1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 30 bin işçi eylemde
30 bin işçi eylemde

30 bin işçi eylemde

Metal sektörünün grup toplu iş sözleşmesinde uyuşmazlık tutuldu. Birleşik Metal ve Türk Metal fabrikalarda eyleme başladı. İlimizdeki 60 fabrikada da 30 bin işçi vardiya giriş ve çıkışlarında eylem yaptı.

A+A-

RESMEN BAŞLADI

MESS grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması ve arabulucu sürecini girmesi nedeniyle ülke genelinde metal fabrikalarında eylem başladı. Kocaeli’de de 60 fabrikada yaklaşık 30 bin işçi çarşamba günü itibariyle eylem yaptı. Birleşik Metal-İş ve Türk Metal sendikalarının örgütlü olduğu fabrikalarda vardiya giriş ve çıkışlarında eylem oldu. İşçiler, MESS’in kazanılmış haklarını gasp etmesine karşı sert tepki gösterdi. İşçiler ve sendikalar önümüzdeki günlerde eylemleri dozunu artıracak.

 

FEDAKARLIK YAPTIK

Vardiya giriş ve çıkışlarında başlayan eylemlerle ilgili açıklama yapan Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, 5 oturumda sadece 44 madde üzerinde anlaşma sağladıklarını, 64 maddede ise anlaşma sağlanmadığını kaydetti. Anlaşma sağlanmayan maddelerin ücret ve sosyal haklarla ilgili olduğunu söyleyen Yıldız, “Sendikamız sözleşme döneminde sosyal diyalog anlayışını terk etmemiş, çalışma barışını tehdit eden uzlaşmaz bir tavır ortaya koymamış ve masada sonuçlanması için elinden gelen çabayı göstermiştir.

 

federal-mogul.jpg

FEDERAL MOGUL: Federal Mogul’un Arslanbey fabrikasında çalışan işçiler, vardiya giriş çıkışlarındaki eylemlerin yanı sıra yürüyüş de yaptı.

 

ASLA KABUL ETMEYİZ

Ancak Türk Metal Sendikası’nın bu duyarlı yaklaşımı karşısında, ne yazık ki muhatabımız olan MESS, 4 Aralık’ta yapılan oturumda da işçi hak ve özgürlüklerini hiçe sayarak, kabul edemeyeceğimiz bir ücret artışı teklifinde bulundu. Sendikamızın yüzde 26.28’lik ücret artışı teklifine karşılık ilk 6 ay yüzde 6.05 oranında artış önerdi. Diğer altı aylarda ve sosyal haklarda ise yıllık enflasyon oranında artış teklif etti. Ücret ve sosyal haklara ilişkin bu teklifler heyetimizce reddedildi.

 

BİR HIRKA BİR LOKMA

Gece çalışma tazminatının yüzde 15’e yükseltilmesi talebimizi kabul etmeyen MESS, bu oranın yüzde 10’da kalmasını istedi. Heyetimiz ise yüzde 15’lik talebimizde ısrar etti. MESS bizim kabul etmeyeceğimiz 3 yıllık sözleşmede ısrar etti. Ülkenin içinde bulunduğu koşullarda MESS’in işçiyi bir lokma bir hırkaya mahkum etmesine izin vermeyeceğiz. Sendikamız çalışma barışını bozan bu yaklaşımı kabul etmeyecektir. MESS’in bu tavrına kaşı yasal ve meşru eylemleri ortala koymaktan çekinmeyeceğiz” dedi.

 

kalibre-boru.jpg

KALİBRE BORU: Türk Metal Sendikası Kocaeli Şubesi’nin örgütlü olduğu Kalibre Boru’daki işçiler, MESS’in uzlaşmaz tavrının sözleşmeyi tıkadığını belirtti.

 

13 MADDEYİ TARTIŞMAYIZ

Verdiği mücadelelerle birçok fabrikayı MESS’ten çıkaran Birleşik Metal-İş Sendikası Şube Başkanı Telat Çelik ise, “58 maddede üzerinde uyuşmazlık tutuldu. 13 maddede karşı teklif verdi. Bu tekliflere bakıldığında yıllarca mücadele edilerek kazanılan haklara saldırı var. Deneme süresini 4 aya çıkarmak istiyor. İkramiyeleri her ay değil yılda bir kere yılsonunda ödeyelim diyor. Yıl içindeki mazeret izinleri ve raporları, ikramiyeleri fiili çalıştırmaya dönüştürüp oradan düşürelim diyor. Bizim sözleşmemizde denkleştirme yok. Ama denkleştirme dört aya çıksın diyorlar.

 

İZİN VERMEYECEĞİZ

Fazla mesai yüzde 100’ün üzerinde olan fabrikalarda yeni işe alınan işçiler için yüzde 100 olsun. MESS kaç gün rapor alırsa alsın işveren hiç ödeme yapmasın diyor. Toplu sözleşmenin 3 yıl olmasını istiyor. Geçen dönem sözleşmeye giren tamamlayıcı sağlık sigortası kalksın diyor. Biz hiçbir koşulda MESS’in önerdiği maddeleri tartışmaya bile açmayacağız. MESS’in kendi rakamları fabrikaların zarar ettiği yönünde değil. Sadece karlılıklarının azaldığını söylüyorlar. İşçiler evlerine ekmek götüremez hale gelirken, MESS’in kar düşüklüğünü işçi ücretlerinden telafi etmesine izin vermeyeceğiz.

 

scattolini-oto.jpg

SCATTOLİNİ OTO: Türk Metal Sendikası Kocaeli Şubesi örgütlü olduğu tüm fabrikalarda vardiya giriş ve çıkışlarında eylem yaptı. Scattolini Otomotiv de eylem yapılan fabrikalar arasındaydı.

 

MÜCADELEYE DAVET

Biz MESS’in, patronların düşen karını işçi ekmeğinden kazanmaya çalışmasını ahlaki ve vicdanlı bulmuyoruz. Siyasi iktidarın vergiyi tabana yayma projesi ile zaten hayat işçiler açısından yaşanılamaz hale gelecektir. Yine aynı paket içinde işverenler çok ciddi teşvikler almış durumda. Bu kadar teşvik ve siyasi iktidardan destek almalarına rağmen hala işçinin ekmeğine göz dikmek kabul edilir değildir. Tüm gücümüzle buna karşı çıkacağız. Tüm metal sektöründe örgütlü sendikaları birlikte mücadeleye ve ortak tavır almaya davet ediyoruz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum