1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. 2019 dediğiniz göz açıp kapayana kadar gelir
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

2019 dediğiniz göz açıp kapayana kadar gelir

A+A-
Türkiye siyasetinde ortalığın bir hayli karışık olduğu, tozun dumana karıştığı,  bırakan 4 yıl sonrasını  bir hafta sonrasını bile göremediğimiz günlerden geçiyoruz. Ama gelin,  biraz geleceğe yönelik fikir jimnastiği yapalım. 
7 Haziran genel seçimlerinde ortaya çıkan tablo,  Türkiye siyasetinin yakın, orta vadede çok önemli değişikliklere, yeni doğumlara gebe olduğunu gösteriyor. Meclisin bu aritmetik tablosu ile, 4 yıllık normal süresini tamamlayabileceğini öngörmek büyük bir hayalperestlik olacaktır.  Ancak, şimdilek erken seçimin ne zaman olacağını kestirmek de mümkün değil. Bu durumda, Türkiye’nin önünde duran ilk büyük seçim,  2019 yılı mart ayında yapılacak yerel seçimlerdir. Mutlaka 2019 yılı mart ayındaki yerel seçimler öncesi Türkiuye bir erken genel seçim yaşayacak.  Ama 2019 yılı mart ayı da şimdiden bir hayli uzak gibi duruyor osa da göz açıp kapayana kadar geçecek bir süredir.
……….
2002 yılı kasım ayındaki genel seçimlerle başlayan tek başına AKP iktidarı- daha doğrusu Recep Tayyip Erdoğan iktidarı- dönemi bence kesinlikle sona ermiştir.  “Türkiye bir süre hükümetsiz kalır, halk Recep Tayyip Erdoğan7ın kıymetini anlar, yapılacak bir  erken seçimle Erdoğan ve AKP yeniden ezici çoğunlukla iktidar olur” hayallerini kuranlar , bence sadece kendilerini kandırıyorlar. Erdoğan’ın  Cumhurbaşkanlığı elbette  devam edecektir ve yüzde 52’lik çoğunluk oyu ile hak edilmiş bir makamdır. Ama karizma zedelenmiştir ve  partisi AKP  bir şekilde bölünmeye mahkumdur. 
2019’da yapılacak yerel seçimlere de en azından ilimizde  AKP  rakipiz gitmeyecektir. Mart-2019 seçimlerinde AKP’nin ya da bir başka partinin bu kentte 13-0 yapabileceğini-bundan sonra en az 100 yıl bu şehirde bir daha 13 -0’lık bir sonucun çıkabileceğini- hiç düşünemiyorum. 
2019 yılının mart ayındaki yerel seçimlere gidilirken  mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 3 dönemini doldurmuş olacaktır. Seçim öncesinde  Sayın başkan’la bir televizyon programında bir araya gelmiştik. 2019’u sordum. Karaosmanoğlu, hiçbir zaman hiçbir konuda çok hırslı olmadı.   2019 yılı mart ayında  3 dönem kuralı nedeniyle yeniden  Büyükşehir Adayı olamayacak ve  başka bir siyasi göreve, örneğin milletvekilliğine falan da kendisini hazırlamıyor. 2019’da yaşının 70’e yaklaşacağını söyleyen Başkan, torunlarıyla Yuvacık’ın çimenlerinde oynamayı, denk gelirse  bir özel okulda yeniden çok sevdiği öğretmenlik görevine dönmeyi planlıyor.. 
4 yıldan daha kısa bir süre sonra yapılacak yerel seçimlerle birlikte, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığında İbrahim Karaosmanoğlu dönemi sona erecektir. Öteden beri,  Fikri Işık’ın  2019 yerel seçimlerinde – milletvekilliğinde üç dönemi de bitmiş olacak-  Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olacağı konuşuluyor. Saın Işık’ın da böyle bir niyeti ve hesabı olabilir. Ama  7 Haziran seçimleri, ilimiz siyasetinde en çok Fikri Işık’ın siyasi karizmasını  etkilemiştir. Işık’ın siyasi gücü,  7 Haziran sonrasında kendi partisinin içinde bile tartışılır pozisyondadır. “583 bin” oy hedefleyip, “ “487 bin” oyda kalmış olmak   kuşkusuz bundan sonraki her siyasi hamlesinde Sayın Işık’ın önüne konulacaktır. 
AKP’de mevcut  ilçe belediye Baykanları içinde 2019’da partinin Büyükşehir Adayı olmayı  aklından geçiren en az 5-6 isimden söz edebiliriz. Ama hepsinin şu andaki siyasi karizmaları  böyle bir  görev için yeterli seviyede değildir.  Zaten gücü erimiş bir AKP’nin  Büyükşehir için çok daha karizmatik-belki de dışaradan- bir ismi bulup çıkartması sürpriz olmayacaktır. 
Ben yaşanan gelişmeleri ve Türk siyasi tarihinde Milli Görüş Partileri içinde yaşanan bölünmeleri  dikkate alarak, 2019 yılındaki yerel seçimlere kadar AKP’de ciddi bir bölünme bekliyorum. merkezinde  Abdullah Gül, Bülent Arınç gibi isimlerin bulunacağı yeni bir parti,  AKP’yi bir anda  eki ANAP, eski DSP durumuna düşürebilir. Böyle bir partinin kurulması halinde, bu yeni partinin 2019 yılındaki yerel seçimlerde Büyükşehir adaylığına en yakın kişi, kuşkusuz Nihat Ergün olacaktır. Ama  tanıdığımı sandığım Nihat Ergün’ün böyle bir beklenti ve hesap içine gireceğini de sanmıyorum. 
Yine Gül ve Arınç merkezli yeni bir muhafazakar sağ partinin kurulması halinde, Karaosmanoğlu için 3 dönem kurala devre dışı kalır. Kuşkusuz Karaosmanoğlu’na da yeniden aday ol baskısı yapılır ama,  kabul edeceğini hiç sanmam. Allah sağlık verirse, Osman pepe adı  ortaya çıkar. 
Ancak böyle mir tablonun oluşması halinde, ilimizdeki Büyükşehir seçimlerinde CHP ve MHP’nin gerçekten çok iddialı olacaklarını öngörebiliriz. CHP’de ilk akla gelen isimler  olan Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya’nın  2019’a gelindiğinde ulaşacakları  yaş, atık enerjik vaziyette siyaset içinde yer almalarının önündeki en büyük engeldir. CHP’nin şimdiden ve çok ciddi biçimde  kendi içinden 2019 için bir Büyükşehir adayı bulması  ve cilalamaya başlaması gerekir. Hiç kuşkusuz,  2019’’da ancak 50’lı yaşların başında olacak  bir isim bulmakta yarar vardır.  Hani, “tamam artık siyaseti bıraktım” dememiş olsa, yine Turan Dumlu ortaya çıkardı diyebiliriz ama, bundan sonra Dumlu da yok. Değirmendere Belediyesi eski Başkanı Erturğrul Akalın’dan başlayın, son seçimlerde milletvekili listesinin 6 ncı sırasında yer alan Tamer solakoğılu’na kadar uzanan  çok geniş bir yelpazede  CHP içinden en az 50-60 isim sayılabilir. Bence, eğer  bu dönemde Türkiye siyaseti adına çok daha büyük görevlere soyunmayacaksa, şimdiden  Prof.hurit Güneş’i bu konuya ikna etmek, birden bire kendisini çok geri plana atan Yalçın Kuşkan’ı 2019 yerel seçimleri için şimdiden  mücadelenin içine çekmek CHP’nin yarınana olabilir. 
Önümüzdeki ilk yerel seçimlerde MHP de bu kentte çok iddialı olacaktır. MHP’nin geride kalan 7 Haziran seçimlerinde  milletvekilliği listesi içirn çok değerli isimler ortaya çıktı. Parti genel merkezi bu isimleri harcadı. Ancak onlar içinden bazıları  şimdiden 20019’a Büyükşehir adayı olarak hazırlanabilir. 
……..
7 Haziran ile birlikte hem Türkiye, hem Kocaeli siyasetinde  tamamen yeni bir döneme girildi.  2019’daki yerel seçimler göz açıp kapayana kadar gelir. Şimdiden hazırlıklara başlayan, şimdiden  kendilerine hedef koyan partiler ve  siyasetçiler, hiç kuşkusuz o gün geldiğinde rakiplerinden birkaç adım önde olacaklardır. 
Bu yazı toplam 608 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum