1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. 31 MART 2019 SEÇİM SONUCUNU NASIL OKUMALI?
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

31 MART 2019 SEÇİM SONUCUNU NASIL OKUMALI?

A+A-

Öncelikle 31 Mart 2019 seçim sonuçlarının ülkemize, milletimize ve tüm Kocaeli’mize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, hangi partiden olursa olsun, kazanan tüm belediye başkan ve meclis üyelerini cani gönülden tebrik ediyorum. 
Rakamsal bazda bir değerlendirme yapacak değilim. Lakin köşemiz de buna müsait değil ama ana hatlarıyla birkaç cümle ile de olsa bir analiz yapabiliriz. 
1-Bu seçim iktidar partisi Ak Parti’ye nasıl bir mesaj verdi?
2-Bu seçim, yeni sistemin neler getirdiğini, neler götürdüğünün ipuçlarını verdi.
3-Bu seçim, Kürtlerin yaşadığı bölgede HDP’nin giderek irtifa kaybetmesinin ne anlama geldiğinin sinyallerini verdi. 
4-Bu seçim, son dakika bel altı vuruşların bumerang etkisiyle sahibine nasıl zarar verdiğini bize gösterdi. 
Tüm bu ana başlıkları birer cümle ile de olsa açıklamamızın sağlıklı bir analiz yapmada yardımcı olacağını tahmin ediyorum. Aslında her bir şık başlı başına en az birer makalenin konusu… 
Evet,
1.a-Bir kere bu seçim sonuçlarının Ak Parti açısından mutlak zafer olmadığını, hatta seçmenin ciddi bir ikaz ve uyarıda bulunduğunu, söylemlerini gözden geçirmesi gerektiğini, daha kapsayıcı ve kuşatıcı olması için ciddi bir uyarıda bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. “Ben yaptım, oldu” mantığının geçerli olmadığını, tabanın sesine kulak verilmesi gerektiğini ve tepeden inme aday belirlemenin ciddi türbülanslara sebebiyet verdiğini söylemekle beraber, Ak Parti’yi yine işin başında tutmak istediğini, kendisine çeki düzen vermesi gerektiği ikazını yaptığını çıplak gözle görmek mümkün. 
***
2.a-Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin iktidar partisi Ak Parti’ye pek hayır getirmediğini, buna paralel olarak ittifakların da Ak Parti’ye bir fayda sağlamadığını, bilakis muhalefet cephesini güçlendirdiğini söyleyebiliriz. İttifak eden partilerin oylarının toplamının ittifaka tamamen yansımadığını, özellikle ittifakın ortağı küçük partilerde ciddi kaymaların olduğunu gösterdi. Ezcümle, bu sistemin tekraren ele alınması, yeniden değerlendirilmesi gerektiğini süreç içerisinde yapılacak tartışmalar gösterecektir diye düşünüyorum. 
***
3.a-Bu seçimin en dikkat çeken bir diğer yönü de, HDP’nin hakim olduğu bölgelerde giderek irtifa kaybetmesi. Başta Şırnak olmak üzere, Ağrı ve Bitlis gibi daha önce HDP’nin tulum çıkardığı bu illeri Ak Parti’ye kaptırmaları, Kürt seçmenin giderek HDP politikalarından uzaklaştığının delilidir. HDP, PKK ile arasına mesafe koymadığı müddetçe özellikle mütedeyyin Kürtlerin tamamen kendilerini terk edeceğini ve sadece kendi radikalleriyle baş başa bırakacağının sinyallerini verdi bu seçim. Dikkat edilirse, kayyum atanan bu iller, intikam duygusuyla tekrar HDP’ye geçmek yerine; tam tersi, kayyum atayan hükumetin partisine geçmesi dikkat çekici. Bu da gösteriyor ki, Kürt halkı ile HDP kan uyuşmazlığını yaşıyor ve siyasetlerini benimsemediğini gösteriyor. 
***
Ak Parti’nin kaybettiği Ankara ve İzmit özelinden yola çıkarak son derece yanlış bulduğum ve sonuçların da bu yanlışları teyit ettiğini düşündüğüm iki önemli hususu nazar-i dikkatinize çekmek istiyorum. 
4.a-Ak Parti, kendi partisinde aday olmasını teklif ettiği Mansur Yavaş’ı seçimlere ramak kala çek-senet muhabbetiyle kendisini vurmaya çalışması bumerang etkisi yarattı ve halk bunu karalama kampanyasının bir ürünü olduğunu ve hatta rakibinden korktuğu için bu yola başvurduğunu hesaba katarak oluşan bu algıya cevaben inadına Mansur Yavaş’a oy verdi. Kazanacağından korktukları için bu yola başvurulduğu algısı oluştu ve seçim sonuçları bu algıyla neticelendi.  Böylesi bir yola başvurulmasaydı, onlar da sığınacakları bir mağduriyetleri olmadığından belki de kazanamayacaklardı. 
4.b-Keza, İzmit’te de son zamanlarda Ak Parti CHP ile arasını açmıştı ve önde gözüküyordu. Ne zaman ki, İzmit adayı Av. Fatma Hürriyet aynı zamanda birer seçmen olan İzmit Belediye çalışanlarını ziyaret etmesine mani olundu, belediyeye sokulmadı ve ardından karanlık bir el tarafından “Hatırla” isimli korsan bir yayını piyasaya sürdü, bu da tıpkı Ankara’daki hadise gibi ters tepti ve kazanılma ihtimali kuvvetle muhtemel olan İzmit’in kaybedilmesine sebebiyet verdi. Bir diğer dikkat çekici husus da, İzmit Belediye meclisinde alınan oy, başkanlık için alınan oyun 5 puan üstünde. Bu da gösteriyor ki, aday belirleme yöntemi, zamanlaması ve toplumdan karşılık bulması çok önemli. Bu örneklerden de mağduriyet görüntüsü ön plana çıktı ve halkımızın da mağduriyetten yana tavır takındığı bilinen bir gerçektir. Sosyal bilimci olmaya gerek yok, toplum psikolojisini anlayabilen herkes bunu görebiliyor.
Evet, çok şey söylenebilir ve yazılabilir. Şimdilik bununla yetinelim. Seçim sonuçlarının tekraren hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.  
M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 1060 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum