• BIST 79.433
  • Altın 125,756
  • Dolar 3,0719
  • Euro 3,3449
  • Kocaeli 9 °C

2014’ün son yazısı…

Cem ŞAKOĞLU
Giden hangi yılın ardından ‘Güzel bir yıldı’ diye yazılmıştır hatırlamıyorum. Ya da yaşadığım yıl çok güzeldi inşallah yeni yıl daha güzel olur diye onu övgüyle uğurlayanına daha rastlamadım. Kim bilir belki insanoğlunun sürekli yükselen beklenti çıtası, belki şükretme olgusundan git gide uzaklaşması, belki farkına bile varmadan yılları inanılmaz bir hızla tüketmesi bu sebepleri doğuruyor. 
Bilemiyorum sanki bir mutsuzluk, bir tatminsizlik hastalığı sarmış hepimizi. Eskiden küçücük şeylerle mutlu olmayı becerebilen bir toplum, bu gün neredeyse hiçbir şeyden mutlu olamıyor. Yaşantılara bakıyorsunuz, eski ile kıyaslanmayacak seviyelerde ileride. Ancak eski ile günü karşılaştırdığınızda mutluluk da buna tam tersi orantıda. Gelir az, yaşam koşulları bazılarına göre üçüncü dünya ülkeleri seviyesinde, teknoloji bu kadar gelişmiş değil, ekonomik veriler çok çok gerilerde ama insanlar mutlu. Şaşırtıcı geliyor değil mi? Değil aslında. Çünkü aslında insanın yapısına dünya ekonomisine yön verenler sürekli yeni tüketim dürtüleri ekliyorlar. Sinemalarla, televizyonlarla, açık hava reklamcılığı ile yarışmalarla, dizilerle sürekli pompalıyorlar bu işi. Hal öyle olunca da insanoğlu elde avuçtakiyle yetinmez, sürekli bir üstünü ister ve o üstü elde ettiğinde de mutlaka bir üstünü ister bir hal alıyor. Tabi ki bu da bizi engellenemez bir yarışmacı modunun içerisine itiyor. Kiminle yarış? Birbirimizle. Yani başlıyoruz birbirimizi yemeye ve birbirimizi tüketmeye. 
Şimdi böyle bir sürecin içerisinde mutluluk formülü çizebiliyor musunuz kendinize? Zor görünüyor. Çünkü sürekli kazanma ve büyüme çabaları insanları bazen ilkelerinin dışarısına itiyor. Doğruyu görmezden gelmeye başlıyoruz. İşi dümenine uydurmaya, rakiplere haksızlık yapmaya, yalana, rüşvete, adamcılığa, ayrımcılığa başlıyoruz. Büyümek için siyaset, sosyal guruplar, cemaatçilik gibi yapıları da işin içerisine kattığımız zaman, zaten biz biz olmaktan çıkmış, başkası gibi yaşamaya başlamış oluyoruz. Ne kadar kötü bir durum başkası gibi yaşamaya çalışmak değil mi? Gönlünün istediğini söyleyememek, doğru bildiğine doğru diyememek, istediğin kişiyi hür iradenle seçememek ve sürekli bir gücün ve kazananın yanında olmak için doğrularını hemen her gün değiştirmek. Nasıl mutlu olabilirsiniz bu hayatın içerisinde. 
İnançlarınıza, dininize, çoluk çocuğunuzu yetiştirme ilkelerinize bile başkalarının karar verdiği bir ortamda mutlu olabilir mi bir insan. Sürekli birilerinin size bir şeyleri uygulatma diretmesi içerisinde yaşanabilir mi hiç ağız tadıyla. Yazıyı taraflı okuyanlara bu sözüm. Bahsettiğim kitleyi iktidar partisi olarak niteleyenler son derece yanılıyorlar. Çünkü bu yapı yıllardır hemen her dönem bize uygulanmaya çalışılan yapı. Çünkü bu yapı iktidarları da kendisi belirliyor bizim aile yapımızın içini belirlemeye çalıştığı gibi.
Bununla ilgili daha sayfalar yazabilirim kendimce. Kitaplar döktürebilirim. Televizyonlar, gazeteler, demeçler, seminerler verebilirim ama kendimiz çalar, kendimiz dinleriz ve yine alıştığımız gibi yaşamaya devam eder, önümüzdeki 2015 yılının sonunda da ‘Şu sene bir bitse de kurtulsak’ diye kestirir atarız sebeplerine hiç bakmadan. 
Yıl 2014 ve artık bitmesine birkaç gün kaldı sadece. Annesi babası hala yanında olanlar. En azından birisi hala yanında olanlar, çoluk çocuğu, kardeşleri hala yanında olanlar, sağlığı hala yanında olanlar, ekonomik kaygıları ekonomisini hiçbir zaman denk getirememiş insanlara oranla daha az olanlar, ailesiyle hala aynı masanın etrafında oturabilenler, bankalarla borç alacak ilişkisinde hala kendini çevirebilecek durumda olanlar, 2015 yılına bakarak hala program yapabilenler, hala ülke topraklarında, vatanlarında yaşayabilenler ve hala elinin altında yapabileceği bir işi olanlar şükredin lütfen. Kaybettiğiniz her şey için üzüleceksiniz elbet ama elinizde hala var olan şeyler içinde şükredin lütfen. 
2014’de diğer yıllar gibiydi aslında. Yaşamın döngüsü içinde vadesi dolanlar bir sürü sebeplerle ayrıldı aramızdan. Biz sebeplere takıldık. Bir gün biz de gideceğiz, bunu biz de yaşayabilirdik diyerek hazırlık yapmak lazım diye düşünmedik büyük ölçüde. Kahrolduk hep birlikte ama içerisinden kendimize bir ders çıkartamadık. Sebeplere takıldık hep. Oysa ki o sebepler kainatın son gününe kadar hep var olacak şeyler ve oysa ki o gidenler bir daha geri gelmeyecekler. Biz yine de sebebin peşine düştük 2014 yılı boyunca. Madenci kardeşlerimize çok üzüldük ülke olarak. Şehit kardeşlerimize çok üzüldük. Komşularımıza, onların savaşlarda yitirdiklerine çok üzüldük. Yakınlarımızı kaybettik, Annemizi, Babamızı, Kardeşlerimizi, belki çocuklarımızı, belki can dostlarımızı kaybettik. Günlerce kendimize gelemedik. Kimisine çok gençti, çok vakitsiz oldu dedik, kimisine bu dünyaya veda ediş sebebiyle üzüldük. Kimisine bizi nasıl bir başımıza bıraktı diye sızlandık ama onlar gittiler ve yarın biz de gideceğiz bu diyardan. Hani demiş ya İstiklal Şair  ‘Belki bu gün, belki yarın, belki yarından da yakın’ 
Koca bir yılı geride bırakırken insan kendisine sormalı bence ‘Ben bu sene ne yaptım’ diye. İş olarak bir dolu ekonomik kazanç elde etmiş olabilirsiniz. Dünya üzerinde bir çok ülkeye seyahatler yapmış olabilirsiniz. Arabanızı yenilemiş, yeni bir ev almış olabilirsiniz. Ekonomik gücünüzü geçen seneye oranla iki misli arttırmış olabilirsiniz. Şartel kapandığı zaman bütün ışıklar söner. Etrafınızda yarattığınız dünyanızla ilgili hiçbir şeyi göremez olursunuz. Şayet ki yanınıza bir fener, bir gece lambası almadıysanız, artık karanlıktasınız demektir. Şartelin ne zaman kapanacağını ancak o şarteli oraya koyan bilir.
Hiç beklediğiniz bir 2014 yazısı olmadı değil mi? Bu bakış açımızla hiç beklemediğimiz 2015 -16 -17 yazıları da olacak Allah ömür verdiği sürece. Çünkü biz tavrımızı değiştirmediğimiz sürece göremeyeceğiz etrafımızdaki güzellikleri. Kahvaltıda aynı masanın etrafındaki çocuklarımızla içtiğimiz çayın bütün yıl kazandıklarımızdan daha değerli olduğunu görmediğimiz sürece, Anne Babamıza hala sarılıyor olabilmenin, telefonu kaldırdığımızda hala sesini duyuyor olabilmenin bankaya istiflediklerimizle satın alınamaz bir değer olduğunu anlamadığımız sürece, hala yürüyebiliyor, görebiliyor, duyabiliyor, gülebiliyor iken ve hala yaşıyorken daha fazlasını istiyor isek 2015’te bizim beklentilerimizin çok uzağında geçecek. 
Bir yazıda okumuştum zamanın değerini. Diyordu ki, ‘bir yılın değerini final sınavını geçememiş bir öğrenciye sormak lazım. Bir ayın değerini erken doğum yapmış bir anneye. Bir haftanın değerini haftalık bir gazetenin editörüne sormak lazım. Bir saatin değerini buluşmak için bekleyen aşıklara, bir dakikanın değerini treni, otobüsü veya uçağı kaçıran birisine sormak lazım. Bir saniyenin değerini bir kazadan sağ çıkan birisine sormak lazım ve bir milisaniyenin değerini de Olimpiyatlarda gümüş madalya kazanmış birisine sormak lazım’ Hayatın genel yapısında bir çoğumuz böyle düşünemiyoruz maalesef. Çünkü biz öyle hızlı ve değersizce tüketiyoruz ki zamanı üç gün sonra yenisine sağlık diyeceğiz neredeyse. 
Ölenlere, gidenlere, kayıplara üzülüyoruz elbet. Ancak Aziz Nesin’in çok sevdiğim bir dizesi vardır. Der ki ‘İçimde bir merak, öyle bir merak. Ölümümden bir ay sonra bir güncük yaşamak. Dostu düşmanı suçüstü yakalamak’ Onca üzüntünün, onca toprağa verdiğimiz insanın ardından hayat devam ediyor ve biz maalesef ders almadan tüketmeye tüm gücümüzle devam ediyoruz. Bu kadar çabuk unutmamalıyız hayatı. Gözümüzün önünde yaşananları bu kadar yok saymamalıyız. Çünkü altı delik bir kazan hayat dediğin, üstünden ne koyarsan toprak oluyor sonunda…
Diliyorum 2015 her yönden harika bir yıl olur. Biz hepimiz baktığını gören bir toplum oluruz. Birbirimizi tüketmekten çok değerlerimizi yükseltmenin peşinde oluruz ve diliyorum 2015 yılında bu sene biz gidecekmişiz gibi yaşarız. Kim bilir belki bu sene biz gideceğiz belli mi olur. Mutlu Yıllar Diliyorum hepinize. Yürekten diliyorum bunu. Dünya üzerinde yaşayan herkesin kardeş olmasını, bunu da hepimizin hanelerinden başlatmasını diliyorum. İyilerin bir arada olmasını ve kötülerin bu çarkın dışında kaldıklarından dolayı kötülüklerinden vazgeçme yarışına girmelerini diliyorum. Yüreği sürekli kötülüklere çalışanlara akıl fikir ve selamet diliyorum. İşsizlere iş, aşsızlara aş, sevgisizlere yürek dolusu sevgi diliyorum. Herkese sağlık, çocuklara aydınlık, umut, sonsuz mutluluk ve başarı diliyorum. Hiç kimsenin yüzünden gülücükler eksik olmasın. Hüznün isyana, öfkenin nefrete ve kine, hırsın ihtirasa dönüşmediği, kazanmak için her şeyin mubah olmadığı, insanların sevilmeye muhtaç kalmadığı bir yıl diliyorum hepinize. 
Diliyorum 2015 bir uyanış yılı olur. Kaybettiğimiz değerlere yeniden kavuşma yılı olur. Milli Piyangonun büyük ikramiyesi tüm ailemizin yıl boyu sağlıkla yaşaması, Noel Babanın bacamızdan atacağı hediye mutluluk ve anlayışımız olsun. Haydi bakalım Sevgili Dostlar 2015 hepimize kutlu ve hayırlı olsun..

MÜNECCİM ARİF SOKAK  TOPLANDI..
Geçtiğimiz hafta Pazar günü yine çocukluğumuza döndük. 40 senelik dostlar, mahalle arkadaşları üçüncüsünü düzenlediğimiz buluşmamızda Lastik İş Sosyal Tesislerinde bir araya geldik. Eğlendik demek hafif kalır sanıyorum. Çünkü gün bittiğinde hepimizin yüzüne çok eskilerden gelen bir gülüş yerleşmişti. Mutluyduk ve bu mutluluk her buluşmamızda daha da artarak büyüyor. 
Japon kale oynardık Müneccim Arif Sokakta. Macuncular, lahmacuncular, dondurmacılar, elinde çanlarıyla yoğurtçular, ayı oynatıcıları, kalaycılar, hallaçlar ve daha bir dolu mahalle satıcısı geçerdi aramızdan. Annelerimiz, ablalarımız, teyzelerimiz balkonlardan bizi seyrederlerdi. Saklambaç oynarken kimi zaman çaktırmadan bidonun arkasını işaret ederlerdi orada saklanıyor diye. Sek sek oynarken çizgiye bastığımızı, maç ettiğimizde topun taş üstünden geçip gittiğini mi yoksa gol mü olduğunu hep o balkondan, pencereden bizi seyreden, karşı balkondaki komşuyla laflarken bile aşağıdaki oyunu kaçırmayan annelerden, teyzelerden, ablalardan söz ediyorum. Bir de gürültüden sürekli rahatsız ettiğimiz, camına, çerçevesine, bahçesindeki meyvesine zarar verdiğimiz ve topumuz bahçesine kaçtığında elindeki makas, bıçak gibi kesici aletleri topun gırtlağına dayayarak ‘Keseyim mi ha, keseyim mi?’ klasik sorusunu mahallenin ortasına pat diye korku filmi gibi koyan ama aslında içi şirin teyzelerden. Nasıl unutabiliriz ki onları. Çünkü bizler onların çocuklarıyız. Ve bu gün bizim çocuklarımız maalesef o eski mahalleleri ve o eski mahalle adetlerini bulamıyorlar. 
Kim bilir belki biz de o günleri çok özlediğimiz için, belki bu gün sokaklarda, apartmanlarda o dostlukları bulamadığımız için eski dostlarla buluşmak için fırsat yaratmaya çalışıyoruz kendimize. Ne iyi yapıyoruz. 
İlk buluşmamızdan bu yana bir sürü olduk. Facebook’ta kendimize bir sayfa, WhatsApp’ta bir gurup kurduk. Telefonlar, mail adresleri derken ulaşabildiğimize ulaşmaya çalıştık. Hala da ulaşamadığımız insanlar var. En son Kurban Bayramında bir araya gelmiş. Sabah kahvaltısı sonrasında mahallemizi hep birlikte ziyaret etmiştik. İlk iki toplantımıza mahallemizin kızlarını davet etmek aklımıza bile gelmediydi ama bu toplantımıza onları da davet ettik. Renk kattılar. İnanılmaz keyifli oldu. Herkesin mutluluğunu gözlerinden okumak mümkündü. 
Saf, katışıksız, herkesin birbirinin ne olduğunu bildiği yalın bir buluşma. Bu kadar arınmışlığı özlemişiz belli ki. Eskileri konuştuk. Anlattık bol bol. Dünü bu günü hatta yarını bile konuştuk hep birlikte. Kararlar aldık bu buluşmaların sonrakileri için. Başka kimleri davet edeceğimizi konuştuk. Büyük mahalle buluşmasını, sonraki toplantı için ekip oluşturulmasını ve buluşma tarihini de konuştuk. 
Fotoğraflar çektirdik bol bol ve ardı ardına. Sanki hiçbir kareyi, hiçbir saniyeyi kaçırmak istemiyormuşçasına. Çok güzeldik yine. Çok keyifliydik. Bir sonraki buluşma için 5 NİSAN’I seçtik. Ancak 5 NİSAN’A kadar yoğun kar yağdığında bir Kartepe programı yapmak için sözleştik. Sonra çektiğimiz bütün fotoğrafları facebook sayfamıza koyduk ve bu kez evlerimizden, hanelerimizden fotoğrafların altlarına yorumlarda buluştuk. Hala hemen her akşam yazışıyoruz WhatsApp’tan. 
Hasan Kırgeç, Ali Bahadır Afşar, Gül Sunay Afşar Işık, Süleyman Erdal Işık, İsmail Barış, İbrahim Barış, Nuran Barış Varol, Nursen Barış Tavlaşoğlu, Kadriye Barış, Feriha Barış Aslan, Ayten Horozal, Adnan Horozal, Mehmet Sarı, Nedim Sarı, Sedat Sarı, Nihat Sarı, Şeref Sarı, Vahit Okumuş, Mustafa Okumuş, Uğur Tırpan, İmran Kolaylı, Erhan Bayram, Kadir Parlar, Melih Ağra, Cihan Baykara, Ünsal Şanal, Fatih Güleç, Bahadır Güleç ve Cem Şakoğlu Pazar gün ki mahalle buluşmamıza katılan dostların isimleri. Bunu yazın bir kenara, bir sonraki toplantımızda en az 40 kişi olacağız. 
Herkese tavsiyemdir böyle toplantılar. İnsan çocukluğuna gidiyor yeniden. Anılarına kavuşuyor. Anı olarak zihninde taşıdığı insanların gerçekleri ile sarılıveriyor yıllar sonra. Bunlar ne güzel, ne Allah bozmasın, nazardan saklasın dostluklar. Mutlaka siz de yapın ama mutlaka..

ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK!...
Öğrenilmiş çaresizlik, organizmanın davranışlarıyla olumsuz bir sonucu kontrol edemeyeceğini öğrenmesinden sonra, davranışlarıyla olumsuz sonucu ortadan kaldırabileceği durumlarda gereken çabayı gösterememesi olarak tanımlanır. 
İnsanın yapabileceği bazı şeyleri yapamayacağına inanması, bir işi yapmaya teşebbüs ederken cesaretinin kırılması, kişinin başarısız olmasına neden olur. Kendine güvenini yitirdiği için de gelecekte de o işi başaramaz. Acaba çocuklarımızın başarısız olmasında: "Sen bunu yapamazsın.'', "Bunu başaramazsın." , "Sen kim onu yapmak kim." , "Zaten sen bundan fazla ileri gidemezsin." gibi sözlerimiz etkili olmamış mıdır, dersiniz. 
Olumsuz düşünen insanları duymayın. Bu şekilde düşünen insanlara kulaklarınızı tıkayın, sağır olun. Çünkü bu gibi insanlar sizin ümitlerinizi, hayallerinizi, gelebilecek başarılarınızı, kısaca geleceğinizi çalarlar. Bu gibi sözler ailede, okulda, işyerinde, hayatın her alanında bizim davranışlarımızı kısıtlar. 
Öğrenilmiş çaresizlikle ilgili olarak hayvanlar üzerinde yapılmış bazı ilginç deneyleri sizlerle aktarmak istiyorum. Çünkü toplumda inanılmaz derecede bir öğrenilmiş çaresizlik durumu var diye düşünüyorum. Lütfen hikayelerin tamamını okuyun ve kararı siz verin. 

KÜÇÜK BALIKLARI YİYEMEYEN KÖPEKBALIĞI
Araştırmacılar bir köpekbalığını oda büyüklüğündeki bir cam bölmeye koymuşlar. Cam bölmenin diğer tarafında da balıklar var. Köpekbalığı ne tarafa gitse cam bölmeye çarpmış. Bir süre sonra cam bölmeye çarpmamayı öğrenmiş. Çünkü ne
kadar uğraştıysa da diğer taraftaki balıklara ulaşamamış. Köpekbalığı 21. günden sonra cam bölmelere hiç çarpmamayı öğrenmiş. Bunun üzerine cam bölmeyi çıkarmışlar. Köpekbalığı oralı bile olmamış. Kendisinin sadece o bölme alanına kadar yüzebileceğini sanıyormuş. Artık diğer balıkları yiyemeyeceğini anlamış ve balıklara dokunamamış. Çünkü köpekbalığı çaresizliği öğrenmiş.

ZIPLAYAN PİRELER
Öğrenilmiş çaresizlikle ilgili psikologlar bir pire deneyi yaparlar. Pirenin ne kadar zıpladığını ölçerler ve 50 cm zıpladığını görürler. Pireyi yüksekliği 30 cm olan cam kavanoza koyarlar. Kavanozun ağzını kapatırlar. Kavanozun altından ısıtırlar. Pire ısındıkça zıplar ve zıpladıkça kapağa çarpar. Bir süre sonra pire kapağa çarpmamak için 29 cm sıçrar, düşer. Ama kapağa çarpmaz. Pire bunu alışkanlık haline getirdikten sonra kavanozun kapağını açarlar. Pire hala 29 cm sıçrıyor. Hâlbuki eskiden 50 cm sıçrardı. Pire bu deneyle 29 cm' den fazla sıçrayamayacağını öğrenir.

FİLLER NASIL EĞİTİLİR?
Filler daha yavruyken, kalın bir zincirle bacağından bir direğe bağlanır. Önceleri hayvan kaçmaya çalışır ama ne kadar uğraşırsa uğraşsın ne zinciri koparabilir ne de direği yerinden oynatabilir. Fil yavrusu ayağında zincirle büyür ve kaçamayacağını kabullenir. Özgürlük kavramını yitirir. İşte bu noktada ayağındaki zincir çözülür ve yerine konulan ince bir halatla birkaç santimetre boyunda tahtadan bir çubuğa bağlanır. Fil, bu koşullarda kolaylıkla kaçabilecek olmasına rağmen olduğu yerde kalır. Çünkü hâlâ var olduğunu sandığı zincirini asla kıramayacağına inanır. Fil büyüyünce ipten kurtarılır. Ama artık o alanın dışına çıkamayacağını öğrenmiştir. 
Çaresizliği öğrenmeyi şu iki ilginç öykü ne güzel anlatmaktadır: 
KURBAĞALAR
Bir gün kurbağaların yarışı varmış. Hedef, çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış. Bir sürü kurbağa da arkadaşlarını seyretmek için toplanmışlar. Ve yarış başlamış. Gerçekte seyirciler arasında hiçbiri yarışmacıların kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş. Sadece su sesler duyulabiliyormuş:
"Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!" Yarışmaya başlayan kurbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmadan kuleye tırmanmaya çalışıyormuş.
Seyirciler bağırıyorlarmış: "...Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!.." Sonunda, kurbağaların bir tanesi hariç, hepsinin ümitleri kırılmış ve bırakmışlar. Ama kalan son kurbağa büyük bir gayret ile mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğerleri hayret içinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kurbağa ona yaklaşmış ve sormuş bu işi nasıl başardın diye. O anda farkına varmışlar ki kuleye çıkan kurbağa sağırmış!

KARTAL YAVRUSU
Kartal yavrusu, bir vesileyle civcivlerin arasına düşmüş. Civciv olduğunu zannederek civcivler gibi yürürmüş. Civcivler gibi yeri gagalayıp yiyecek arıyormuş. Bir gün havada bir kartal görmüş. 
• Muhteşem bir kuş bu ya. Ne kadar yükseklerden uçuyor. Keşke bende onun gibi olabilsem. Onun gibi yükseklerden süzülerek uçabilsem. Diye söylenirken. Yanındaki civcivler demiş ki: 
• Bak biz civciviz, o ise kartal. Boşuna hayallere kapılma. Onun gibi yükseklerden uçamazsın.
Kartal yavrusu çok üzülmüş. Çünkü kendisinin de bir kartal olduğunu bilmiyormuş. Birilerinin ona kartal olduğunu söylemesi ve onu buna inandırması gerekiyormuş. Ama söyleyen olmayınca hayatının sonuna kadar civcivler arasında yaşamış. 
Olumsuz düşünen insanları duymayın... Olumsuz düşünen insanlar olmayın... Yapabileceğinize inandığınız şeyleri yapmaktan vazgeçmeyin… İnsanları yapabilecek şeyleri yapmaktan vazgeçirmeyin… Olumsuz çevre şartlarını düşünerek yapabileceklerinizi yapmaya devam edin. Neticede başarıya ulaşacaksınız.
Acaba bizler çocuklarımızla olan ilişkilerimizde onlara nasıl davranıyoruz. Köpekbalığına, pireye, file, kurbağalara ve kartal yavrusuna yapılanları bizler de çocuklarımıza yapıyor muyuz? Gelin bizler böyle yapanlardan olmayalım…

TEMEL’CE..
- Alo buyurun ?
- Emel hanım ?
- Evet efendim, buyurun!
- Emel Karakaş değil mi?!
- Evet efendim!
- Hanım efendi, burası bir  laboratuar. Eşinizin test sonucu geldi.
- Nihayet.. dinliyorum.
- Ancak aynı isimde birinin daha test sonucu var elimizde. Yanlışlık yapmaktan korkuyoruz..   Açık konuşmak gerekirse hangisi daha kötü bilemiyorum !!!
- Ne demek istiyorsunuz?
- Valla birisi Alzheimer diğeri Aids!
- Bir daha yaptırsak testi?
- Hanım efendi biliyorsunuz bunlar pahalı testler, sigorta ödemez ikinci testi.
- Ne yapmalı o zaman?
- Bakın biz burada düşündük şöyle bir fikir geldi aklımıza:
Kocanızı bindirin arabaya, şehrin ortasında bir yerde bırakın…
Evi bulursa sakın bir daha onla yatmayın!!!
Bu yazı toplam 249 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Cumhuriyet’i birlikte kutlamak
  • Kantin işini Güzeloğlu çözer
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37