1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. 2019’A DOĞRU YOL ALIRKEN!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

2019’A DOĞRU YOL ALIRKEN!

A+A-

Gerek Türkiye’yi istikrarlı bir şekilde yönetmek isteyenler ve gerekse, Türkiye’yi istikrarsızlığa sevk edip emellerine ulaşmak için çaba sarf edenler canhıraş bir şekilde kendilerini 2019’a kilitlemiş durumdadırlar.

        Gerçekten, son derece netameli bir süreç yaşıyoruz ve hemen her kes hesabını 2019 yılına göre yapmaktadır. Gerek iktidar cephesi ve gerekse muhalefet bloku bu anlamda ciddi arayışlar içerisindedirler.

        Ak Parti açısından, gerek Feto yapılanmasının yarattığı travma ve gerekse bir şekilde parti içerisine sızmış menfaat şebekelerinin yaptığı tahribat muhalefet cephesine ciddi manada koz vermektedir. Dolayısıyla, Ak Parti kriptocu Fetocularla haramdan beslenen bir takım zararlı unsurlardan behemehâl temizlenmesi gerekir. Bunun için radikal çıkışlar yapması olmazsa olmazlardandır. Gerek vuku bulmuş ve gerekse şüyu bulmuş bu tiplerin makam, mevki ve konumlarına bakılmaksızın teşkilatlardan el çektirmeleri partinin ve ülkenin geleceği açısından önemli. Şayet bu gerçekleşmezse, ya da bunların gerçekleşmesi onların insafına terk edilirse, 2019 Ak Parti ve cumhurbaşkanlığı seçimi için ciddi risk taşır.

        Muhalefet cephesine gelince; gerek %49’lara kadar tırmanan “Hayır” oyları, gerek CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Adalet Yürüyüşü” ile birlikte kazandığı ivme ve gerekse Sayın Meral Akşener ile Saadet Partisi’nin birlikte bir blok halinde hareket etmeleri, ne yazık ki Ak Parti’deki bazı “kırıkların” da katkısıyla kendilerini önemli bir noktaya taşımaları sürpriz olmaz.

        Yukarıda da kısmen belirttiğim gibi, Eğer Ak Parti, içine sızmış Fetocu ve etrafını saran zehirli sarmaşıkları (menfaat şebekelerini) makam, mevki ve konumlarına bakılmaksızın temizler ve 2002 ruhu ile yeniden yapılanmaya girişirse, toplum nezdindeki kredibilitesi düşmeden, yine eski konumunu muhafaza ederek yoluna devam eder. Sizleri temin ederim, böyle bir beklenti daha çok Ak Parti’nin “öz” bünyesinden beklenmektedir. Şaşıracaksınız ama, muhalefet cephesi, Ak Parti’nin böylesi bir temizliği yapmasını istemediklerini adım gibi eminim. Zira, onlar da biliyorlar ki, Ak Parti’nin gerçek rakibi, yine Ak Parti’dir ve şayet böyle bir temizlik olursa, kendilerine yine “ekmek” çıkmayacaktır. Onun için Ak Parti’nin “arınma” adına bir operasyon yapmasını kesinlikle istemezler.

        Peki, ülke geleceği açısından teşkilat yapılanmasının ve ekonomik yapılanmanın “nirengi” noktası ne olmalıdır?

1-Siyasi ve ekonomik kararlar bireysel değil; kolektif aklın ürünü olmalı.

2-Teşkilat mensubu olmayan vicdanlı akil insanlardan da yardım talep edilmeli.

3-Nepotizm ve kronizm hastalığına (eş-dost ahbap-çavuş ilişkisi, akrabalara makam ve mevki tahsisi) yakalanan narsist (kendini beğenmiş, kendi kendine aşık, kibirli) siyasi aktörler teşkilatlardan el çektirilmelidir.

4- Yağcı ve yalaka takımına kulak vermek yerine; vicdanlı yapıcı eleştirilere kulak verilmeli.  Buna göre gereğini yapmak fayda sağlamak açısından önemlidir.

5- Giderek darboğaza doğru sürüklenen emekli, dar gelirli ve küçük esnafın durumu iyileştirilmelidir. Şayet bu kesimin hayat standardı insan haysiyetine yaraşır hale getirilmez ve onların dertlerine kulak verilmezse, bu da iktidarın ciddi yara almasına ve 2019’a giderken ayağının tökezlemesine sebebiyet verir. Onun için bu sahada ciddi iyileştirmelere behemehâl gidilmelidir.

6-Yüksek akaryakıt fiyatları, soygun makinalarına dönüşen trafik cezaları, benzeri ek vergilerde ivedilikle yeniden düzenlemeler yapılmalı ve kiracı esnafın boynunu büken stopaj adlı ucube vergi tamamen kaldırılmalıdır.

7-Baraj, köprü ve yol inşası ile birlikte, gönülden-gönüle köprüler kurulmalı aktifleşmeye müsait fay hatlarındaki enerjileri boşaltmalı ve “asude” bir toplum olma yolunda emin adımlar atılmalıdır.

9-İç ve dış politikada sulhu esas alan politikalara ağırlık verilmelidir.

Aksi taktirde, olumsuzluklar cephesindeki yığılmalar muhaliflerin kefesinde birleşince ağır basan taraf orası olur ki, o da Ak Parti’nin sonu demektir.

                                                                                   

         

  

Bu yazı toplam 1433 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum