1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. 30 Mart’ın üzerinden geçen koca bir yıl
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

30 Mart’ın üzerinden geçen koca bir yıl

A+A-
30 Mart 2014, Kocaeli siyaset tarihinde hiçbir zaman unutulmayacak, hep hatırlanacak ve hep örnek gösterilecek bir tarihtir diye düşünüyorum. 
Bizim şehrimiz, hangi açıdan bakarsanız bakın, Türkiye’nin, hatta belki de dünyanın en karmaşık kentidir. Böyle bir kentte, bir yerel seçimde, bütün belediye başkanlıklarını aynı siyasi partinin adaylarının kazanması geçmişte görülmüş bir olay değildir. Eminim ki, bundan sonra da bir daha olmayacaktır. 
Zaman, su gibi akıp geçiyor.. 30 Mart 2014’de, AKP’nin ilimizde 13-0 kazandığı seçimlerin üzerinden koca bir yıl geçti. Bizim şehrimiz, 2002 yılı kasım ayındaki genel seçimlerle birlikte iktidar partisi AKP’ye çok büyük destek vermişti. Herkes çok iyi biliyordu ki, Kocaeli seçmenleri, AKP’nin milletvekili veya belediye başkanı adaylarına değil, lideri Recep Tayyip Erdoğan’a destek veriyordu. 
30 Mart 2014’de bu destek doruğa çıktı. Rekor kırıldı. AKP açısından 30 Mart zaferinin en önemli mimarı ise, o dönemdeki İl Teşkilatıydı.  Aslında 12 ilçe belediye başkanından 6’sı elenmiş, yeniden aday gösterilmemişti. Siyaseten büyük bir çalkantı, parti içinde büyük dalgalanmalar beklenmeliydi. Hiç biri olmadı. AKP ilimizde müthiş çalıştı, 30 Mart 2014 gecesi de büyük siyasi zaferini haklı olarak kutladı.
……….
Eskiden belediye başkanları ay sonunda işçi ve memur maaşlarını ödemişse, başarılı sayılırdı. Belediyelerin hepsi batıktı. Gelirleri son derece düşüktü. Bugünkü gibi taşeronlaşma yoktu. İşsizliğin sibobu yerel yönetimlerdi. Şişirilmiş kadrolarla çalışırlar, Belediye Başkanları her maaş dönemi Ankara’dan para dilenirdi. 
Artık öyle değil.. İlçe belediyelerinin çok geniş, Büyükşehir Belediyesi’nin olağanüstü bütçesi var. Personel maaşı ödemeleri devede kulak. Zaten Belediyeler adına iş yapan insanların büyük bölümü taşeron işçileri. 
Ufak tefek, başkanının makam arabasının mazotunu alacak parayı bile bulamayan belediyeler kapatıldı. Hem ilçe belediyelerinin, özellikle de Büyükşehir’in olağanüstü yetkileri var.. 
Kocaeli siyaseti açısından gözden kaçırılmaması gereken bir başka önemli konu var: Bizim şehrimizin yerel yöneticileri ile, merkezi iktidar çok partili döneme geçildiğinden bu yana aynı partiden pek olmamış. 2004’’den buyana, yerel yönetimlerdeki yöneticiler, merkezi iktidar partisinden. Üstelik 30 Mart 2014’de bu kent bu partinin adaylarına çok büyük bir destek sunmuş. Şehrin tamamını, altın tepsi içinde onlara vermiş.
Doğrusu, son bir yıllık dönemde, bu kentte yerel yönetimlerde çok büyük hizmet hamlesi beklerdim.. Sizce böyle bir hizmet hamlesi, müthiş bir proje sağanağı gördük mü?.. Bence kesinlikle göremedik. 30 Mart 2014’den, 30 Mart 2015’e kadar olan bir yıllık dönem, bu kent için yine kayıp zaman olmuştur. 
…………
Aslında AKP’li Başkanlar bu bir yıllık dönemde hizmet üretmekten çok siyaset yapmak zorunda kaldılar. Yerel seçimler biter bitmez, 30 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin havasına girildi. Zaten 30 Mart’tan sonraki 2-3 ay  “Kutlama ziyaretleri” ile geçmişti. Ardından, 30 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimi, AKP’li bütün belediye başkanları için  “Kimin bölgesinden Erdoğan’a daha yüksek oranda oy çıkacak” sınavı haline dönüştü. 
Cumhurbaşkanlığı seçimleri bittikten sonra da, hemen 7 Haziran’daki genel seçimlerin havasına girildi.  Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu, partinin genel başkanı, başbakan, yönetici kadroları yeniden belirlendi. Bizim Belediye Başkanlarımız da siyasetle ilgilenmek, partilerindeki gelişmeleri takip etmek zorunda kaldılar. 
Haklarını yemeyelim; bu dönemin çok önemli bir  başarısı vardır.. Geçen yazın müthiş kuraklığı döneminde İSU’nun gayreti ve başarılı operasyonlarıyla kent susuz bırakılmamıştır. Ama geride kalan 1 yıllık dönemde ilimizdeki belediyelerin-üstelik siyaseten ve ekonomik açıdan böylesine güçlü olmalarına rağmen- önemli bir hizmetin, kalıcı bir projenin ortaya konulduğunu söylemek mümkün değildir. Bu kentin temel sorunları olarak görülen toplu taşıma, trafik, sokak köpekleri gibi konularda, ilimizin bir yıl öncesinden daha iyi olduğunu kimse söyleyemez. 30 Mart 2014 seçimlerinin en önemli siyaset malzemesi olan “İzmit Tramvay” projesi ki- aslında bu da öyle çok büyük bir proje değildir-  hala ihale sürecini bitirmiş, kazma vurulmuş değildir.
………..
Kocaeli’nin iktidar partisine borcu yoktur. Ama iktidar partisi, bu kente borçludur. 30 Mart 2014’deki yerel seçimlerde bu kentin AKP’ye bahşettiği büyük onurun bedeli elbette ödenemez. Ama artık yerel yönetimlerden, bu kentin sürekli büyüyen sorunlarına çözüm için daha bir canlılık, daha bir hareket beklemek de hakkımızdır. 
Çok basit bir örnek vereyim. Yakından ilgilendiğim için biliyorum. Büyükşehir Belediyesi Körfez İlçe’de muhteşem bir kapalı yüzme havuzu yaptırdı. İçinde sağlıklı yaşam adına, spor adına ne isterseniz var. Türkiye’de benzeri kolay kolay gösterilemez. 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi bu tesis bitmişti. Ben hem inşaat aşamasında, hem bittikten sonra görme imkanını bulmuştum. Aslında yerel seçim öncesi açılışa hazırdı. Başkan, “Seçimden sonra açalım” demişti. Aradan bir yıl geçti. Hala, bitmiş bir tesis bile hizmete açılamadı. Bu kadar hantal, bu kadar yavaş bir yapıdan söz ediyoruz. Bugün Başkan Karaosmanoğlu, 2019’a kadar planlanan yeni hamleleri, projeleri açıklayacak. Büyükşehir’in 100 büyük projesinden söz ediliyor. 
Ben, 2019’a kadar 3 tane büyük, bu kentin sorunlarını hafifletecek ve kalıcı olarak iş yapsınlar razıyım. 4 yılda 100 büyük projenin hayata geçirilebileceğine zaten inanmıyorum.
Bu yazı toplam 415 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum