1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2 + 2 = 3
2 + 2 = 3

2 + 2 = 3

Başlığa şaştınız değil mi? Matematiğim o kadar güçlü değildi ama, 2 ile 2’yi toplayamayacak kadar da zayıf değildi. Benim söylediğim başka! Her zaman 2 + 2 = 4 etmez! Konu matematiğin dışına

A+A-

Başlığa şaştınız değil mi?

Matematiğim o kadar güçlü değildi ama, 2 ile 2’yi toplayamayacak kadar da zayıf değildi. Benim söylediğim başka!

Her zaman 2 + 2 = 4 etmez!

Konu matematiğin dışına çıkmışsa bunu görebilirsiniz; bir yığın örneğiyle hem de. Yaşamın farklı alanlarında vardır örnekleri de, politikada çok çarpıcısı bulunur.

Politik yaşamımızın yeni yetme partilerinden biridir AKP. Öyledir de, iki dönemdir, hem de tek başına iktidar koltuğunda oturmaktadır. Bu iki dönemde Türkiye’ye kaybettirdiklerinin sayısı da yoktur. Ne ekonomi, ne eğitim, ne sağlık bırakmamıştır iki dönemde. İlişkilerini köklü ideolojiler üstüne değil, bireysel ve özellikle de ekonomik çıkarlar üstüne kurmuştur. Bunu söylerken; suyu akmayan köylere dağıtılan çamaşır makinesini, iki paket makarnayı, iki torba kömürü de koyabilirsiniz bu kavramın içine. Sonuçta bu sözünü ettiklerim de insanların zavallılıklarından yararlanıp, onları küçük paralar karşılığı kendi önlerinde secde ettirmek, yani seçimlerde oylarını almaktır.

AKP üçüncü genel seçime girmektedir. Bu dönemde de bir şeyleri görmektedir ama. Giderek eridiğini, ülke insanının tepkilerini aldığını, eski oy oranına asla ulaşamayacağını bilmektedir. İktidardan düştüğü anda kendisini bekleyenleri de iyi bilmektedir bu arada. Dokunulmazlığı kalmayan milletvekillerinin önemli bir bölümünün yargı karşısına çıkacağını, yargılanıp büyük bir olasılıkla hüküm giyeceğini de bilmektedir.

Bunun için de büyümeye, güçlenmeye çalışmaktadır yeniden.

Nasıl!

Geçmişte başka partilerde politika yapan ve sonradan kendi partilerine bir biçimde küsen kimi insanları kendi bünyesine katarak!

Eski partilerinde popüler olan insanlar neden bırakırlar partilerini? Neden AKP’ye giderler?

İhsan Sarıca CHP’den, Ercüment Şahin, Zafer Arda ve Yaşar Keskin, geçmiş dönemlerde DP’nin ağır topları iken, partilerinden belediye başkanı olmuş, başkan adayı olarak gösterilmiş iken, ne olmuştur da kendileriyle uzaktan yakından ilgisi olmayan AKP’ye geçmişlerdir?

İdeolojileri mi değişmiştir? Dünyaya farklı gözlerle mi bakmaya başlamışlardır? Yoksa başka vaatler mi vardır işin içinde?

Politika özgür bir ortamda yapılır. Her vatandaş da istediği bir siyasi partiye gidebilir, üye olabilir, politika yapabilir. Ne ki, etiket denen bir şey vardır. İnsanlar sizi bir yerlerde, bir şeylerle değerlendirmişlerdir bugüne dek ve orada görmek isterler.

Şimdi siz, Sarıca, Arda, Şahin ve Keskin’in giderken, daha önce kendilerine oy veren insanların da peşlerinden gideceklerini mi sanıyorsunuz?

İşte burada, tam da burada 2 + 2 = 3 eder!..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.