1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 3. Hukuk ve Devlet Teorisi Sempozyumu başladı
3. Hukuk ve Devlet Teorisi Sempozyumu başladı

3. Hukuk ve Devlet Teorisi Sempozyumu başladı

TMMOB Makine Mühendisleri Odası, Kampfplatz, Kocaeli Kültür Kolektifi Derneği ve Eğitim-Sen’in katkılarıyla düzenlenen Taner Yelkenci 3. Uluslararası Hukuk ve Devlet Teorisi Sempozyumu, başladı.

A+A-

Mimarlar Odası taş binada gerçekleştirilen Sempozyuma öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Saat 10.30-12.30 arasında ilk seans atölyelerle açılan sempozyumda saat 14.00-15.50 arası atölyeler ikinci seans, 16.10-18.00 saatleri arasında da üçüncü seans olarak gerçekleştirildi. 

GENİŞ KATILIM

Düzenlenen 3 gün sürecek sempozyumun ilk gününde konuşmacı olarak Lefke Avrupa Üniversitesi’nden Ayşegül Kars Kaynar, Dicle Üniversitesi’nden Ersin Vedat Elgür, Üniversitesi’nden  Mustafa Bayram Mısır, Anakara Üniversitesi’nden Onur Karahanoğulları, Bilgi Üniversiesi’nden Demet Şahende Dinler, Kocaeli Üniversitesi’nden Yücel Demirer, Kocaeli Üniversitesinden Yasemin Özdek, İstanbul Üniversitesi’nden Barkın Asal, İsmail Doğa Karatepe, İstanbul Üniversitesinden Çağrı Çarıkçı ve Bilgi Üniversitesinden Gökçe Çataloluk yer aldı. 

İKİ GRUPTA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sempozyum Devlet Teorisi Atölyesi ve Hukuk Teorisi Atölyesi olmak üzere 2 grupta gerçekleştirildi. Sempozyumun ilk gününde Devlet Teorisi Atölyesi’nde “Neo-liberal çağda devletin özleştirilmiş ideolojik aygıtları nasıl çalışır ve ne iş yapar?”, Hukuk Teorisi Atölyesi’nde “Marksist hukuk olanaklı mıdır?” konusu uzmanlarca değerlendirildi. Uzmanlar sempozyuma katılan öğrencilerin sorularını da yanıtladı. Devlet Teorisi Atölyesinde ilk gün konuşma yapan Bilgi Üniversitesi’nden Demet Şahende Dinler Türkiye’deki geri dönüşüm sektöründen ampirik ve yöntemsel ipuçları konusunda teknik bilgiler verdi. Bir diğer konuşmacı Yücel Demirer ise Neoliberal çağda dinin siyasi işlevini konu aldı. 

DİNİN VATANDAŞTAKİ ETKİSİ

Sempozyumda konuşma yapan Demet Şahende Dinler, “Devletin farklı nedenlerle düzenleme başarısı gösteremediği ya da boş bıraktığı alanlarda ise gruplar kendi enformel alanlarını ve pratiklerini koruma ya da nüfuzlarını genişletme yoluna gidebiliyor. Böylece yönetmeliklerde tanımlı haliyle geri dönüşüm sektörünün olması beklenen ideal durumuyla mevcut gerçekliği arasında ciddi bir fark oluşturuyor” dedi. Daha sonra konuşma yapan Kocaeli Üniversitesi’nden Yücel Demirer, “Din, itaatkar ve üretken bir vatandaş tipinin yaratılmasında önemli rol oynar” ifadelerini kullandı. 

DEĞERLENDİRME SUNUMU İLE BİTECEK

Düzenlenen sempozyumun ikinci gününde Bilgi Üniversitesi’nden Ayşe Everen Hoşgör, Ankara Üniversitesi’nden Metin Özuğurlu, Başkent Üniversitesi’nden Şebnem Oğuz, Birbeck Enstitüsü’nden Costas Douzinas, Simon Behrman, Sosyal Haklar Derneği’nden Can Atalay, Çalışma ve Toplum Dergisi’nden Murat Özveri ve Demokrat Yargı Derneği’nden Orhan Gazi Ertekin’in katılımları bekleniyor. Üçüncü gününde ise Kampfplatz Dergisi’nden Kansu Yıldırım, Çağdaş Hukukçular Derneği’nden Selçuk Kozağaçlı, Anadolu Üniversitesi’nden Ahmet Haluk Atay, Goldsmith Üniversitesi’nden Alberto Toscano ve Sussex Üniversitesi’nden Darrow Schecter katılacak. Etkinlik değerlendirme sunumu ile son bulacak.
Bu haber toplam 2368 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.