1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. 26 Mayıs’ta açılan Kocaeli Fuarı değil
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

26 Mayıs’ta açılan Kocaeli Fuarı değil

A+A-

D-100 karayolu üzerinde, bu gazete binasının tam önünde eski püskü bir yaya köprüsü var. Üzerine Büyükşehir Belediyesi, bütün etkinlikleri ile ilgili dev pankart asıyor. Kimi zaman yağlı pehlivan güreşleri, kimi zaman mehteran takımı gösterisi bu köprü üzerindeki pankartla duyuruluyor.

Pankart asılıyor. Üzerinde yazılı etkinliğin tarihi var. O tarih geçiyor, etkinlik bitiyor ama kimi zaman aynı pankart uzun süre yerinde kalıyor. Şu sıralar bu yaya köprüsünün üzerindeki bez afişte, “Kocaeli Fuarı 26 Mayıs’ta kapılarını 50 nci kez açıyor” yazısı var.

Evet, yarın akşam Fuar’da tören var. Bir şey açılacak. Ama bu açılacak olan bizim, İzmit halkının bildiği, geçmiş yıllarda yaşadığı türden bir Fuar organizasyonu değil. Yarın akşam düzenlenecek törenle, KOMEK Kurslarının 2016 yılı genel sergisi açılacak.

Az iş mi?. Değil. KOMEK kursları organizasyonunu gerçekten takdir ediyorum. Büyükşehir Belediyesi bu işi gayet güzel yaptı. Oturttu. On binlerce yetişkin, çok farkla alanlarda eğitim görüyorlar. KOMEK kurslarına devam eden herkes memnun.

Yarın akşam düzenlenecek törenle açılacak KOMEK Kursları genel sergisi 29 Mayıs akşamına kadar devam edecek. Bu arada, açılış gecesinde bir de Mustafa Ceceli konseri var. Bu süre içinde Fuar alanına giriş ücretsiz. Daha sonra 6 Haziran’dan itibaren Fuar alanında Ramazan Gecesi etkinlikleri var. Çocuklar için Hacivat-Karagöz gösterileri, büyükler için her akşam sohbet toplantıları. Ramazan ayının sonunda bir de Ahmet Özhan konseri var.

Bütün bu organizasyonları Fuar Müdürlüğü yapmıyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı hazırlıyor. Tamam, etkinlikler Fuar alanında. Ama yarın başlayacak olan 50 nci Kocaeli Fuarı değil.

Belki Bayram ertesi Kocaeli Fuarı başlayacak. Henüz o günlerin bir planı, programı yok. Fuar’a giriş kaç para olacak, hangi sanatçılar konser için gelecek, bu konser gecelerinde giriş ücreti ne olacak, belli değil. Fuar alanındaki mekanlarda düzenlenecek düğün cemiyetlerine gelecek konuklar kaç para ödeyecek bu da belli değil.

Bu yıl, Bayram’dan sonra gerçek anlamda Fuar organizasyonu gerçekleşirse,  yine önemli sanatçıları göremeyeceğiz. 26 Mayıs‘taki açılış programına Mustafa Ceceli geliyor. Çok sevdiğim, keyifle şarkılarını dinlediğim bir sanatçı. Ama belli ki bu yıl da Fuar’a sanatçı gelirse, yine İktidar Partisi’ne yakın olan, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çok sevdiğini” her fırsatta söyleyen sanatçılar gelecek. Zaten, Fuar olsa bile, Fuar’da konser organizasyonu olsa bile, çok sayıda konserin gerçekleşeceğini de tahmin etmiyorum. Türkiye, her gün şehit haberleri ile sarsılıyor. Şehit haberinin geldiği günlerde nasıl büyük konser olacak?.. Konserler belki açıklanacak ama, şehit haberi gelince, iptal edilecek.

İzmitliler geçmiş yıllardaki gibi bir Kocaeli Fuarı bekliyorsa, yaz aylarındaki sıcak gecelerde Fuar alanında eğleneceklerini düşünüyorlarsa, en azından bu şimdi olacak iş değil. Yarın akşam bir açılış var. Bu açılış, KOMEK Kursları Genel Sergisi’dir. Kimse bizi, “Fuar 50 nci kez kapılarını açıyor” diye kandırmasın.

Kocaeli’siz hükümet olmaz

Türkiye, nefesini tutmuş,  Başbakan Binalı Yıldırım’ın açıklayacağı 65 nci Cumhuriyet Hükümeti’ni bekliyordu.  Başbakan Yıldırım, dün eştepe’ye çıktı, listesini onaylattı ve 65 nci hükümeti açıkladı.

AK Parti’nin 2003 yılından beri her hükümet kuruluşunda çok titizlikle dikkat ettiği bir  konu var: Parti’nin yüksek oranlı oy aldığı illerden mutlaka  en az bir kişi Bakan oluyor. Son hükümetlerde ilimizi temsil eden Fikri Işık, zaten bulunduğu hükümetlerin en çalışkan, en başarılı ismiydi.  Kocaeli,  1 Kasım seçimlerinde AK Parti’ye en yüksek oranda oy veren illerden biri olmuştu.

Bu verilere bakıldığında, 65 nci hükümette de mutlaka bir Kocaelili Bakan’ın bulunacağı, u kişinin de Fikri Işık olacağı görülüyordu. Nitekim, öyle de oldu. Ancak Fikri Işık Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı değil, artık Milli Savunma Bakanı.

Öyle sanıyorum ki, 65 nci hükümet yeni dönemde Milli Savunma Sanayii’ne çok önem verecek. Fikri Işık’un bu nedenle  bu göreve getirildiğini düşünüyorum. İşi, belki  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan daha ağır, daha  zor olacak. Ama Işık’ın her görev ve sorumluluğun altından kalkacağına inanıyorum. Artık elektrikle çalışan yerli otomobil için değil, en gelişmiş tanklar, harp gemileri üretimi için çalışacak.

Yeni hükümette Mehmet Şimşek’in kalmasına sevindim.  Recep Akdağ’ın yeniden Sağlık Bakanı olmasına da sevindim.  Milli Eğitim bakanlığı konusunda biraz tereddütüm var. Hem değerli dost, Milli Savunma Bakanı Işık’a, hem  65 nci Cumhuriyet Hükümetine ölkemiz adına başarılar diliyorum.

Önce CHP mi, yoksa MHP mi bölünecek?

İktidar partisi içinde çok önemli olaylar yaşanıyor. Partinin Genel Başkanı, Başbakan değişiyor. Parti yönetimi yarı yarıya değişiyor. Bakanlar değişiyor. Muhalif basında AK Parti içinde önemli çalkantılardan söz ediliyor.

Ama pazar günü 2 nci Büyük Olağanüstü Kongre’de gördük ki, AK Parti içinde bir bölünme, parçalanma belirtisi yok. Tam tersine, daha fazla birbirlerine sarılıyorlar. Daha fazla lider çevresinde kenetleniyorlar.

Peki, ya muhalefette durum ne?.. HDP kendini bitirdi. Artık HDP milletvekilleri, kendi bölgelerinde bile protesto ediliyorlar. Zaten dokunulmazlık kalktı, HDP’liler kendi geleceklerinin derdine düştüler.

MHP’de olağanüstü kurultay durumu hala belli değil. MHP öyle ilginç ki, önce mevcut Genel Başkan Bahçeli ve genel merkez yönetimine karşı 4 muhalif aday bir mücadele başlattı. Sonra bu dört muhalif aday kendi içlerinde bölündüler. MHP’de belirsizlik devam ediyor ve partinin bölüneceği yolundaki işaretler de giderek artıyor.

Ya CHP?.. Son dokunulmazlıkla ilgili anayasa değişikliği oylaması, CHP’yi bir kez daha bölünme aşamasına getirdi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu siyasi risk aldı. Dokunulmazlıkların referanduma gitmesi halinde Türkiye’nin ve “HDP’lileri korudular” damgası yiyecek partisinin büyük yara alacağını gören Kılıçdaroğlu, partisinin milletvekillerinden “Evet” oyu istedi.

Dokunulmazlık konusu oylamada,  “Referandumsuz kabul” sınırını kıl payı geçti. CHP içinden çok az sayıda milletvekili Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun istediğini yaptı. CHP’lilerin büyük bölümü “Hayır” oyu verdiler. Şimdi bu hayırcı CHP’liler Meclis’ten geçen maddeyi HDP’liler ile birlikte Anayasa Mahkemesi’ne götürmek istiyorlar. Parti içinde büyük bir kavga var. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “HDP ile birlikte hareket eden milletvekili CHP’den istifa etsin” dedi. Kılıçdaroğlu, yeni bir olağanüstü kurultaya da hazır olduğunu söyledi.

Aslında dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliğini, bu haliyle ben de içime sindiremiyorum. Ama Kılıçdaroğlu’nun tavrını da doğru buluyorum. CHP bu işin altından kolay kolay kalkamayacak gibi görünüyor.

İşte asıl soru da buruda ortaya çıkıyor. AK Parti olağanüstü büyük kongresini yaptı. Genel Başkanı, parti yönetimini, hükümeti değiştirdi. Recep Tayyip Erdoğan orada durdukça, AK Parti içinde hiçbir kıpırdanma beklenmemeli.

Ama MHP ve CHP fena halde karışık. Liderleri değişir mi bilemem. Ama bu iş, bölünmeye doğru hızla gidiyor. Bakalım hangisi daha önce bölünecek?. MHP mi, CHP mi?

Bu kentte hala “Vefa”yı görmek

Bu şehirde doğup büyüdüm. Hayatımın 60 yıla yaklaşan bölümünü hep bu şehirde yaşadım.

Çok özel bir şehirdi benim şehrim. İnsanlar farklıydı. Duygular, yaşam farklıydı. Dostluk, sadakat, ahlak anlayışı farklıydı.

Şimdi bugünkü İzmit’i bilen, tanıyan gençlere, o eski İzmit’i anlatamıyorum.

………

Mesleğe Amatör Spor muhabiri olarak başladım. Gazetenin ilk yeri Feridun Özbay Sokak’taydı. Sabah Spor Servisi Şefimiz rahmetli Sancar Şener iş bölümü yapardı. Hergün mutlaka Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü’ne benim gitmem gerekirdi. İl Müdürlüğü, Atatürk Spor Salonunun içindeydi. Eski Stat’la da yan yana. Benim işim her gün İl Müdürlüğü’ne gitmek, gerekli bilgileri almak. Amatör liglerle ilgili bütün maç programları, fikstürler, amatör liglerle ilgili ceza kararları, yani kentin yerel sporu ile ilgili her şey oradan öğrenildi. Zaten, spor salonunda ve hemen yanındaki Eski Stat’ta da sürekli amatör maçlar oynanırdı.

1978-1984 yılları arası. Tam benim amatör spor muhabiri olduğum yıllar. Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde Konyalı Vezir Balcıoğlu vardı. Olağanüstü bir adamdı Vezir Balcıoğlu. Müthiş bir disiplin. Korkardık. Genellikle il müdürlüğü koridoruna girdiğimde Vezir Hoca’ya gözükmemeye çalışırdım. Vezir Balcıoğlu’ndan önce bizim ilimizde spor, spor tesisleri dökülüyordu. Yerlerde sürünüyordu. Vezir Balcıoğlu, her şeyi düzeltti. Kocaeli’de basketbolu, voleybolu, futbolu, bütün spor branşlarını geliştirdi. Tesisimiz yoktu. Ama en önemli spor turnuvaları bizim şehrimize verilirdi. Çünkü, Vezir Balcıoğlu, Türkiye’de spor camiasının çok yakından tanıdığı, çok güvendiği bir yöneticiydi.

Kocaeli’de bütün spor branşları, Vezir Balcıoğlu döneminde altın çağını yaşamıştı.  Aslen Konyalı olan, ama ilimizde yaşayan, ilerleyen yaşına rağmen de spora olan merakı ve ilgisi devam eden ve kendisine çok iyi bakan Vezir Balcıoğlu’nu 30 Mart’ta bir kalp krizi sonucu kaybettik.

Geçen hafta sonu, O’nun döneminin sporcuları Vezir Balcıoğlu’nu anma etkinliği düzenlemişler.  Kemal Şen var. Balcıoğlu döneminde O’nun yardımcısıydı. Çok bağlıydı Vezir Hoca’ya. Sonra Cengiz Kahraman. Kocaeli basketbolunun en önemli ismi. Nurgül gelmiş, Şahver gelmiş, Hale, Yeşim gelmiş.  Hakan Söylemez, Yavuz Kızılgör gelmişler. Vezir Balcıoğlu’nun yıllarca görev yaptığı Atatürk Spor Salonu’nda Vezir Hoca’yı anmışlar.

Bir kez daha bu şehrin geçmişiyle, bizim genç olduğumuz dönemlerdeki İzmit’le gurur duydum. Hala benim şehrimde, spor camiasında böylesi vefalı insanlar olduğu için, içim açıldı.

Vezir Balcıoğlu, bu şehir için gerçekten çok önemli bir spor yöneticisiydi. Bir daha onun gibisi gelmedi. O’nun döneminin bu kentteki başarılı sporcuları, spor adamları Vezir Hoca’yı böyle anmakla, bu kentin hala bazı özelliklerini sürdürdüğünü kanıtladılar. Kutluyor, Vezir Hoca’mı saygıyla anıyorum.

Pide fiyatını  merak ediyorum

Mübarek Ramazan yaklaşıyor.

Bakliyat fiyatlarında bu yıl zam olmayacağı açıklandı.

Et fiyatı, tavuk fiyatı biraz yükselecektir. Ben asıl, Ramazan Pidesi fiyatını merak ediyorum.

Bizim şehrimiz her zaman en pahalı ekmek, en pahalı Ramazan Pidesi yemek zorunda kaldı. Son olarak Kocaeli Türkiye’de 200 gramlık ekmeği 1.25 TL’den yiyen ilk kent oldu. Bakan karşı çıktı. Vali tepki gösterdi. Sözde pazarlıklar yapıldı. Ama ekmek fiyatını kimse indiremedi. Yavaş yavaş diğer şehirlerde de ekmek fiyatı yükseldi.

Şimdi, Ramazan Pidesi fiyatı belirlenecek. Önümüzdeki Ramazan yine en pahalı pideyi acaba bizim şehrimiz mi yiyecek.

Son ekmek zammı çok tartışılmıştı. Bu kez Kocaeli Fırıncılar Odası’ndan bir jest bekliyorum. Geçen yılki Ramazan Pidesi fiyatının üzerine yeni bir zam yapılmamasını bekliyorum. Bu şehirde her Ramazan fırıncı kazandı. Bu defa da kent halkı kazansın diliyorum.

Bu yazı toplam 2322 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum