1. HABERLER

  2. 248 bilim insanı Türkiye’ye geri döndü
248 bilim insanı Türkiye’ye geri döndü

248 bilim insanı Türkiye’ye geri döndü

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), ABD’de 4 yıldır yaptığı çalışmalarla geçmiş yıllarda yurt dışına giden bilim insanlarından 248 araştırmacının Türkiye’ye dönmesini sağladı. Kurum’un

A+A-

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), ABD’de 4 yıldır yaptığı çalışmalarla geçmiş yıllarda yurt dışına giden bilim insanlarından 248 araştırmacının Türkiye’ye dönmesini sağladı. Kurum’un düzenlediği 'Hedef Türkiye Çalıştayları' ile 717 bilim insanı da ortak çalışmalar için geçici sürelerde Türkiye’de görev yaptı.

TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı’nın son yıllarda cazibe merkezi haline gelen Türkiye’deki çalışmalara katkı sağlamaları için ‘Beyin göçü beyin gücüne dönüşüyor’ sloganıyla 2010 yılından bu yana ABD’de çalıştay yapıyor.

Dönüş fırsatlarının anlatıldığı çalıştayların dördüncüsü bu yıl 10-12 Nisan’da Houston, Raleigh ve Atlanta şehirlerinde gerçekleştirildi. Şimdiye kadar ABD ve Kanada’da toplam 11 farklı noktada gerçekleştirilen çalıştayların bu yılki ayağına katılım yoğun oldu.

Türk araştırmacılara geri dönüş fırsatları sunmak amacıyla Türkiye’den 26 kurum ve kuruluş yetkilisi ABD’ye gitti. 19 üniversite ile birlikte TÜBİTAK MAM, TÜBİTAK BİLGEM, ASELSAN, TOFAŞ, GATE Elektronik AŞ, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ ve Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan yetkililer, ABD’de çeşitli üniversite ve sanayi kuruluşlarında görev yapan 250 araştırmacı ile bir araya geldi.

Tanıtım masalarında kurumlar ile araştırmacılar ikili görüşmelerde bulundu. Görüşmelerde kurumlarındaki açık pozisyonları araştırmacılarla paylaştılar. Çalıştaylarda Türk Araştırma Alanı’ndaki son gelişmeler, araştırmacıların Türkiye’ye dönerken ve döndükten sonra kullanabilecekleri destekler hakkında detaylı bilgi sunuldu. Bu programlardan faydalanarak Türkiye’ye dönüş yapan araştırmacıların başarı hikayeleri paylaşıldı.

TÜRKİYE’YE DÖNÜŞ BAŞVURUSU FAZLA

Avrupa Komisyonu’nun Avrupa’ya dönüş için sunduğu desteklere başvurularda Türkiye, diğer ülkeler arasında üst sıralarda yer alıyor. TÜBİTAK, geliştirdiği projeler ve sağladığı araştırma destekleriyle nitelikli insan kaynağını geliştirmek, Türkiye’yi uluslararası bir cazibe merkezi haline getirerek beyin göçünü tersine çevirmek için çalışmalarına devam ediyor.

TÜBİTAK’ın yürüttüğü faaliyetler kapsamında bugüne kadar 248 araştırmacı, Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı 'Marie Curie Araştırma Programları ve Bursları' destekleri ile Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) burslarından yararlanarak Türkiye’ye geri döndü. 248 araştırmacının yanı sıra yine BİDEB’in 2221 Burs Programı kapsamında da 717 bilim insanı ortak çalışmalar için geçici sürelerde Türkiye’de görev yaptı. Türkiye’deki cazip araştırma ortamı yabancı bilim insanlarının da ilgisini çekiyor. Türk araştırmacıların yanı sıra yabancı bilim insanları da Türkiye’ye gelmek istiyor.

TERSİNE GÖÇ İLE BİLGİ TRANSFERİ HIZLANIYOR

Tersine beyin göçü programlarıyla gelen araştırmacıların istihdamı, devlet ve özel üniversitelerin yanı sıra Ar-Ge odaklı sanayi kuruluşlarının da öncelikleri arasında yer alıyor. Türk üniversiteleri ve özel sektör, gelişmiş ülkelerden her türlü bilimsel konuda bilgi transferini kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacı ile Türkiye’ye geri dönüş yapan araştırmacıları istihdam etmeye yönelik stratejiler geliştiriyor. Gelen araştırmacılar özellikle mühendislik ve ileri teknolojiler konusunda geldikleri kuruluşların araştırma kapasitesine ve dolayısıyla Türkiye Araştırma Alanı’nın derinleşmesine katkı sağlıyor.

TÜRKİYE’DEKİ İMKANLAR CEZBEDİYOR

Tersine beyin göçü ile Türkiye’ye gelen araştırmacılar, üniversite ve sanayi kuruluşlarında çalışmaya başlayarak kısa sürede önemli başarılara imza attı. Türkiye’nin 15 yıl öncesiyle karşılaştırılamayacak derecede değiştiğini ve bilimsel çalışmaların artık değer bulduğunu anlatan araştırmacılar, geri dönüşlerindeki memnuniyeti ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.