1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2 bin 500 engelli atanacak
2 bin 500 engelli atanacak

2 bin 500 engelli atanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu,  "Geçtiğimiz ay içerisinde Sayın Başbakanımızın katılımı ile 2 bin 500  kardeşimizin atamasını yaptık. İnşallah yılın son 3 ayında yine bir 2 bin 500  engelli atamamızı gerçekleştireceğiz." dedi.

A+A-

Sarıeroğlu, AK Parti Ankara İl Başkanlığı tarafından Keçiören Ihlamur  Kasrı'nda düzenlenen "2002'den 2023'e Engelsiz Türkiye" etkinliğine katıldı.

Ankara İl Başkanlığı Engelliler Koordinasyon Merkezinin çalışmalarıyla  tüm Türkiye'ye örnek olduğunu belirten Sarıeroğlu, merkez çalışanlarına  teşekkürlerini iletti.

"Biliyorsunuz gönüllerimiz bir, baktığımız yön bir, hepimiz ülkemizin  geleceği için güzel duygular içindeyiz." diyen Sarıeroğlu, 16 yıldır engellilerin  hayatın her alanında etkin olmaları için çok büyük çalışmalar ortaya koyduklarını  söyledi.

Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

"Bugün artık engelli kardeşlerimizin yüzü gülüyor. Bundan sonraki  dönemde bugüne kadar yaptıklarımızın fazlasını yapmak için omuzlarımızda çok  fazla sorumluluk olduğunu biliyoruz. Geçmişten miras kalan bütün sorunları çözmek  için 16 yıldır çalıştık. Belli bir aşamaya getirdik. Bugün engelli kardeşlerimiz  tüm engelleri aşarak bizleri gururlandıran çok önemli başarılara imza atıyorlar.  Çok daha fazlasını sizlerle beraber el ele gönül gönüle önümüzdeki dönemde de  yapmayı sürdüreceğiz. Her alanda devrim niteliğinde düzenlemeler yaptık.  İstihdamla ilgili önemli adımları hayata geçirdik. 2002'de kamuda istihdam edilen  engelli sayımız 5 binlerde iken bugün 10 kat daha artırmış durumdayız ve 55 bin  rakamına geldik."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak üzerinde en fazla  odaklandıkları konunun istihdam olduğuna değinen Sarıeroğlu, bu alanı daha fazla  açmak istediklerini bildirdi.

Bakan olduğunda gerçekleştirdiği ilk faaliyetinin engellilerin ataması  olduğunu hatırlatan Sarıeroğlu, "Güzel bir başlangıç yapmıştık. O gün bir söz  vermiştik, 'kontenjan sayılarını daha da artırmak için gayretimizi ortaya koyacağız' demiştik. Bununla ilgili Bakanlar Kurulu'nda bir sunum yaparak üzerine  5 bin kadro ihdası ile ilgili 2018 yılında kararımızı çıkardık. Geçtiğimiz ay  içerisinde Sayın Başbakanımızın katılımı ile 2 bin 500 kardeşimizin atamasını  yaptık. İnşallah yılın son 3 ayında yine bir 2 bin 500 engelli atamamızı  gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

Bakan Sarıeroğlu, geçtiğimiz haftalarda Engelli Kamu Personeli Seçme  Sınavını (EKPSS) yaptıklarını hatırlatırken, bu konuda dünyada tek örnek  olduklarını bildirdi.

Sarıeroğlu, "27 farklı alanda hiçbir ülkede olmayan hassasiyetle  titizlikle uygulanan bir sınav sistemimiz var. Başarıyla tamamlandı. İnşallah bu  sonuçlarla birlikte eğer ki 4 sene içerisinde girdiği bir başka sınavda varsa en  yüksek hangisinden puan aldıysa atamamızı o puana göre gerçekleştireceğimiz  düzenlememizi de hayata geçirdik." dedi.

"380 bin engellinin işe yerleşmesine aracılık ettik"

Engellilerin ailelerine yönelik bakım destekleri ve diğer  düzenlemelerden de bahseden Sarıeroğlu, İŞKUR'un 16 yıldır 380 bin engelliyi işe  yerleştirmesine aracılık ettiklerini de dile getirdi.

Girişimcilik desteğini 50 bin liraya çıkardıklarını vurgulayan Bakan  Sarıeroğlu, şunları kaydetti:

"Bir istihdam paketi hazırladık şu an hayata geçti. Burada da özel  sektörü daha fazla engelliyi istihdam etmeleri konusunda cesaretlendirici önemli  adımlarımızı bu paketimizin içine koyduk. Gelecek hafta yine bir çok özel sektör  firmasına örnek olacak, çok güçlü bir işbirliği anlaşmamızı yine ülkemizin önde  gelen topluluklarından biriyle bakanlık olarak gerçekleştireceğiz. 16 yıldır, 81  milyon vatandaşımızın geleceğe daha umutla bakması için aydınlık bir Türkiye için  güçlü büyük bir Türkiye için kadın erkek, genç yaşlı, engelli, işvereni işçisi  tüm toplum kesimlerimizle ilgili çabamızı biliyorsunuz. Bundan sonra da tüm  vatandaşlarımızın hayat standartlarını artırmak için daha fazla gelir, daha fazla  refah için var gücümüzle ilk günkü heyecanımızla çalışmaya devam edeceğiz. Bugüne  kadar milletimizi üzüntüye sokacak adımı atmadık. Liderimiz, Genel Başkanımız  Sayın Recep Tayyip Erdoğan'la inşallah durmayacağız, yola devam edeceğiz."

Bakan Sarıeroğlu, Anneler Günü'nü de kutladı.

Etkinliğe katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da yaklaşan  ramazan ayınının hayırlara vesile olmasını diledi.

Organizasyonu gerçekleştiren il teşkilatına teşekkür eden Tuna, AK  Parti ile beraber engellilerin sorunlarını çözmeye yönelik ciddi adımlar  atıldığını belirtti.

Tuna, "Engellilerin normal hayatını sürdürmelerini sağlamak bizim için  bir imtihandır. Onların normal hayatlarını sürdürmeleri için bütün imkanlarımızı  seferber ediyoruz. El ele vererek inşallah şartlarımızı daha iyi hale  getireceğiz." dedi.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, engellilerin toplumun birer  parçası olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin sosyal bir devlet olduğunu vurgulayan Ak, "Ancak,  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a kadar sosyal devletin ne demek olduğunu  bilmezdik. Sayın Cumhurbaşkanımızla devletimiz, artık engellinin dostu oldu."  ifadesini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum