1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 282 işyerine, 1,5 milyon ceza kesildi
282 işyerine, 1,5 milyon ceza kesildi

282 işyerine, 1,5 milyon ceza kesildi

İl İstihdam Kurulu toplantısında sunum yapan İŞKUR İl Müdür Vekili Engin Gülmez denetlenen 282 iş yerine 1,5 milyon ceza kesildiğini söyledi.

A+A-

3 ayda bir yapılan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı 100. Yıl toplantı salonunun yıkımına başlanması sebebiyle KSO toplantı salonuna alındı. Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, önümüzdeki eğitim öğretim yılında OSB’ler bünyesinde hizmet verecek olan meslek liselerinin eğitim sürecini gündeme taşındı. OSB’lerdeki okullarda eğitim gören öğrenciler ilimizde sanayi kuruluşlarının ihtiyacı olan yetişmiş eleman olarak mezun olacak.

MÜDÜRLER EKSİKSİZ KATILDI

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısının ikincisi KSO toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Yardımcısı Fecri Fikret Çelik başkanlık ederken toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Kocaeli Ticaret İl Müdür Vekili Veysi Uzunkaya, TÜİK İl Müdürü Zeki Bostancı, İŞKUR İl Müdür Vekili Engin Gülmez, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu katıldı. Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise ani bir program nedeniyle toplantıya katılamadı. 

3 AYDA 9 BİN KİŞİ İŞSİLİK BAŞVURUSU YAPTI

Toplantının açılış konuşmasını yapan Fecri Fikret Çelik, “Bir ülkenin olmazsa olmazı eğitim kurumlarıdır. Gelişmiş toplumlar önce kimin lazım olduğu hesabını yapar. Herkes bu toplantıya katkı sunsun ve ilerleyen toplantılarımıza ön ayak olsun. Üniversite mezunu gençlerimizin biroğu çalışmıyor Harçlıklarını anne babaları veriyor. Ülkemizde tarım yapıyormuş gibi gözüken yüzde 40 oranında bir genç nüfus var” dedi. Ardından kurul kararlarının değerlendirmesine ilişkin söz alan İŞKUR İl Müdür Vekili Engin Gülmez, “2013 yılında 20 Bin 116 kişiyi, 2014 yılında 20 bin 724 kişiyi 2015 Mart ayına kadar ise 3 Bin 821 ise soktuk. İşsizlik başvurusu 2013’te 25 Bin 945, 2014’te 27 Bin 630, 2015 Mart ayına kadar ise 9 Bin 352. Bu rakamlar bizi rahatsız etmiyor. Kocaeli’de ödeme yaptığımız rakamlar ise 2013’te 43 Bin 125,217 TL, 2014’te 55 Bin 311 TL, 2015 Mart ayına kadar ise 18 Bin 243, 605 TL” dedi.

282 İŞ YERİNE 1,5 MİLYON CEZA KESİLDİ

DOMİF’ hazırlık konusunda üniversitelerde iş arama faaliyetleri ve seminerlerini verdiklerini açıklayan Gülmez, “İş başvuruş nasıl yapılır, form nasıl doldurulur gibi eğitimler verdik. Üniversitelileri DOMİF’e davet ettiğimiz zaman yabancılık çekmesinler istedik. İş birliği kursları, KOMEK faaliyetleri içerisinde sürdürdüğümüz kurslarla iş gücü piyasasının ara eleman ihtiyacını gidermeye çalışıyoruz. Kurumumuza yapılan şikayet başvuruları da var. Gönül isterdi ki şikayet olmasın ama mutlaka ters giden bir şeyler olabiliyor. Biz bunları en aza indirmek için çalışıyoruz. 4857 sayılı iş kanunu, 4817 sayılı yabancıların çalışma izinleri hakkında kanun gibi konularda 282 iş yerinde yaptığımız denetimler sonucu toplam 1 Milyon 587 Bin 163 TL’lik ceza kestik” dedi.

DOMİF’LE 15 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

7 Mayıs’ta saatı11:00’da İnterteks Fuar alanında açılışı yapılacak olan DOMİF(Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı) hakkında bu yılın hedeflerini açıklayan Gülmez, “DOMİF’İn 2015 hedefleri 270 firma, 310 stant kurulacak, 2 Bin 600 açık iş anonsu yapılacak. Fuar süresince 500 staj başvurusu alınacak, üniversite ve meslek liselerine yapılan iş arama becerilerine 12 Bin kişi katılacak, eğitim ve söyleşilere 5 Bin 200 kişi katılacak. CV bırakması hedeflenen sayı 52 bin 500 kişi. İstihdam edilmesi hedeflenen kişi sayısı ise 15 Bin” diye konuştu. Sunumunu tamamlayan Gülmez, sözü İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’e bıraktı.

MESLEK LİSELERİ ANADOLU LİSESİNE DÖNÜŞSÜN

İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik ise UMEM projesi çalışmalarından bahsederek “Bu projeyle sokaktaki gençlerimizi yetiştirerek istihdama katıyoruz” dedi. “İlimizdeki gençlerin yüzde 62’si meşki eğitme devam ediyor. Gelişmiş ülkelerdeki yüzde 70’lere yaklaşıyoruz” diyen Çelik, İzmit İlçede 5, ilimizde toplam 54 okulda veri tabanı programcılığı, bilgisayar teknik servisi, ağ işletmenliği, halkla ilişkiler ve müşteri temsilciği bölümleri fiziki açıdan yetersiz. Bu bölümlerin kapatılması, Kandıra Mesleki Lisesi’nde ise kimya bölümünün açılmasını gerekiyor” dedi. Mesleki ve teknik liselerin içinde genel liseler olmaması gerektiğini belirten Çelik, “Dilovası Körfez ve Başiskele’deki meslek liselerinin Anadolu lisesine dönüştürülmesini de teklif etti.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.