1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. 2 bin yıllık Roma Köprüsü onarıldı
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

2 bin yıllık Roma Köprüsü onarıldı

A+A-

İzmit’in doğusunda doğup büyüyenler, en başta Kilezdere Köprüsünü hatırlayacaklardır. Daha Yeni Gölcük Yolu yapılmadan önce bu köprüden geçerek Kullar ve Yuvacık’a kadar gidilirdi. Eski Mezbahanın yanındaki köprü 2 bin yıldır ayakta kaldı. Bu bölgedeki yol çalışması sırasında yeri değiştirildi. Kilezdere köprüsü tipik bir Roma köprüsüdür.

Kilezdere köprüsünden biraz daha büyük bir Roma köprüsü daha vardır ki, bu köprü Taşköprü bölgesine ismini veren en önemli Roma yapılarından biridir. Antik İzmit, yani Nikomedya’da basılmış sikkelerde (antik para) bir köprü resmi bulunmaktadır. 2 bin yıllık Nikomedya sikkelerinde resmedilen köprü, bugün hala ayaktadır. Bu köprü, Taşköprü bölgesini adını veren Kutluca köprüsüdür. Roma döneminde yapılan köprü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi.

GUEDOS KÖPRÜSÜ

Gelelim tarihi köprüye. M.S. 1 nci yüzyılda, 50 yılında Romalılar tarafından Göksu deresi üstünde Kutluca köyü ile Duranlı köyü arasında yapılmış olup Guedos adı verilmiştir. Tarihi ipek yolu ile Nikomedya’ya ulaşan yolun üzerinde olan köprü daha sonra bölgede yaşayanlar tarafından Taşköprü adıyla anılmaya başlamış ve civar köyler kendilerini "Taşköprü Divanı" olarak belirlemişlerdir.

Divan yerleşim tarzı daha çok manav yerleşim birimlerinde gözlemlenen bir yapılanma tarzı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendi başına muhtarlık olamayacak dağınık durumdaki birbirine yakın üç ve daha fazla yerleşim yeri bir araya gelerek bir köyü ve her yerleşim yeri de o köyün mahallelerini oluşturmaktadır. Ancak bu durum 1980 öncesinde muhtarlığı olmayan küçük köylerin birleşerek "divan" olarak adlandırdıkları yerleşim birimleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün idari yapılanmada kullanılmayan bu kavram halen yöre insanın köy tabirlerinde kullandıkları bir kavram olarak yaşamaya devam etmektedir. Karayakuplu Divanı, Tahtalı Divanı, Geredeli Divanı, İshakçılar bunun en güzel örnekleridir. Ancak "Taşköprü Divanı" olarak anılan yerleşim yerinde Taşköprü adında ne bir merkez ne de bir köy yer almaktadır. Tarihi İpek yolunun da Taşköprü’den geçtiği bilinmektedir.

Bugün Körfez ve Derince İlçe sınırları içinden geçerek İzmit`i İstanbul’a bağlayan ve Eski İstanbul Yolu adıyla anılan yolun kuzeyinde İstanbul il sınırına kadar olan bölgede yaşayanlar kendini manav ve "Taşköprülü" olarak tanımlamaktadır.

Kıyırlı, Sevindikli, Osmanlı, Hayettinli (Hayradınlı), Kuşluköy, Kıdışlı, İshakçılar, Tahtalı, Gerede, Dümbüldek, Karakadılar, Karagöllü, Sofular gibi yaklaşık olarak gerek Körfez ilçe sınırları içinde, gerekse Derince ilçe sınırları içeresinde yer alan 25 kadar köy ve bunların mahalleleri Taşköprü adıyla anılmaktadır.

Bir gün kendinize zaman ayırın, Töşköprü’yü şöyle bir dolaşın. Pişman olmayacaksınız.

roma-koprusu-(1)-001.jpg

GUEDOS KÖPRÜSÜ-Gelelim tarihi köprüye. M.S. 1 nci yüzyılda, 50 yılında Romalılar tarafından Göksu deresi üstünde Kutluca köyü ile Duranlı köyü arasında yapılmış olup Guedos adı verilmiştir. Tarihi ipek yolu ile Nikomedya`ya ulaşan yolun üzerinde olan köprü daha sonra bölgede yaşayanlar tarafından Taşköprü adıyla anılmaya başlamış ve civar köyler kendilerini "Taşköprü Divanı" olarak belirlemişlerdir.

bb3-019.jpg

BARAN’DAN İNCELEME-Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Roma dönemine ait olduğu bilinen 2 bin yıllık tarihi Taşköprü’de tamamlanan restorasyon çalışması sonrasında Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin Can ile birlikte incelemelerde bulundu. Başkan Baran, tarihi köprünün hemen yakınında yer alan, milli mücadele döneminde telgrafhane olarak hizmet eden ve daha sonra atıl durumda bırakılan Kuşçalı Telgrafhanesi içinde proje çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

İzmit Milletvekili Şükrü Bey’in idamı

İzmit Milletvekili Ahmet Şükrü (Bayındır) Bey (d. 1875, Kastamonu) - (ö. 13 Temmuz 1926, Ankara)

Darül Mualliminin Aliye Fen şubesini bitirmiş, Selanik İdadisi muavini öğretmenliği, İşkodra ili önemli katipliği, Hicaz demiryolu nazırlığı katip ve murakıplığı, İstanbul Darül Hayır muhasebe memur yardımcılığı, Bursa İdadisi 2.müdürlüğü, Selanik Hukuk Mektebi müdürlüğü, Selanik Maarif müdürlüğü, Siroz ve Saruhan mutasarrıflığı, İçişleri Bakanlığı Muhaberat Umum Müdürlüğü, Maarif Nazırlığı, Meclis-i Mebusan III. dönem Kastamonu üyeliği, Posta, Telefon ve Telgraf nazırlığı, Ticaret ve Ziraat Nazırlığı, İzmit Livası Genel Meclis üyeliği, İl Daimi komisyon üyeliği, Trabzon valiliği, TBMM 2. dönem Kocaeli milletvekilliği ile Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kurucu üyeliği yapmıştır.

Atatürk’e karşı planlanan İzmir Suikastı'nın arkasında TBMM'nin tek muhalefet partisi olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası içindeki bir grubun olduğu iddia edildi. Bu parti kapatıldı, Ahmet Şükrü Bey ve arkadaşları İstiklal Mahkemesince idam cezasına çarptırıldı. Ahmet Şükrü Bey, 13 Temmuz 1926'da Laz İsmail, Gürcü Yusuf, Çopur Hilmi, Ziya Hurşit, Ayıcı Arif, İsmail Canbulat, Cavit Bey başta olmak üzere 13 kişiyle birlikte idam edildi.

İddianameye göre suikast ilk önce Ankara'da yapılmak istenmiş ve Türkiye Büyük Millet Meclisi I. dönem Lazistan milletvekili olarak görev yapan Ziya Hurşit Bey, hırsızlıktan sabıkalı Laz İsmail ve Gürcü Yusuf'un bu amaç doğrultusunda, İzmit milletvekili Ahmet Şükrü Bey'in maddî yardımlarıyla Ankara'ya hareket ederek buradaki Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası genel merkezinde misafir olarak kalmıştı. En sonunda suikastın İzmir'de yapılması kararlaştırıldı. İstanbul'daki Ahmet Şükrü Bey'den gerekli cephane ve parayı alan Ziya Hurşit Bey, Laz İsmail ve Gürcü Yusuf, 15 Haziran'da Gülcemal vapuruyla İzmir'e geldi ve suikast için gerekli hazırlıkları yapmaya başladı.

Suikast planı, Sarı Efe Edip Bey'in İstanbul'a gitmesinin ardından şüphelenen Giritli Şevki'nin suikast girişimini haber veren ihbar mektubunu Mustafa Kemal Paşa'ya iletmesi için, 14 Haziran günü İzmir Valisi Kazım Bey'e, vermesiyle bu plan gün yüzüne çıktı.

İddianamenin okunmasının ardından ilk sorgulama Ziya Hurşit Bey'e yapıldı. Suikastı eski Ankara valisi Abdülkadir Bey ile planladıklarını, paraları olmadığından kendilerine destek sağlamak için İzmit milletvekili Ahmet Şükrü Bey ile görüştüklerini, daha önce Ankara ve Bursa'da da suikast planladılarsa da gerçekleştiremediklerini belirterek suikast için yapılan tüm hazırlıkları anlatan Ziya Hurşit Bey'in ifadeleri; daha sonra sorgulanan Laz İsmail, Gürcü Yusuf ve Çopur Hilmi'ninkilerle paralellik göstermekteydi. Çopur Hilmi'den sonra sorgulanan Sarı Efe Edip Bey, suikasttan bir gün önce İstanbul'a gidiş sebebini durumu Celal Bey'e bildirecek olması olarak açıklamış; suikast için kendisini Ahmet Şükrü Bey'in kışkırttığını ve gerekli olan paraları kendisine onun verdiğini söylemişti.

Diğer taraftan suikast olayıyla ilişkisi bulunmadığına karar verilen Bursa milletvekili Osman Nuri Bey, Trabzon milletvekili Ahmet Muhtar Bey, Erzurum milletvekili Münir Hüsrev Bey, İzmit milletvekili Mustafa Bey, Kastamonu milletvekili Halit Bey, Kars milletvekili Ömer Bey ve Sarı Efe Edip Bey'in kayınbiraderi Doktor Mustafa Şevket serbest bırakıldı.

İzmir yargılamaları 13 Temmuz 1926'da son buldu. Yargılanan 49 kişiden; suikast hazırlıklarına doğrudan karışan ve bu planlardan haberi olup da resmi makamlara ihbarda bulunmayan on beş kişinin idamına, bir kişinin 10 yıl kalebentlik cezasına çarptırılmasına ve cezası Konya'da sürgüne çevrilmesine, dokuz kişinin duruşma dışı tutulup, yargılamalarının Ankara'da görülecek İttihatçılar davası ile birleştirilmesine ve geri kalan yirmi dört kişinin beraatına karar verildi. İnfazlar, 13 Temmuz'u 14 Temmuz'a bağlayan gece İzmir'in çeşitli yerlerinde gerçekleştirildi.(Kaynak: Yavuz Ulugün)

sukru-bey-001.jpg

DARAĞACINDA- Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e suikast girişiminden yargılanan 15 kişiyle birlikte İzmit Mebusu Şükrü Bey de idam edildi.

52 yıllık Fuar’dan geriye anılar kaldı

Kocaeli Fuarı, bu yıl 52 nci kez kapılarını açacak. Artık adına fuar denebilir mi, bilemiyorum. Zira, eski fuardan geriye hemen hemen hiçbir şey kalmadı.

Kocaeli Fuarı, 1966 yılında Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda İzmit Sanayi Sergisi adıyla açılmış, daha sonra bugünkü yerine taşınmıştı. Yarım asırlık fuarımızın son durumu hiç de parlak değil. Fuar kimliğinden çok uzaklaşan, her geçen gün belli bir kesimin gösteri, sergi ve propaganda alanına dönüşen Kocaeli Fuarı’nın eski halini sanırım pek çok kişi çok özlüyordur.

gece-001.jpg

IŞIL IŞIL İZMİT GECELERİ- Kocaeli Sanayi Fuarı’nın İzmit’in sosyal yaşamına her yaz renk katmış, serin yaz akşamlarının vazgeçilmez mekanı olmuştur. Elektriğin çok kısıtlı olduğu 70’li yıllarda fuar hep ışıl ışıl görünürdü.

fuar-sigarasi-001.jpg

FUAR SİGARASI- Tekel, her yıl Kocaeli Fuarı amblemli Fuar Sigarası üretir, bu sigara İzmit’teki bayilerde satılırdı.

Başarı şansa mı, yeteneğe mi bağlı?

Araştırmalar, başarılı insanların genellikle orta derecede yetenekli ama çok şanslı oldukları için başarılı olduklarını gösteriyor.
Genellikle başarılarımızı şansa değil, zekâmıza, yeteneklerimize ve çok çalışmaya bağlarız.
Peki, başarı ile yetenek arasında doğru orantı olsa, neden birçok zengin kişi orta düzeyde yetenekli görünür? Ya da neden en zeki insanlar en zenginler değildir?
İtalyan bilim insanlarının bu sorulara cevap vermek için hazırladığı bilgisayar simülasyonu ile elde edilen veriler, en başarılı insanların mutlaka en yetenekliler değil en şanslılar olduğunu gösterdi. 
Araştırmacılar, farklı yetenekte ve pozisyonda olan 1000 kişilik hayali bir dünya düşünüp onları şanslı ve talihsiz denebilecek olaylara maruz bıraktılar.
Şanslı olaylar olarak adlandırılabilecek şeyler, doğduğunuz yer ve aile, kimlerle karşılaştığınız gibi çoğunlukla kendi kontrolünüzde olmayan, tesadüfi olaylardır. 
Her birey elinde 10 birimlik sermaye ile başladı. Zeka, beceri, çaba gibi özelliklerle ifade edilebilecek yetenek seviyeleri, ellerine geçen fırsatı sermayelerini artırmak için kullanma ihtimalini etkilemesi gerekiyordu. 40 yıllık bir kariyer süresini ifade eden simülasyonun ardından, zenginlik dağılımının gerçek dünyadakine benzer geliştiği, paranın büyük bir kısmının az sayıda kişinin elinde toplandığı görüldü.

 

Bu yazı toplam 2075 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.