1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. 2020 nasıl geçecek?
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

2020 nasıl geçecek?

A+A-

Birinci konu ekonomi…

2020’de en çok ekonomiyi konuşacağız. Çare yok bütün gelişmeler bunu gösteriyor.

İsterseniz tekrar ele alalım.

Birkaç kez yazdım, “Kocaeli bir sanayi şehri değil, işçi kenti. Sanayici burada yaşamıyor ama burada yaşayanların çoğu sanayide çalışan işçiler ve aileleri…”

Öyle olduğu için otomotiv sanayi ve beyaz eşya üreticilerinin de aralarında bulunduğu metal işkolundaki 130 bin işçinin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşı sağlanamamasının en çok etkilediği iki kentten biri Kocaeli… Biliyorsunuz MESS’in ilk 6 ay için yüzde 6 olan önerisine karşın, Türk Metal yüzde 26 talep etti. MESS daha sonra teklifini yüzde 8’e revize etmişti.

İşçi örgütleri ise Pazar günü Bursa ve Gebze’de mitingler düzenledi.

Bunlar grev öncesi uyarı eylemleriydi.

Birleşik Metal-İş ise “Sabrımız taştı” sloganıyla 11.00’de Gebze Trafo Meydanı’nda toplandı ve işçiler Kent Meydanı’na yürüdü.

İşçi kentinde işçiler için hayat kolay değil.

***

Hayat kolay değil, çünkü içinden geçtiğimiz ekonomik tablo tüm çabalara karşın büyük sıkıntılar barındırıyor. Veriler bunu gösteriyor. Örnek mi?

Kocaeli’nde icralık olan kişi sayısında inanılmaz bir artış var.

2019 yılında ilimizde sadece Kocaeli Adliyesi’ndeki icra dairelerindeki dosyalara göre 209 bin 183 kişi icralık olmuş. Ekonominin lokomotifi kentteki icra durumu bu…

Ülkede yaşanan ekonomik krizi sebebiyle büyük bir icra krizi yaşanıyor. Türkiye’nin en büyük sanayi kentlerinden biri, ülke ekonomisin lokomotifi olan Kocaeli’nde de buna rağmen, icra dosyalarında inanılmaz bir artış yaşanıyor.   

Elektrik, su, internet ve telefon faturaları ile kredi kartı borçları ve kişisel borçların oluşturduğu ilamsız icralardaki patlama ise düşünücü seviyede.

Kocaeli’nde 2019 yılında, bu ve benzeri borçlar ile ilgili toplam 185 bin 375 yeni dosya açılmış.

Toplama bakıldığında durum vahim… Kocaeli’nde ortalama her 4 vatandaştan biri icralık

***

Yaşam koşulları her geçen gün zorlaşıyor. Bakın Kocaeli Fırıncılar Odası sessiz sedasız ekmeğe zam yaptı. Fiyatı artmadı ama 1 lira 75 kuruştan satılan 280 gram ekmekte 50 gram düşürüldü. Yani aynı fiyata 230 gramlık ekmek satılacak. Böylece ekmeğin kilosu ilimizde 7 lira 60 kuruşa çıktı. İyi ki 200 gramı 1 liraya satılan Halk Ekmek var. Eminim ona olan talep çoğalacak.

***

Gelelim 2020’de en çok konuşulacak ikinci konuya: Siyaset…

Siyaset denince de seçim akla geliyor.

Elbette şu an öncelik Ak Parti ve CHP’nin iç seçimleri. Bence AK Parti İl’de Mehmet Ellibeş için sıkıntı yok. Başarılı olan bir il başkanının devam etmesi son derece doğal. Üstelik bu kez daha da iyi kadro oluşturacaktır. CHP dün Gebze’de zor bir ilçe seçimi yaptı. Birkaç gün onun tartışması yaşanır ve sonra il başkanlığına odaklanılır. Bence orada yarış, Harun Yıldızlı, Selman Yıldırım, Sertif Gökçe, Fahri Örengül ve Hikmet Erenkaya beşlisinden ikisi arasında yaşanır. Ne olacağını da kısa zamanda göreceğiz.

Siyasette 2020’de en çok konuşulacak konu ise bir erken seçim olup olmayacağı…

Ve olursa ne olacağı…

Bir de o konuda verilere bakalım.

Metropoll Araştırma, Türkiye'nin Nabzı Değerlendirmesi Aralık 2019 başlığı altında yaptığı anket sonuçlarını açıklamış. "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz" sorusunun sorulduğu ankete göre; yüzde 10 barajını” sadece AK Parti ve CHP geçmeyi başarıyor. Ahmet Davutoğlu'nun kurucu genel başkanı olduğu Gelecek Partisi'nin oranı yüzde 2 olurken, bu yıl yeni kuracağı partiyle siyasi kariyerine devam etmesi beklenen Ali Babacan'ın partisi kullanıcıların yüzde 1.7'si tarafından tercih edilmiş.

Kullanıcıların, yüzde 34.2'si AK Parti cevabını verirken, yüzde 20.7’nin tercihi ise CHP..

Kararsız seçmenin dağıtıldığında ise AK Parti’nin oy oranı yüzde 41, CHP’ni oy oranı yüzde 24.8, HDP’nin oyu yüzde 11, MHP’nin oyu yüzde 9,8 ve İYİ Parti’nin oy oranı ise yüzde 8,3’e yükseliyor.

Bence kararsızların eşit dağıtılması bu koşullarda doğru değil. Siyasetin değişen ivmesine bakmak lazım. Ankette, kararsız seçmenlerin oranı yüzde 5.4 olurken, cevap vermekten kaçınan kullanıcılar yüzdenin 7.8'ini kapsıyor. İşte o seçmenlerin ilk yöneleceği parti önemli.

Ekonomik koşullar değişmediği sürece kararsızların eşit şekilde dağılacağını sanmıyorum.

***

Dönelim yazının başlığındaki soruya ve cevabına:

-2020 Nasıl geçecek?

-2020’de en çok ekonomi ve siyaset konuşacağız ve hepimizin hayatını etkileyen ekonomik veriler iyi veya kötü anlamda siyaseti de etkileyecek.

Daha çok ekonomi ve siyaset yazısı yazacağım.

Bu yazı toplam 1425 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum