" diye bağırıyormuş. 
SONUÇ;
Bir insana bir şeyler öğretmek istiyorsak çok sabırlı ve esnek olmalıyız. Öğrenme kişinin istemesi ve bilgiyi veren kişiyi sevmesi ile mümkündür. 
Öğrenme sırasındaki olumsuz davranışlar, kişinin bilgiye öğrenememesine neden olacağı gibi bu davranışları aynen modellemesine de sebep olabilir. 
Ne öğrettiğinizden çok, karşınızdakinin ne aldığı önemlidir
İncitmeyecek Kadar Uzak, Üşütmeyecek Kadar Yakın
Eski zamanların dondurucu bir kışından bütün hayvanlar çok etkilenmiş, büyük kayıplar vermişler. Ama en çok kayıp veren kirpilermiş. Çünkü onların pek çok hayvan gibi kalın kürkleri yok, kendilerini sıcak tutması zor olan dikenleri var. Bu durumdan en az zararla kurtulmak için kirpiler meclisi toplanmış çözüm aramaya başlamış. Tartışa tartışa nihayet gece olunca bütün kirpilerin bir araya toplanmasına, birbirine yakın durarak geceyi geçirmelerine karar verilmiş. Böylece kirpiler birbirlerinin vücut sıcaklığından faydalanacak, aralarındaki hava tedavülünü önleyerek donmaktan kurtulacaklarmış. İlk geceki denemelerinde bunun işe yaradığını görmüşler. Ama başka bir problem çıkmış ortaya. Üşüyen kirpiler birbirine fazla yaklaştıklarından yaralanmalar gerçekleşmiş. Sonraki gece yaralanma korkusundan birbirinden uzak durmuşlar ama bu sefer de donmalar meydana gelmiş. Ne var ki her gece kah uzaklaşa, kah yakınlaşa, deneye yanıla birbirlerinin vücut sıcaklığından faydalanacak kadar yakın; ancak birbirlerini incitmeyecek kadar uzak durmayı öğrenmişler. 
SONUÇ:
Bizimde uzun dikenlerimiz var. Bunlar hayata karşı filtrelerimiz. Bazen faydalı, bazen de zararlı. Çoğu zaman kimseleri yaklaştırmıyoruz yanımıza. Ve yaşamaktan korkuyoruz bazı şeyleri. Filtrelerimizden elemeden kimseleri sokmuyoruz özel dünyamıza. Ne var ki, sıcaklık ancak yakınlaşmakla mümkün. Birbirimizin CANINI YAKMAYACAK kadar uzak, hayatın soğuk zamanlarında üşümeyecek kadar da yakın olmayı öğrenmeliyiz
TEMEL’CE..
Adam ve kadın barda karşılaşırlar. 
Aradaki sıcak etkileşim sonucu soluğu kadının evinde alırlar. 
Ateşli bir aşktan sonra adam yatağın yanında duran fotoğrafı görür. Bu 
arada adamın kulağı ile meşgul olan kadına "Hey baksana bu adam senin kocan mı?" 
diye sorar. Kadın "I- ıh " diye cevap verir kısaca ve adam ile uğraşmaya 
devam eder. Ama adamın kafasına takılmıştır bir kere. 
"Peki, erkek arkadaşın mı?" diye sorar. 
Kadın yine kısaca "yo" diye cevap verir. 
Adamın merakı iyice artmıştır. 
" O zaman baban ya da erkek kardeşin olmalı" der. 
Kadın gülümseyerek 
"Hayır hayır değil" der. 
Adam dayanamaz ve "Allah aşkına söyle o zaman kim bu adam" der. 
Kadın kafasını adama çevirir gözlerinin içine bakar 
ve gülümser "2 yıl önceki fotoğrafım"
GÜNÜN ÖZÜ…
Hayat üç buçukla dört arasındadır. Ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın...
Bu yazı toplam 376 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Başiskele’deki arazinin durumu
  • Levent Yarımel’in ardından
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37