1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. 23 Nisan’da bir tören alanımız olsun
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

23 Nisan’da bir tören alanımız olsun

A+A-

Çok fazla bir zaman kalmadı. Bir hafta sonra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı…

Ancak 23 Nisan’ı coşkuyla kutlamamız lazım. En önemli ulusal bayramlarımızdan biri. Bizim şehrimizin, İzmit’in yıllardır resmi bayramlar için bir tören alanı bile yok. Saat Kulesi bölgesindeki Atatürk anıtı önünde daracık bir alanda iş olsun diye resmi tören yapılıyor.

Oysa, eski Valilik binasının bahçesi bomboş duruyor.

Çok mu zor buraya bir Atatürk anıtı koymak. Çok mu zor burayı yeniden şehrin tören alanı yapmak?.. 23 Nisan Salı günü  protokol nerede toplanacak?.. Ata’nın huzuruna çocuklar nerede çiçek koyacak?.. Nerede ulusal marş hep birlikte okunacak, hangi meydan çocukların cıvıltıları ile dolacak.

İzmit gibi bir şehrin resmi tören alanının bulunmaması, eksiklik değil, büyük bir ayıptır.

23 Nisan’ın ardından 19 Mayıs var.. Bu yıl 19 Mayıs’ın 100 ncü yıldönümü kutlanacak.

23 Nisan Salı gününe kadar altı otopark olan, üstü boş duran eski Valilik alanının yeniden İzmit’in tören alanı haline getirilmesini bekliyorum. Valilik mi yapacak, Büyükşehir mi yapacak.. Hangisi yapacaksa bu hafta içinde mutlaka yapmalı.

Ayıp oluyor, verin artık

31 Mart’ta seçimleri yaptık. İlimizdeki seçim sonuçları çok ciddi itirazlar, tartışmalar olmadan ertesi gün ortaya çıktı.

Kentimizde 13 Belediye Başkanı seçildi. 12’si AK Partili.. Hepsi mazbatalarını aldı. Hepsi koltuklarına oturdu. Atamalarını yaptı, icraatlarına başladı.

1 Belediye hariç: İzmit Belediyesi.. CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet kazandı. İzmit’te seçim sonuçları mahalle mahalle, sandık sandık belli. Yapılan cılız itirazların hiçbir anlamı olmadığı ortaya çıktı. Ama aradan 2 hafta geçti, hala Fatma Hanım mazbata alıp, görevine başlayamadı.

Ne oluyor?.. Bir şeyler mi saklanıyor?. Bir şeyler mi kaçırılıyor?..

Ayıptır, ayıp. Çok ayıp. Verin artık mazbatasını Fatma Hanım’a göreve başlasın. İzmit bunu bekliyor.

Güneş: “Fatma Hanım’ın

başarısı CHP için önemli“

Kocaeli eski Milletvekili Prof.Dr. Hurşit Güneş, seçim sonuçlarını ve gelişmeleri takip ediyor.

Telefonla Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın’ı arayıp, kutladı. Fatma Hanım da mazbatasını aldıktan sonra İzmit’e gelip, ikisini de ziyaret etmeyi planlıyor. Bu arada CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ı da arayıp, İzmit’teki seçim zaferi nedeniyle kutlamış. Anladığım kadarıyla Güneş ile Sarıbay arasındaki buzlar da erimiş.

Geçen gün Hurşit Hoca ile telefonda bir süre görüştük. Özellikle İzmit Belediyesi’nin durumunu yakından takip ediyor. Şunları söyledi:

“-CHP İzmit’te çok yıpranmıştı. Şimdi İzmit Belediyesi’ni kazanarak büyük bir şans yakaladı. Fatma Kaplan Hürriyet’in başarılı olacağına inanıyorum. Ama Fatma Hanım’ın başarısı kişisel olmamalı. Partinin başarısı olmalı. CHP, bütün kadroları ile Fatma Kaplan Hürriyet’e yardımcı olmalı. İşini kolaylaştırmalı. İzmit Belediyesi’nde özellikle Başkan yardımcılarının çok titiz belirlenmesi gerekiyor. Partinin örgütleri, partinin büyükleri de bu konuda Başkan’a destek olmalı. Fatma Kaplan Hürriyet önümüzdeki 5 yılda başarılı olur, CHP’nin gerçek kimliğini kente gösterirse, 5 yıl sonra çok daha büyük zaferler elde edilebilir.”

Tramvay da doldu

Çok uğraşmıştı İzmit tramvay için. 550 günde bitecek denilen iş, uzamış da uzamış, şehri perişan etmişti. Ama tramvay konusundaki ısrarını hiç azaltmayan dönemin Genel Sekreteri, şimdilerin Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, bu önemli projeyi bitirmeyi başarmıştı.

İzmit’te Otogar-Sekapark arasında çalışan tramvayla günde 16 bin yolcunun taşınması planlanıyordu. Tramvay hattı, İzmit’in batı yönünde biraz daha uzatıldı.

Tramvay, kışın sıcak, yazın serin. Her zaman temiz.. Üstelik ucuz. Beklenenden çok fazla ilgi gördü. Şimdilerde özellikle yoğun saatlerde İzmit Tramvayı da yeşil otobüsler gibi tıklım tıklım. Hedeflenen yolcu sayısının çok üzerine çıkıldı. İnsanlar, tramvay durağında özel arabalarını park ediyor, gidecekleri yere tramvay ile gidip geliyor. Ancak önümüzdeki yaz, tatil dönemi bitsin, gelecek son baharda bu hat yetmeyecek. Yeni tramvay kabinlerine, daha sık sefere ihtiyaç olacak. Tabii, İzmit’in her yeri de artık tramvay hattı talep ediyor. Biran önce bunları da planlamak ve uygulamaya koymak gerekecek.

İzmit sahiline el atılmalı

Rıhtım ve Marina iskelesi yapıldıktan sonra İzmit yeniden sahille buluşmuştu. Ama özellikle Sekapark Alanı yapıldıktan sonra, sahil, marina ve rıhtım bölgesi adeta gözden çıkartıldı. Oysa güzel havalarda özellikle geceleri pek çok aile sahile inmek, deniz havası almak istiyor.

Ama Marine bölgesinde umumi tuvalet yok. Sahilde her ağaç dibini berduşlar tutmuş. Aileler rıhtımda yürüyüş bile yapamıyorlar. İzmit’e yakışmayan pek çok tablodan biri de bu. Oysa sahil, rıhtım ve marina iskelesi bölgesi temiz tutulabilir. Güzel açık çay bahçeleri olabilir. İzmit’in bu güzel sahili artık daha iye değerlendirmesi gerekiyor. Sekapark alanında kapalı mekanlar olsun. Sahilde , deniz kenarında  açık çay bahçeleri bulunsun. Bir de sahile inip, çekirdek çıtlatmak isteyenler için, rıhtım üzerine yeni çöp sepetleri konulsun. Aileler, İzmitliler giderek yeniden sahilden kopuyor. Fuar ile Sekapark arasındaki bölgeyi daha huzurlu, daha temiz, daha düzenli hale getirmek gerekiyor.

DUVAR YAZISI

Kendinize bir çadır alıp,

şimdiden Kandıra sahiline

kurun. Bu yaz bu fiyatlarla

tatile falan gidemezsiniz.

Bu yazı toplam 2524 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum