1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. 3.DÜNYA SAVAŞI PROVALARI VE TÜRKİYE’YE BİÇİLEN ROL!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

3.DÜNYA SAVAŞI PROVALARI VE TÜRKİYE’YE BİÇİLEN ROL!

A+A-

Küresel güç kervanına eklemlenmek ve böylelikle hegamonik bir yapılanmanın parçası haline gelmek için bazı ülkeler adeta birbirleriyle yarış halindedirler. Başını ABD ve Rusya’nın çektiği bu ülkelere İran ve diğer bölge ülkeleri, bir taraftan bölgede İsrail’in konumunu tahkim ederken; diğer taraftan da mazlum coğrafyaların kaynaklarına göz dikerek tedrici bir zayıflatmanın ve ardından da imha etmenin çalışmalarını adım adım hayata geçiriyorlar. Bir birine rakip, hatta düşman gibi görünen bu ülkeler, ortak menfaatleri söz konusu olduğunda, pekâlâ anlaşabiliyor ve avlarını hiçbir sıkıntı çıkarmadan paylaşabiliyorlar… 

Örnek vermek gerekirse, ABD, Rusya ve İran… Bu üç ülke yıllardan beri bir birleri için fırsat kollayan, bir birlerini imha etmeye çalışan düşman ülkeler gibi görünüyorlardı… Bakıyorum da, Örneğin Suriye konusunda bu üç ülkenin Bermuda şeytan üçgeni gibi hareket ettiklerini ve ortak paydada buluştuklarını gözlemlemek mümkün. Bunun için konunun uzmanı starejist olmaya da gerek yok.  Bu manzarayı gören diğer bazı ülkeler de, bundan ilham alarak aynı yolu izlemede hiçbir mahsur görmedikleri müşahede ediliyor. 
Hegemonya peşinde koşan ülkelerin zalimane tavırları tedhiş hareketini de beraberinde getirmekte ve böylelikle dünya yaşanmaz bir cehennem olma yolunda hızla ilerlemektedir. Uhdesinde zulmü barındıran ulûhiyetten yoksun beşeriyet mahsulü bu yayılmacı politikalar, ciddi manada teröre kaynaklık teşkil etmekte, terörü doğurmakta ve bu terör de, bir serseri mayın gibi nerede ve ne zaman patlak vereceği belli olmayan cehennem topu haline gelmektedir.
Müslümanların, bir takım ırki taassubun girdabının arkasına saklanarak bu leş kapma yarışına giren küresel haydutlara partner olmayı tercih etmek yerine; onlara karşı tevhid akidesi ekseninde bir dalgakıran vazifesi görerek “şerre fren” olma misyonunu üstlenmeleri hem İnsani ve İslami bir görev ve hem de erdemli insan olmanın bir gereğidir.  
Aziz okurlarım,
Gidişat kötü ve maazallah,3.dünya savaşının temelleri atılıyor. Bu temel, hem de bizzat küresel aktörler tarafından atılmaktadır. Üstün olma, pay kapma ve zayıf ülkelerin yer altı ve yer üstü zengin kaynaklarını payımal etme yarışı, her geçen gün çıplak gözle görülmektedir. Türkiye’mizin bu şeytani oyunlara karşı teyakkuzda olması, bu oyuna ortak olmaması ve bu şeytani oyunları boşa çıkartacak ferasetli politikalar geliştirmesi yakıcı bir ihtiyaçtır. Türkiye’yi bu oyunun bir parçası haline getirmek ve bu ateşe monte etmek için sinsi ve şeytani bir birliktelik gözüküyor. Türkiye buna alet olmamalı ve sınırlarını korumalı; sınırlarının dışına çıkmamalıdır.                                                                             
                                                                                                                                                                                                                                                          M. Zeki CANŞİ
Bu yazı toplam 960 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.