1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “3. Havalimanı'nın adı Atatürk olmalı”
“3. Havalimanı'nın adı Atatürk olmalı”

“3. Havalimanı'nın adı Atatürk olmalı”

ADD Kocaeli Şubesi, kapatılacak olan Atatürk Havalimanı’nın isminin 3’üncü Havalimanına verilmesi istedi.

A+A-

ADD Kocaeli Şubesi, kapatılacak olan Atatürk Havalimanı’nın isminin 3’üncü Havalimanına verilmesi istemiyle ilgili basın açıklaması düzenledi. Sabri Yalım Parkı’nda düzenlenen açıklamaya ADD Kocaeli Şube Başkanı Taylan Bingöl ve çok sayıda dernek üyesi basın açıklaması düzenledi. Grup adına açıklamayı okuyan ADD Kocaeli Şubesi Başkan Yardımcısı Ahmet Sefa Aşkın, “Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu görevini üstlendiğimiz günden itibaren, ülke ve dünya gündemini daha yakından takip etmekteyiz. " Yeni Türkiye Yeni Tarih" zihniyetiyle hareket eden; Atatürk Devrimi'nin tüm kazanımlarını yok etmek çabasındaki siyasi anlayışın hızlı adımlarla yol aldığını görmekteyiz. Birçok konuda (Statlar, köprüler, Üniversiteler) toplumumuza " iyi ve olağan bir iş ya da hizmet" yapılıyor algısı verilmeye çalışılsa da, " Atatürk ‘süz bir Türkiye, Atatürk’ süz bir tarih" yaratma gayretleri açıktır. Bunun en son ve en somut örneği, 3. Havaalanı projesi ve özellikle bu “yeni havalimanın adı” konusudur” diye belirtti.

YANLIŞ BİLGİLENDİRMENİN SONUCU
Konuşmasının devamında Aşkın, “3. Havalimanıyla İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kapatılacağını ve Millet Bahçesine dönüştürüleceğini bizzat Cumhurbaşkanı söylemiştir. Gerekçe olarak da; İstanbul Atatürk Havalimanı'nın ihtiyaçlara cevap veremediği ve yetersiz kaldığı ileri sürülmektedir. Bu durumda, yeni bir havalimanına geçişe diyecek bir şey olmayabilir. Ancak, bu bir taşınma, bir geçiş ve bir yer değişikliğidir. Bu nedenle isim değiştirilemez, başka bir isim verilemez, yeni bir isim aranamaz. Kaldı ki, Sayın Cumhurbaşkanı’nın, basın ve yayın araçlarında da yer alan, “havalimanına ad verme konusundaki yetkinin, havalimanını yapan firmaya ait olduğu” yönündeki açıklaması ise, hem hukuksal, hem siyasal anlamda, hiç kuşkusuz, bir yanlış anlamanın ya da yanlış bilgilendirilmenin sonucudur” ifadelerini kullandı.

CUMHURİYETİN KURUCUSU
Sözlerini sürdüren Aşkın, “Nitekim 3. Havalimanı’nın isminin yine İstanbul Atatürk Havalimanı olarak korunması, siyasi olduğu kadar, hukuki, hatta ahlaki bir zorunluluktur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun, mazlum ulusların efsanevi kahramanının, Türk Milleti'nin kurtarıcısının adının, ülkenin en büyük havalimanına verilmesinden daha doğal ne olabilir?  1981 de UNESCO’nun 152 ülkenin oybirliğiyle yapmış olduğu uluslararası Atatürk tanımını ne yazık ki Atatürk’ün ülkesinde yeniden anımsamakta yarar görüyoruz: " Atatürk kimdir? Atatürk, Uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı yapmamış eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu ’dur" dedi.

YAKIŞAN YAPILMALI
Aşkın, “Bu nedenle, “yeni yerindeki havalimanına” başka bir ad verilmeye çalışılması, Türk Milletinin kahir ekseriyeti tarafından, kesinlikle “bir hakkın kullanılması ya da siyasal bir gereklilik” olarak değil, tam anlamı ile “Tarihin yeniden yazılması” ve “Atatürk ’süz bir tarih yaratma” çabasının yeni adımı olarak kabul edilecektir. Siyasi iktidarı uyarıyoruz! Atatürk Havalimanı adı aynen kalmalıdır. Vicdan, ahlak, vefa, hukuk bunu gerektirir. Aksi durumda Anayasal ve Demokratik haklarımızı kullanacağımızın; tüm örgütümüz ve üyelerimizle, bize inanmış milyonlarla, böyle bir yanlışı kabul etmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz. 9 Ekim 2018 de, Cumhuriyetimizin ilanının 95. Yıldönümünde, Türkiye Cumhuriyeti kendisine yakışanı yapmalıdır” diye belirtti.

DİRENİŞİ DESTEKLİYORUZ
“Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışan bir diğer konu ise 3.Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin insanca yaşama talebine cevap vermektir” diyen Aşkın, “İşçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi için yaptığı direnişi anlıyor ve destekliyoruz. OHAL’i patronlar için ilan ettik diyenler, bu hali de patronlar için kullanmaya devam ediyorlar. Hükümet haklarını arayan işçiler için güvenlik önlemi alacağına işçilerin iş güvenliğinin önlemini almalıdır. ADD Kocaeli Şubesi ve Atatürkçü yurttaşlar olarak bizler bu konudaki kararlılığımızı bildirmek adına 1 hafta sürecek olan ve kent genelindeki mahallelere de yayacağımız imza kampanyamızı bu gün burada başlatmış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

DAVET EDİYORUZ
Son olarak Aşkın, “Halk “bir şeyler yapıyormuş” sansınlar ve “sınırlarının çizildiği bahçede oynasınlar” amacında kurulan web sitelerinde, sosyal medya hesaplarında duyarsızlaştırılıyor. Tepkisiz veya sanal ortamda klavyeler vasıtası ile sınırları çizilmiş alanlarda tepki gösteren Atatürkçüler ne değişen rejime ne de yaratılmaya çalışılan “Atatürk’ süz bir Türkiye, Atatürk’ süz bir tarih” projesine karşı koyamaz! Kocaali’deki tüm Atatürkçüleri dolayısı ile tüm vatanseverleri alanlara, imza kampanyasına desteğe davet ediyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
13 Yorum