1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. 28 Mayıs 2016, Kocaelispor’un kurtuluş günü olsun
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

28 Mayıs 2016, Kocaelispor’un kurtuluş günü olsun

A+A-

Sportif başarı elbette çok önemli ancak kurumsal yapınız bozuksa, o başarı ancak gelip geçicidir, bugün çıkar, yarın aşağıya inersiniz. 3.Lig’e çıktık, iki yıl sonra profesyonel lige döndük. Elbette çok mutluyuz ancak mali tabloya baktığımızda gelecek adına en küçük bir umut, ışık göremiyoruz. Eskiden borçlu kulüpler idare ediliyordu. Finansal Fair-Play kuralları çıktı, ciddi yaptırımlar geldi. Başkan Yavuz, KEV adaylık açıklamasında tüm gerçekleri gözler önüne serdi. Önümüzdeki sezondan itibaren devlete ait borçlar da transfer yasağı kapsamında değerlendirilecek. Düne kadar futbolcu ailesine olan borç işini hallederek, muvafakat nameler alarak yasağı kaldırmak mümkünken, bugün vergi ve SGK borçları da eklendi. Nereden bakarsanız 60 milyonluk bir fatura karşımıza çıkıyor. 5-10 milyonluk borcu halledip yasağı kaldıramazken, 60 milyonla baş edebilmemiz söz konusu değil.
 

SİYASET SÖZ VERDİ AMA BİR ŞARTLA 
 Gelecekle ilgili sağlam, sağlıklı planlar yapmamız, hedefler koymamız için borçtan kurtulmak zorundayız ve bunun tek bir yolu, çaresi var. Bu kulübün malı olan KEV Tesisleri’ni gerçek değerine satmak. Bu yönde geçen yıl önemli bir adım atıldı. KEV genel kurulundan satışla ilgili yetkinin yönetim kuruluna devredilmesi kararı çıktı. KEV yönetimi isterse, tesisleri satabilecek. İş artık bu noktada. Ancak ciddi bir sıkıntı söz konusuydu. Tesislerin bulunduğu arazi spor tesisi olarak gözüküyor. Bugünkü değeri olsun olsun 8-10 milyon dolayında. Bu paranın işimizi görmesi mümkün değildi.  Arazinin gerçek değerini bulması için imar değişikliği yapmak veya direkt TOKİ’ye satış yapmak gerekliydi. İmar izni vermek Büyükşehir Belediyesinin yetkisindeydi. TOKİ’yi satış için de siyasi iradenin devrede olması gerekirdi. Kocaelispor Başkanı Yavuz, siyasilerden, kentin mülki amiri Validen yardım istedi. Siyasi irade imar değişikliği veya TOKİ’ye satış konusunda tek bir şartla destek sözü verdi. O da Sefa Sirmen’in devreden çıkması. 
 

YAVUZ’UN SORUMLULUK ALMASI ŞARTTI
 Güç siyasetin elindeydi ve böyle bir koşulu vardı. Yavuz, öncelikle durumu kamuoyuyla paylaştı ve Sirmen’e çağrıda bulundu.  Siyasetin imar izni ve TOKİ konusundaki sözleri çok önemliydi ve büyük müjde niteliğindeydi. Bir yerde siyasi irade Kocaelispor’a elini uzatmıştı. Bahri Yavuz’un babasından dolayı KEV’a başkan olma yolu da açıktı. İlk kongrede Sirmen aday olmayacak, Yavuz başkanlığındaki yönetim göreve gelecek ve imar izniyle birlikte tesis gerçek değeriyle satılıp Kocaelispor’un kurtuluşu sağlanacaktı. Ancak Sefa Sirmen çağrılara kulak asmadı, “Kocaelispor’un kurtuluşu KEV değildir” diyerek kesip attı. Ne olursa olsun adayım dedi. Bu durumda Kocaelispor’un geleceği adına Bahri Yavuz’un Başkan adayı olarak Sirmen’in karşısına çıkarak sorumluluk almaktan başka seçeneği yoktu. Öyle de yaptı.

 
YAVUZ’UN VAADİ:  “KAZAN, KAZAN, KAZAN”
2 ay önce startı vermişti. Şampiyonluk maçı sonrasında temposunu arttırarak, mütevelli heyeti üyelerini tek tek ziyaret etti. Yanında yol arkadaşı Hüseyin Erol vardı. Hafta içi, çarşamba günü de adaylığını resmen ilan etti. GKD’deki toplantıyı başından sonuna izledim. Öncelikle böylesi önemli bir günde Yavuz’un yanında olan yönetim kurulu üyelerini kutluyorum. Birkaç fire vardı ancak il dışında oldukları için mazeretleri vardı. Toplantının yapıldığı mekan üzerinde, “Kocaelispor, tarihinin en önemli günü için buluşuyor” yazılı afişlerle donatılmıştı. En büyük afiş de doğal olarak Yavuz’un arkasındaydı. Başkan Bahri Yavuz, yaklaşık 1.5 saat süren açıklamasında süreçle ilgili detaylı bilgiler verdi, neden aday olduklarını, ne yapmak istediklerini bir bir sıraladı. Bu projeyle Kocaelispor kurtulacak, KEV kaderine terk edilecek diye bazı kesimlerin yarattığı algıyla ilgili iddialı söylemlerde bulundu. KEV’i mevcut durumundan çok daha iyi yöneteceklerini söyledi, hatta verilen burs sayısıyla ilgili 4-5 ay içinde iki katına çıkartacağız sözünü verdi. Yavuz konuşmasının finalinde, “Bu işten hem Kocaelispor, hem KEV, hem de şehir kazanacak” dedi. 
 

KOCAELİSPOR YA KAZANACAK, YA KAYBEDECEK 
Kazan, kazan, kazan.  Kocaelisporluların, KEV mütevelli üyelerinin, vakıftan burs alan öğrencilerin,  kentin istediği de bu değil mi?  Yavuz, mütevelli heyeti üyeleriyle yaptığı görüşmelerin ayrıntılarına girdi, olumlu geri dönüşler aldığını söyledi. Seçimle ilgili en küçük bir kaygı taşımadığını özellikle söyledi. Daha önce de yazdım, kongre günü hatırlatmak isterim. Bugünkü seçimde kağıt üzerinde isimler, yeni Sirmen ile Yavuz’un listeleri yarışacak gibi gözükse de, işin aslı Kocaelispor’un kaderinin tayin edileceği. Başka deyişle sonuca göre Kocaelispor ya kazanacak, ya kaybedecek. Üçüncü bir olasılık yok. Bahri Yavuz seçimi alırsa Kocaelispor’un borçlarından kurtulması, daha doğrusu geleceğinin planlanması adına tarihi bir fırsat doğacak. Tesislerin gerçek değerine satışıyla Kocaelispor yaşaması için önündeki en büyük engelden kurtulacak. Aksi bir durumda yeniden karanlık günlere dönüş, ciddi bir kapanma süreci karşımıza çıkacak. 


MÜTEVELLİ ÜYELERİ BİR TERCİH YAPACAK 
Dün kesin liste açıklandı. 80 mütevelli üyesi var KEV’in. Kocaelispor’un kaderini tayin edecek bu 80 kişi. Listeye baktığımızda önemli bir bölümü daha önce Kocaelispor’da başkanlık veya yöneticilik yapmış isimler. Mütevelli üyeleri bir tercih yapacak. Ya Kocaelispor kurtulsun, ya da Kocaelispor beni ilgilendirmiyor diyecek. Vefa duygusu elbette ki önemlidir ancak işin içinde Kocaelispor’un kurtuluşu veya geleceği varsa, kişiler arasındaki dostluklarının, yıllara dayalı birlikteliklerin hiçbir anlamı, önemi olmaz, olamaz.  Bugün Kocaelispor tarihinin en önemli günü. Kurtuluş adına, gelecek planları adına tarihi bir gün. Yıllar önce o tesis Kocaelispor için yapıldı. Bugün zor durumdayız ve kurtuluş için o tesisi satmak zorundayız. Gerçek bu kadar açık.  
Sözün özü şudur ki; siyaset arazinin gerçek değerine satışı için gerekli sözleri vermişken, kurtuluşa bu kadar yaklaşmışken, bu tarihi fırsatı değerlendirmeliyiz. Bugünkü kongrenin iki sonucu var: Biri kurtuluş, diğeri yeniden karanlığa dönüş. Umuyor ve inanıyorum ki, mütevelli heyetinin değerli üyeleri vicdanlarının sesini dinleyip doğru olanı yapacaklar, Kocaelispor tarihine 28 Mayıs 2016 kurtuluş günü olarak yazılacaktır. 

Bu yazı toplam 1620 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.