1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. 20 tane olsa yetmeyecek
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

20 tane olsa yetmeyecek

A+A-
Türkiye’nin geleceğini çok büyük oranda şekillendirecek olan, bu nedenle de çok çetin, çok sert geçmesi kaçınılmaz olan genel seçimlerin, önümüzdeki haziran ayının ilk yarısı içinde yapılması gerekiyor. 
Tarih konusunda tartışmalar başladı. Haziran ayının ilk iki haftası Türkiye’deki eğitim sisteminin çok önemli sınavlarının da yapıldığı tarih. Bu nedenle, genel seçimlerin mayıs veya nisan ayına çekilebileceğini söyleyenler var. Geçenlerde MHP Genel Başkanı Bahçeli, farklı bir görüşü ortaya attı, “Hükümet, Suriye ile savaşa girecek. Bu savaşı bahane edip hazirandaki seçimi erteleyecek” dedi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, her zaman seçimlerin zamanında yapılması gerektiğini savunmuştur. Bu nedenle ben, genel seçimlerin normal zamanında önümüzdeki haziran ayının birinci veya ikinci pazar gününde yapılacağına inanıyorum. 
………..
Biliyorsunuz; ilimizden 11 milletvekili seçiliyor. Haziran 2011’de yapılan son genel seçimlerin sonuçlarına göre, ilimizden seçilen 11 milletvekilliğinin 7’si AKP’de, 3’ü CHP’de, 1’i de MHP’de. İlimizdeki nüfus artışı bir hayli hızlı olsa da, önümüzdeki seçimde, hatta 2019’daki bir sonraki genel seçimlerde de Kocaeli’den çıkacak milletvekili sayısı 11’de kalacaktır. 
Sık sık yazıyorum. 2015 yılı haziran ayındaki seçimler, hem ulusal, hem yerel bazda çok sert geçecek. Belki de Cumhuriyet tarihinde iktidar ile muhalefetin en fazla çatıştığı seçim bu seçim olacak. 
İktidar partisi, Anayasa’yı tek başına değiştirecek-ya da en azından referandum eşiğine getirecek- çoğunluk istiyor. Muhalefetin hedefi ise, artık AKP’yi iktidardan indirmek. Hiç kuşkusuz, CHP veya MHP’nin bu halleri ile, “Biz tek başımıza iktidar hedefliyoruz” demeleri inandırıcı olmayacaktır.  Ama CHP ve MHP, en azından toplamda AKP’den fazla milletvekili çıkartıp,  birlikte hükümet kurmanın hesaplarını yapacaklardır. 2015 yılı haziran ayındaki genel seçimlerden böyle bir sonucun çıkma olasılığı da hiç kuşkusuz vardır. 
………
Siyasetçiler, siyasi partilerin yetkilileri, yöneticileri, elbette iddialı olmak zorundadır. Ama  siyasetçiler, iddialı oldukları kadar mantıklı da olmalıdır. 
İlimizde en azından AKP, CHP ve MHP’nin mevcut il başkanlarının, haziran seçimlerinde partilerinden milletvekilliği için aday adayı olacaklarını öngörüyorum. AKP’de şubat ayına kadar İl başkanı yenilenecek.  CHP’de seçim süreci de aday adaylığı için görevden istifa etmesi gereken tarihe kadar Yalçın Kuşkan yerinde kalacaktır. MHP’de başarısız olan Aydın Ünlü, çok büyük olasılıkla önümüzdeki kongreler sürecinde devrilecek, koltuğunu kaybedecektir. Aydın Ünlü kongrelerde kaybederse, milletvekili aday adayı olmasının da bir anlamı kalmaz. 
İl Başkanları, seçime 8 ay kala, çok iddialı konuşuyorlar. AKP İl Başkanı Civelek, “Bu seçimde hedef 8 milletvekilliği” dedi.   CHP’de Kuşkan “5-6”, MHP’de Ünlü “4-5” rakamını telaffuz ediyor. Seçim dönemine girildiğinde HDP-ya da BDP- de 1 milletvekilliği için iddiasını koyacaktır. Saadet, BBP,  hatta önümüzdeki aylarda yenilenmesi beklenen DP,  çok yüksek olan yüzde 10 barajını geçme şansları pek olmasa da milletvekili çıkartmak konusunda havaya gireceklerdir. Yani, ilimizdeki siyasetçilerin hedeflerine göre, ilimizden çıkacak milletvekili sayısı 11 değil, 20 olsa, bizimkilere yine kolay kolay yetmeyecektir. 
………
Elimizde somut siyasi veriler var.
2011 yılı haziran ayındaki son genel seçimlerde geçerli 957.177 oyun 504.535’ini (Yüzde  52.71) AKP almış.  Son genel seçimde CHP’nin 235.770 (Yüzde 24.63), MHP’nin 114.304 (Yüzde 11.94) oyu var. Bu tablodan 7 AKP, 3 CHP, 1 MHP çıktı.
Elimizde son büyük siyasi veri olarak da 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları var. Kuşkusuz 10 Ağustos seçimlerinde aynı adayı destekleyen CHP ile MHP’nin Ekmeleddin Hoca’nın aldığı toplam 320.516 oyu nasıl paylaşmaları gerektiğini belirleyemeyiz.  Recep Tayyip Erdoğan’a 10 Ağustos’ta ilimizde çıkan oy miktarı 521.489. 
Haziran 2011 genel seçimlerinde ilimizde toplam geçerli oy sayısı 957.177. Seçmen sayısındaki artışı rağmen 10 Ağustos’taki cumhurbaşkanlığı seçiminde geçerli toplam oy sayısı 890.898.
Önümüzdeki haziran ayında yapılacak seçimlerde, geçerli oyların sayısı 1 milyonun biraz üzerinde olacaktır. Bu tablolara bakarak, AKP’nin önümüzdeki seçimlerde “11’in 8’ini” alma iddiası çok abartılı gözükmüyor olabilir. Ama siyasetin de kendi gerçekleri var. AKP’nin ilimizdeki oyları, 2002’den buyana her seçimde biraz daha yükseldi. 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçiminde bence doruk noktaya ulaştı.  AKP’nin önümüzdeki genel seçimde 520 bin üzerinde oyu bulması bence imkansızdır. Hatta parti içinde adaylık yarışında ortaya çıkacak çekişmelere, ülkenin haziran ayına kadarki gidişatına paralel olarak, AKP’nin önümüzdeki seçimlerde alacağı oy miktarının 500 binin altında kalacağını öngörmek bence çok daha mantıklı bir tahmindir. 
CHP, yapacağı aday listesi sıralamasının kalitesine bağlı olarak bir miktar oy arttırabilir. Ama tablo ortadadır. CHP’nin önümüzdeki seçimde 4 milletvekili çıkartma ihtimali, AKP’nin 8’i çıkartma ihtimalinden daha zayıftır. 
MHP, önümüzdeki kongrelerde toparlanır, aday listesi yapılanmasından bölünmeden çıkabilirse-ki bence ilimizdeki MHP için bunlar imkansızdır- milletvekili sayısını 1’den 2’ye yükseltecek potansiyele sahiptir. 
Bir gerçeğe daha dikkat çekmek lazım. 2011 haziran genel seçiminde BDP destekli bağımsız aday 22.153 oy almış.  Ama 10 Ağustos’da Demirtaş’ın ilimizde aldığı oy miktarı 48.893.Malum, bağımsız adayın kendi bölgesinde seçim kazanması, ülke genelindeki barajla bağlantılı değil. Eğer çok iyi, sevilen bir bağımsız aday gösterilir, bu kentteki Kürt kökenli oyların tamamının bu adaya yönelmesi sağlanırsa, önümüzdeki dönem ilimizden bir de bağımsız milletvekilinin çıkması, çok büyük sürpriz olmayacaktır. 
Bu yazı toplam 355 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.