1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 22 küresel leş karga konsorsiyumu Libya’da iş başında!
22 küresel leş karga konsorsiyumu Libya’da iş başında!

22 küresel leş karga konsorsiyumu Libya’da iş başında!

Tunus’la başlayıp Mısır ve nihayet Libya ile devam eden sosyal patlamaların boyutları her geçen gün büyüyor. Özellikle Libya’daki gelişmeler, Kaddafi’nin aymazlığı yüzünden facialara davetiye

A+A-

Tunus’la başlayıp Mısır ve nihayet Libya ile devam eden sosyal patlamaların boyutları her geçen gün büyüyor. Özellikle Libya’daki gelişmeler, Kaddafi’nin aymazlığı yüzünden facialara davetiye çıkardı.

Kaddafi’nin uzlaşmaz tavrından kendilerine durumdan vazife çıkartan başını Fransa’nın çektiği içinde ABD, İngiltere, İspanya ve Kanada’nın da bulunduğu 22 ülkeden oluşan küresel haydutlar konsorsiyumu, tıpkı Irak’ta olduğu gibi, Libya’nın da başına leş kargaları gibi üşüştüler. ABD gecikmeli de olsa pastadan pay kapmak adına tek başına Fransa’nın pay kapmasına müsaade etmedi ve o da bu kervana katıldı. Peki,  ne adına? Kaddafi’nin halkına saldırması adına. Aziz okurlarım, bu gerekçe hiç aklınıza yatıyor mu? Yani Kaddafi’nin kendi halkına zulm etmesini kabullenemeyen bu harami leş karga konsorsiyumu Libya halkının yanında yer almak için harekete geçtiler. Öyle mi?  Sevsinler bunların hamiyetperverliğini.

Sırp kasapları Bosna Hersek’e saldırdığında bu küresel haydutlar niçin zamanında müdahale etmediler de beklediler binlerce Müslüman’ın kanı aksın ve ancak ondan sonra müdahale etmeyi düşündüler. Çünkü orada petrol yoktu. Keza, Japonya tsunami felaketiyle karşı karşıya ve inim inim inliyor. Mademki insani düşünüyorlar, oralara niçin insani yardım maksadıyla elini uzatmıyorlar? Niyet belli, bir taşla iki kuş. İslam coğrafyasını tarumar etmek ve zengin yer altı ve yerüstü enerji kaynaklarını iç etmek.

Beyler/bayanlar, bombalananlar Kaddafi’nin babasının ekili tarlası değil. Fakir Libya halkının varlıkları. Santraller, hava limanları, enerji kaynakları vs. vs… tüm bunlar Libya halkının ortak malları. Aymazlık içerisinde seyredemeyiz.

Elbette ki herkes görevini yapıyor. Önemli olan feraset sahibi Mü’minlerin, zalimlere prim verecek icraatlara zemin hazırlamamaları. Kendi halkına savaş açıp iktidarda kalma mücadelesini vererek küresel leş kargalarına fırsat vermeleri af edilecek bir davranış değildir. Bu sosyal patlamalar zaman içerisinde farklı İslam ülkelerine de sıçrayacaktır. Buna meydan vermemek için diğer ülkelerin yöneticileri, halkı ile barışık idareler tesis etmek için ciddi girişimlerde bulunmaları gerekir. Aksi taktirde, yapıp ettiklerini bahane eden küresel leş kargaları, ellerini ovuşturarak kenarda bekleşiyorlar. Fırsat kolluyorlar ve iyilikseverliğe soyunuyorlar. Aslında yapıp ettikleri, bana Cüneyt Arkın’ın başrolde oyunculuğunu yaptığı bir filmini hatırlattı. Kahraman, hamiyetperver Malkoçoğlu, yolda yürürken birkaç mütecavizin bir kıza tecavüze yeltendiğini görüyor. Hemen koşup müdahale ediyor, bildiğiniz o vurdu-kırdı rolleri ile tüm mütecavizleri yere seriyor. Kurtardığı kızı alıp götürüp bu sefer kendisi tecavüz ediyor. (Tabi, bu rol icabıdır. Bu vesileyle Cüneyt Arkın’ı buradan analım). Değerli okurlarım, şu an bu 22 ülkenin yaptığı da aynen bunun gibi bir şey. Tabi, bu işin bir yönü.

İşin diğer yönü de, tüm bu olup bitenler, Kaddafi’nin yapıp ettiklerini maruz göstermez. Hiç kimse kendi iç meselelerini bahane ederek kendi halkına bomba yağdıramaz. Uluslar arası hukuk bu tür canavarca girişimleri hoş göremez/görmemelidir. Ancak bu yapılırken de, hakem rolünü üstlenenler bir başka hukuksuzluğa, zulme ve tecavüze yeltenerek uzlaşma sağlamaya yeltenmemelidirler. Zira zulm ile abad olan, kahr ile berbat olur. Nitekim Saddam da, Mübarek de, Kaddafi de zulm ile iş başına geldiler, kahr ile gittiler/gitmek zorunda kaldılar.

Kaddafi’yi olduğu gibi, Kaddafi’yi bahane ederek Libya’yı bombalayan küresel haydutları şiddetle ve nefretle kınıyorum. Derhal çekilmeleri ve Libya halkının kendi kaderlerini tayin etmelerine fırsat vermelidirler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.