1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 30 Ağustos'u layıkıyla kutlamalıyız
30 Ağustos'u layıkıyla kutlamalıyız

30 Ağustos'u layıkıyla kutlamalıyız

30 Ağustos Salı günü, iki bayram birlikte kutlanacak. Bu yıl, Ramazan Bayramı ile Zafer Bayramı güzel bir rastlantı sonucu aynı güne rastladı. Ancak bu yılki 30 Ağustos'u sadece Ramazan Bayramı olarak

A+A-

30 Ağustos Salı günü, iki bayram birlikte kutlanacak. Bu yıl, Ramazan Bayramı ile Zafer Bayramı güzel bir rastlantı sonucu aynı güne rastladı. Ancak bu yılki 30 Ağustos'u sadece Ramazan Bayramı olarak kabul edip, Zafer Bayramı'nı bir kenara bırakmak, Türkiye Cumhuriyeti tarihine yapılacak en ciddi hakaretlerden biri olacaktır.

Önce Yüksek Askeri Şura'daki (YAŞ), sonra Milli Güvenlik Kurulu'ndaki (MGK) oturma düzenleri, ulusal medyada abartılı haber konuları oldu. Bu konu üzerinden TSK küçümsenmek istendi.

Hiç kimse, halkın oylarıyla seçilmiş sivil ve demokratik iktidarın, devletin bütün kurumlarının üzerinde olduğu gerçeğini yadsımıyor. Elbette Türk Silahlı Kuvvetleri de, seçilmiş, yasal, hukuki sivil siyasi iradenin emri altında. Ancak bu milletin en değerli kurumlarından biri olan TSK’yı aşağılamak kimsenin işine yaramaz.

Biz bu cumhuriyeti, bu bağımsızlığı sokakta bulmadık. Türkiye, en yoksul, en güçsüz göründüğü dönemde, vatan topraklarını istila eden, yurdumuzu bir yoksul sömürge hâline getirip, paylaşmaya kalkışan emperyalist güçleri bu topraklardan temizlemiş, bütün mazlum milletlere örnek olmuş bir Cumhuriyet'tir.

30 Ağustos Cumhuriyet tarihindeki en önemli günlerden biridir. Zafer Bayramı'dır. Türk Silahlı Kuvvetleri Günü'dür.

Ramazan Bayramı ile aynı güne rastlayan 30 Ağustos'un bu yıl çok düşük düzeyde kutlanacağı yolunda haberler ve gelişmeler var. Elbette 30 Ağustos kutlamalarında sivil protokolün zirvesindeki insanlara saygı gösterilmelidir. Protokol konuları, şekilsel sıkıntılar aşılacaktır. Ama bunları yaparken “30 Ağustos sadece Ramazan Bayramı'dır” havasına girersek, geçmişimizi inkar etmiş, en çok övünmemiz gereken tarihi zaferimizi yok saymış oluruz.

30 Ağustos bu millet için çok anlamlı bir tarihtir. Zafer Bayramı büyük bir coşkuyla, içtenlikle kutlanmalı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin itibarı korunmalıdır.

Genel Kurmay Başkanlığı'nın bu yıl 30 Ağustos ile ilgili bütün resepsiyonları iptal etmesini de yadırgıyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarında illerde valilerin; 30 Ağustos Zafer Bayramlarında garnizon komutanlarının resepsiyon düzenlemesi, Özellikle 30 Ağustos resepsiyonlarında her ilde askeri erkan ile sivil protokolün bir araya gelip kaynaşması çok önemli ve güzel bir gelenekti. Bu geleneğin bozulmadan yürütülmesi gerekir…

İzaydaş zaten elektrik üretiyormuş

Geçtiğimiz günlerde yerel gazetelerde çıkan bir haber üzerine yazı yazmıştım. Haberde “İzaydaş yeni yıldan itibaren elektrik üretecek” diyordu. Bu tesisler 90'lı yıllarda kurulum aşamasındayken “Atıklar bertaraf edilecek ve bu işlem sırasında elektrik üretilecek” denmişti. Sirmen döneminde gerçekleştirilen bu yatırıma ciddi de bir para harcanmıştı.

İzaydaş'ın kuruluşundan itibaren elektrik ürettiğini varsaydığım için “İzaydaş daha yeni mi elektrik üretecek” diye sorgulayan bir yazı kaleme aldım.

İzaydaş Genel Müdürü Muhammet Saraç bu yazıdaki yanılgılarımı anlattı. Okuduğum haber biraz yanlış kaleme alınmış ya da ben yanlış anlamışım. İzaydaş Genel Müdürü işin tam doğrusunu aktardı:

İzaydaş tesisleri 1997 yılında kurulduğu günden itibaren elektrik üretiyormuş. Bu üretim endüstriyel atıkların yakma işlemi ile elde ediliyormuş. 2012 yılından itibaren toprağa gömülen evsel atıkların oluşturduğu metan gazından da elektrik üretimine başlanacakmış. Bilindiği gibi gömülen çöpler yıllar içersinde metan gazı biriktiriyor. Bu gazın mutlaka yer üstüne çıkartılması ve bertaraf edilmesi gerekiyor. Yoksa patlama tehlikesi var. Fabrikanın kurulmasından itibaren metan gazı borularla yer üstüne çıkartılarak çevreye zarar vermemesi için yakılarak bertaraf ediliyormuş. Geçen yıllar içersinde biriken gaz, elektrik üretimi yapılacak seviyeye gelmiş. Artık evsel atıklardan da elektrik enerjisi üretilecekmiş…

İzaydaş'ın elektrik üretimiyle ilgili çalışmaları bununla sınırlı değil. Tesislerde kurulan rüzgar gülleri ile elektrik üretimi çalışmaları başlamış. Sığır çiftlikleri, mezbaha ve Hal’den gelen atıklardan biogaz üretimi çalışmaları devam ediyor. Ayrıca Yuvacık Barajı civarında kurulacak (HES) ile elektrik üretimi ciddi boyutta arttırılacak.

İzaydaş atık bertaraf ederek ciddi kâr sağlayan bir kurum. Bu kazançlarını yine çok kârlı bir sektöre, elektrik enerjisi üretimine yatırıyor. Gelecek yıllarda İzaydaş önemli bir elektrik enerjisi üreticisi konumuna yükselecek…

Belediyeye bağlı bir şirketin kâr etmesi, kent için önemli. Umarım planlarda sapmalar olmaz, bütün bu söylenenler hayata geçer…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.