1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. 2019 SEÇİMLERİNİN YEREL YÖNETİMLERLE KAZANILMASI STRATEJİSİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

2019 SEÇİMLERİNİN YEREL YÖNETİMLERLE KAZANILMASI STRATEJİSİ

A+A-

İktidar partisinin uygulama ve girişimlerinden, 2019 seçimlerini yerel yönetimler üzerinden başarıya taşıma stratejisi izlediği ortaya çıkmaktadır. İktidara gelmesini ve dördüncü döneme ulaşmasını, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın ihtiyaç ve beklentilerinin, öncelikle yerel yönetimlerde karşılanmaya çalışılması sağlamıştı. Yerel yönetimlerde sağlanan birikim ve deneyimle merkezi iktidara gelinmiş ve vesayet sisteminin çözülmesini sağlayan gelişim seyri izlenmişti. Son seçimlerde, referandum oylamasında, kamuoyu araştırmalarında ortaya çıkan risklerin, yerel örgütlerde ve yerel yönetimlerde uygulanacak radikal değişikler temelinde aşılmaya çalışılacağı anlaşılmaktadır.

YERELİN DEĞİŞMESİ  
Türkiye değişti. Kentli yaşam tarzı baskın hale geldi. Çalışmanın, üretmenin, yarışmanın, başarmanın, kentli yaşam tarzının sürdürülebilirliği temelinde gerçekleşmesi zorunluluğuna ulaşıldı. Kentlere göç etmek zorunda kalan, kentlerin çevrelerinde geleneksel değerleri ve alışkanlıklarıyla kentli yaşama tutunmaya çalışan, iktidar partisinin kitle tabanını oluşturanların ihtiyaç ve beklentileri de değişti. Üretim, tüketim, iletişim ilişkilerinin değişip, gelişmesiyle evrensel standartlara ulaşmak vazgeçilmezlik düzeyine ulaştı. Kentli yaşam tarzının en yoğun yaşandığı büyük kentlerdeki eğilimlerin değişmesi nedeniyle iktidar partisi siyaseti yetemez hale geldi.

İKTİDAR PARTİSİNDEKİ DEĞİŞİM
İktidar partisini başarıya taşıyan konumun sürdürülebilmesi, değişen Türkiye’yi doğru okuyup, kendisini değiştirip, yeniden üretmesine bağlıdır. Büyük Şehir Belediyelerinin çoğunluğunda ortaya çıkan seçmen eğilimleri bunu yansıtmaktadır. İktidar partisinin sağladığı kazanımlarla bir misli çoğalan orta sınıf sürdürülebilirliğini, evrensel kural ve kurumlarla sağlayabileceğini hissettirmeye başladı.
Kentlerin çevrelerinde yaşama tutunmaya çalışanlar, sahip oldukları değerlerle, eşit özgür, evrensel kural ve kurumlarla, kentli yaşam tarzının sürdürülebilirliğini bekleyen ve isteyen düzeyi istemektedirler. İktidar partisini geri dönüşlere, kabullere,  kapsayıcılık arayışlarıyla, değişime, yenilenmeye zorlanması bu nedenlere dayanmaktadır.

DEMOKRATİK DÖNÜŞÜMÜN YERELDE  HİSSETTİRİLMESİ
Gelişmiş ülkelerdeki oranlara ulaşan kentli yaşam tarzının sürdürülebilirliği, demokratik dönüşümün yerelde hissettirilip, belirleyici hale gelmesiyle sağlanabilecektir. Yerel, özgün, dinamik, değer ve farklılıkların yaşama katılması, çalışması, üretmesi, yarışması, başarması olmazsa olmazlık düzeyine ulaşmıştır.  Bütün farklılıkların ve özgünlüklerin yaşama katılmasının sağlanması için yerel demokratik dönüşümün önce yerelde hissedilebilir olması, yapabilirliğe ulaşmasına ihtiyaç vardır. Değişen, gelişen, çeşitlenen ihtiyaç ve beklentilerin, yukarıdan aşağıya belirlenen ve konumlanan yaklaşımlarla sürdürülmesi döneminin sonuna gelinmiştir. Kentli yaşam alanları, yaşayanlarıyla ve temsilcileriyle tartışılıp, değerlendirilerek tanımlanıp, katılımcı demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülebilirliğe taşınabilecektir. Kentli yaşam alanlarında ortaya çıkan, sorunların, ihtiyaçların, beklentilerin sahipleriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, meslek odalarıyla, sendikalarla, vb. ile katılımlı, demokratik sürdürülebilirliğinin sağlanması ihtiyacı bu nedenlerle yoğunlaşmaktadır.  

YEREL ALTERNATİFLİĞİN DEĞİŞEN DİNAMİKLERİ
Kentli yaşama tutunmayı merkeze alan, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı ihtiyaçların karşılanmasına özgülenen siyaset anlayışının yetemez hale geldiği açıktır. Türkiye’ nin değişimini, demokratik dönüşümünü içselleştirebilecek, siyasi işleyişini demokratik sürdürülebilirliğe taşıyabilecek siyasi yaklaşımlar dönemi başlamıştır. Kabul edilebilirliğe ulaşmış bütün farklılıkları kucaklayan, yapabilirliğe taşıyacak siyaset alanının doldurulması, temsil edilmesi ihtiyacı bulunmaktadır. 2019 Seçimlerinin başarılarını eski siyasi alışkanlıklar üzerinden yapılan hamlelerden daha çok, ortaya çıkan siyaset alanının sahiplenilip, demokratik dönüşümün tamamlanmasını sağlayan girişimler belirleyecektir.

ALTERNATİF YEREL YÖNETİM İHTİYACI
İktidar partisi değişim beklentisini, ortaya çıkan riskleri, eski siyasi alışkanlıkları üzerinden, kendi anlayışını merkeze alarak kurgulayarak aşmaya çalışıyor. Ana muhalefet partisi ise, eski siyasi alışkanlıkları üzerinden, kendi anlayışını merkeze alarak, iktidar partisinin hatalarından, yanlışlarından yararlanmaya çalışarak başarıya ulaşma eğilimi sergiliyor. Her iki eğilim de eski siyasi alışkanlıklar üzerinden, kendi anlayışlarını merkeze alan kurgulamalar olduğu için,  kendilerini tekrar eden, bir birlerini besleyen siyasetleri sürdürüyorlar. Toplum değişim beklentisinin yoğunlaşmış olmasına, demokratik dönüşüm ihtiyacının vazgeçilemez hale gelmesine rağmen yeterince heyecan uyandırılamaması, toplumsal dinamizm temsil edilememesi bu nedenlere dayanmaktadır.
 

Bu yazı toplam 1577 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.