1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "20 yılda bir olan şimdi yılda 4 defa oluyor"
"20 yılda bir olan şimdi yılda 4 defa oluyor"

"20 yılda bir olan şimdi yılda 4 defa oluyor"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, İzmit Körfez’inde son yıllarda aşırı derecede ortaya çıkan algler hakkında basın açıklaması yaptı.

A+A-

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, TMMOB Mimarlar Odası Taş Binada gerçekleştirdiği basın açıklamasında İzmit Körfez’inde son yıllarda aşırı derecede ortaya çıkan algler hakkında basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasına TMMOB’ bağlı Oda Başkanları, konuyla alakalı olarak soru önergesi veren CHP Kocaeli Milletvekili Av. Fatma Kaplan Hürriyet ve HDP İl Başkanı Av. Mehmet Akgül katıldı. Açıklamayı TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu adına Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Mehtap Öztürk okudu. 

BİLİMSELLİKTEN UZAK AÇIKLAMALAR 

Son yıllarda İzmit Körfez’inde özellikle Nisan sonları, Mayıs başlarında veya bu yıl olduğu gibi Haziran, Temmuz aylarında son derece kötü görüntülü tabakalar oluşmaktadır diyerek açıklamaya başlayan Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Mehtap Öztürk, “6 Temmuz 2015 tarihinde Karamürsel sahilinde meydana gelen alg patlaması olarak adlandırılan biyolojik kirlilik, mavi bayrak verilmiş ve insanların gönül rahatlığı ile yüzdüğü bir sahilde olması halk sağlığını gözettiğimizden ötürü bizleri rahatsız etmiş ve 11 Temmuz 2015 tarihinde bir basın açıklaması ile uyarıda bulunmuştuk. Ancak Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar sorunun çözümünden çok kafa karıştırmaya yönelik olup bilimsellikten uzak açıklamalarla geçiştirmeye çalışılmış, bizleri taraflı ve siyasi davranmakla itham etmişlerdir” dedi. 

MESLEK ODALARI KAMU YARARI DIŞINDA SİYASET YAPMAZ 

TMMOB’ye bağlı odaların kamu yararı dışında siyaset yapmadıklarını söyleyen Öztürk, “Meslek Odaları bilimsel veriler üzerinden konuşur, meslek alanları üzerinden siyaset yapar. Körfez de meydana gelen bu kirlilik yüksek miktarda besi elementi olmasından kaynaklanmaktadır” dedi. Alglerin nasıl meydana geldiğini açıklayan Öztürk, “ Alg patlaması daha önceleri Marmara da 20 yılda bir görünürken şimdi 1 yılda 4 defa meydana gelmiş olup besin kaynağı olana Azot ve Fosforun temel nedenleri araştırılıp soruna akılcı mühendislik yaklaşımları ile çözüm getirilmelidir. Körfez yüksek miktarda besi elementi azot ve fosfor girmektedir. Bunun neticesi olarak sıcaklık ve diğer faktörlere de bağlı alg patlaması, canlı mikroorganizma artışı gibi durumlar yaşanmaktadır” diye konuştu. 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 

Öztürk son olarak TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu olarak konu hakkındaki tespitleri ve çözüm önerilerini aktardı. Ortamdaki doğal dengeyi bozan Azot, Fosfor gibi besi elementlerinin girdilerinin bir envanteri çıkartılmalı, karasal girdiler, evsel kökenli girdiler ve endüstriyel kökenli girdiler irdelenmeli ve raporlar kamuoyunun bilgisine sunulmalıdır. Sanayi kuruluşlarının yüksek miktarda azot deşarjına engel olunmalıdır. Atık su ve yağmursuyu kolektörleri sağlıklı ve tekniğine uygun yapılmalı ve atıksu kollektörlerine yağmur suyu girişine asla müsaade edilmemelidir. 
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum