1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. 1’nci Kural: Güvenilir olmak
1’nci Kural: Güvenilir olmak

1’nci Kural: Güvenilir olmak

16 Ocak Kocaeli Basını Onur Günü’nde Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy açıklamış: İlimizde 8’i merkezde, Resmi İlan alma hakkına sahip, 13 gazete bulunuyor.

A+A-

Faal durumda 88 internet haber sitesi var. Yine ilimizde 64 sarı basın kartı, 36 sürekli basın kartı sahibi bulunuyor. Gazete ve internet gazetesi sayısı açısından bakıldığında, rakamlar bir enflasyonu gösteriyor. Bugün bu kentte gazeteci sıfatı taşıyan 100’lerce meslektaşım daha doğmadan önce, ben bu mesleğin içindeydim. İlimizde sürekli basın kartına sahip 36 yaşayan gazeteci içinde de bu kartı ilk hak eden kişi olduğumu sanıyorum.

…………………

AK Parti iktidarı ile geçen 15 yıllık dönemde bu kentte basın çok istismar edildi. Bazı gazeteler el değiştirdi. Bazı belediye başkanları, bir yıl önce kapısına mühür vurduğu gazetelerle, bir yıl sonra kanka oldu. AK Parti içinde siyasette yükselmek isteyen kimi tipler, kimi gazetelere parti içinden bilgiler, dosyalar taşıdılar. İnternet gazeteciliğinin bu kadar yaygın olmasının nedeni de siyasettir. Bir zamanlar bu kentte telsizcilik, radyoculuk falan moda olmuştu. Şimdi kendisini gazeteci sanan herkes bir masa, bir bilgisayarla internet sitesi kuruyor.  

Eleman yok, masraf yok, kağıt yok. Siyaset 300-500 TL verip,  internet sitelerini de dedikodu haberlerinde kullanıyor.

………………..

Kirlendik, hep birlikte kirlendik. Ekmek yediğimiz mesleğimize ihanet ettik. Benim de çok suçum var. Bugün ortalıkta “Gazeteciyim” diye geçinen eline gazete, kitap alıp okumamış cahil, cühela ve seviyesiz pek çok kişiye bu meslekte etiket verdim.  

Ancak yaşanmış bütün gelişmelere ve her şeye rağmen, bu kentte “Yerel basın” denilince akla gelen ilk marka ÖZGÜR KOCAELİ’dir.

Çok iyi bir gazete miyiz? Eskiden bir zamanlar öyleydik. Şimdi değiliz.

Bütün haberlere önce biz ulaşıyor, her şeyi istediğimiz gibi haber yapabiliyor, toplumsal sorunların üzerine gidip, bu kentteki olumsuzlukların hepsini değiştirebiliyor muyuz? Bu sorunun yanıtı da hayır.

Ama bu marka, bu kentte güvenilen markadır. Gazetenin internet sitesi ile ilgili sorumluluk üstlenmiyorum. Ama ÖZGÜR KOCAELİ gazetesini benim güvendiğim, inandığım arkadaşlarım hazırlıyor ve ben de gerektiğinde fikir veriyorum. Bu gazetede yalan yanlış, dedikoduya dayalı, insanların özeline giren, işlerini olumsuz yönde etkileyebilecek hiçbir habere rastlayamazsınız. Bu gazetede bir konu haber olmuşsa, bunun doğruluğundan emin olabilirsiniz.

Daha ne kadar sürer bilemem. Ama ben burada olduğum sürece bu ilkeler aynen devam edecektir.

………………..

Gelelim bu yazdıklarımı örneklerle anlatmaya. Önceki hafta kent gündemi, AK Parti’nin adaylarına kilitlenmişti. Bütün internet sitelerinde, gazetelerde ilçe başkan adayları ile ilgili listeler havada uçuştu. ÖZGÜR KOCAELİ bu listelerin hiç birine itibar etmedi. Çünkü kesinleşmemiş, resmileşmemişti. Haber yapmak, AK Parti içindeki dedikodulara çanak tutmak olurdu.

Bu kentte Tahir Büyükakın ile Serdar Kaman’ın Büyükşehir adayı olacaklarını sanırım ilk yazan gazeteci de benim. Hiç hava atmadım. Sibel Gönül’ün AK Parti İzmit adayı olacağını ilk öğrenenlerden biri de benim. Ama birkaç kaynaktan teyit edemediğim için iddialı haber yazmadım.

Arkadaşlarıma hep, “Bekleyin” dedim. “Cumhurbaşkanı listeyi açıklasın, öyle yazarız”

12 Ocak Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmit’e geldi. Partisinin ilçe başkan adaylarını kendisi açıkladı.

Bakın, o gün ÖZGÜR KOCAELİ’nin internet sitesine yaklaşık 105 bin farklı bilgisayardan giriş yapılmış. Bu çok büyük bir rakam. Israrla ve inatla iddia ediyorum; bu kentte bayiden satın alınan tek gazete ÖZGÜR KOCAELİ gazetesidir. Cumhurbaşkanı’nın AK Parti listesini açıkladığı günün ertesi gününde de insanlar ÖZGÜR KOCAELİ’yi satın alarak, haberleri, gelişmeleri bu gazeteden öğrenmeyi tercih ettiler. Bu gazete Resmi İlan koşullarına uyabilmek adına, sağa sola bedava dağıtılmıyor. Abonelik sistemi falan da yok. Ama hala her gün binlerce insan gidip 1.50 TL ücret ödeyerek bu gazeteyi satın alıyor, okuyor.

…………………

Mesleğin içinden gelmeyen, bu işin ne denli zor ve karmaşık olduğunu anlamayanlar, ortaya çıkan bu tablonun büyüklüğünü, ÖZGÜR KOCAELİ’nin ne denli büyük ve bu kent için önemli bir marka olduğunu anlayamazlar.

İlan müşterisi ile temas kuruluyor. Yeni açılmış bir işyeri veya siyasette bir aday. Gazetenin ve internet sitesinin herkes için aynı olan tarifesi üzerinden teklif veriliyor. Potansiyel müşteri, “Filanca gazete 3 dedi, falanca internet sitesi 1 dedi, siz 5 diyorsunuz. Pahalısınız” diyor. Oysa ÖZGÜR KOCAELİ markasının bu kentteki değeri, önemi ve saygınlığı açısından bakıldığında bu markaya verilen reklamlar en ucuz ve sahibine en çok yarar getiren reklamlardır.

Bu kentte, yazı işleri yöneticilerinin reklam pazarlığı yapmadığı, haber için gelenlerden reklam istemediği tek medya kuruluşu ÖZGÜR KOCAELİ’dir.

Bu kadar önemli, değerli ve güvenilir marka olmak, çok uzun yılların emeği ve fedakarlığı ile sağlanmıştır. İşinize gelmiyorsa, bu gazeteye reklam vermeyin, satın almayın, okumayın. Ama lütfen bizim karşımıza “Filanca gazetenin 1 istediğine siz 2 diyorsunuz” diyerek çıkmayın. Bizim mesleğimizin birinci kuralı, güvendir. Bu kentte sağcısı solcusu, dindarı ateisti, Laz’ı, Gürcü’sü, Roman’ı, Kürt’ü, Manavı ile her kesimden insanın güvendiği tek medya markası da ÖZGÜR KOCAELİ’dir.

Ben gerektiğinde bu gazeteyi de eleştiriyorum. Sağladığımız güven ortamının devamı için sizin bilmediğiniz ne kavgalar veriyorum. Kocaeli medyası ÖZGÜR KOCAELİ’dir. İşini düzgün yapan, işine büyük emek veren bütün meslektaşlarımı içtenlikle kutluyor, onlara saygımı sürdürüyorum. Ama ÖZGÜR KOCAELİ gerçekten farklıdır. Bu markanın ilkeleri, gazeteciliğe bu marka içinde başlamış son fert de çekip gidene kadar aynen kalacaktır.

ÖZGÜR KOCAELİ’ye güvenin. Gücümüz yettiği kadar biz üç beş kuruş fazla kazanmak adına sizi kandırmak, sizin güveninizi sarsmak gibi bir davranışın içine hiçbir zaman girmeyeceğiz.

………………..

Bu arada, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve 16 Ocak Kocaeli Basını Onur Günü nedeniyle iyi dileklerini ileten, ziyaret eden, telefon, mesaj, pasta göndererek kutlayan bütün dostlara, okurlara da huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyor, bütün okurlara saygılar sunuyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum