1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 35 plakalı şehre 35 proje açıklandı
35 plakalı şehre 35 proje açıklandı

35 plakalı şehre 35 proje açıklandı

AK Parti, İzmir’e yönelik projelerini açıkladı. Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’de 2023'te kişi başına düşen milli gelirin 32 bin dolara çıkmasını hedeflediklerini söyledi.

A+A-

AK Parti, İzmir’e yönelik projelerini açıkladı. Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’de 2023'te kişi başına düşen milli gelirin 32 bin dolara çıkmasını hedeflediklerini söyledi. Projelerin inşaatları sırasında 165 bin İzmirlinin doğrudan iş sahibi olacağını belirten Yıldırım, açıkladıkları projelerin hayata geçmesiyle şehre yıllık katkısının 11,4 milyon TL olacağını belirtti. Yıldırım, cumhuriyetin 100. yılında lider ülke Türkiye’yi sırtlayacak ikinci şehrin İzmir olmasını hedeflediklerini dile getirdi. Kaya Termal Otel'de düzenlenen “35 İzmir, 35 Proje” konulu toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Binali Yıldırım, İzmir milletvekili adayları, kanaat önderleri ve meslek odaları temsilcileri katıldı. Yıldırım, yaptığı konuşmada istiklal mücadelesinin İstanbul'da kararlaştırıldığını, Samsun'da başladığını, zafer noktanın İzmir'de konulduğunu hatırlattı. İlk İktisat Kongresi’nin İzmir'de toplanarak yeni cumhuriyetin kalkınma stratejisinin oluşturulduğunu bildiren Yıldırım, İzmir'e siyaset değil, hizmet sloganıyla geldiklerini söyledi. Yıldırım, “Bu projeye içi boş diyenlere armağanımızdır.” dedi.

Yıldırım, projelerini açıklarken İzmir’in 2010 yılı ekonomik verileriyle 2023 yılı hedeflerini karşılaştırdı. Halen 17 milyar dolar olan ihracatın 100 milyar dolara çıkmasını hedeflendiğini belirterek, iller arası nüfus sıralamasında İzmir'in 3. sırada, 2023'te Gayri Safi Milli Hasıla'ya katkı bakımından 2. sırada olacağını düşündüklerini kaydetti. Yıldırım, şunları söyledi: “230 kilometre olan otoyolları 2 bin kilometreye, sıfır olan yüksek hızlı tren hattını bin kilometreye, 7,5 milyon olan uçak yolcusu sayısını 40 milyon kişiye, raylı toplu taşıma sistemini 90 kilometreden 270 kilometreye, limanlardaki konteyner kapasitesini yılda 1 milyon TEU’dan 13 milyon TEU'ya çıkarmayı hedefliyoruz. Yat bağlama kapasitesini bin 965'ten 7 bin 765'e, yıllık turist sayısını 1,1 milyondan 10 milyona ve turistik yatak sayısını 43 bin 500'den 100 bine çıkarmayı planlıyoruz.” Binali Yıldırım, çok iddialı hedefleri olduğunu söyledi. Açıkladıkları projelerin her birinin gerçekleşme süresinin 3,5-4 yıl olduğunu, hepsine bir anda başlanmayacağını kaydetti. Şehirlerarası ulaşım projelerinin, İzmir'in 2023 büyüme hedefini gerçekleştirebilmek için olmazsa olmaz bir ihtiyaç olduğunu kaydetti. Yıldırım, “Yol olmayınca hiçbir şey olmaz. Yolun olmadığı yerde ne bina ne fabrika ne liman ne havaalanı görürsünüz. Yaşam ve zenginlik yollar etrafında oluşur. Bu altyapıyı mutlaka yapmak zorundayız. 2003 yılında İzmir, Anadolu'ya sadece Aydın'a ve Çeşme'ye bölünmüş yolla bağlıydı. Bugün hem Ankara'ya, hem İstanbul'a, hem Antalya'ya, hem de Muğla'ya bölünmüş yolla bağlanır hale geldi.” diye konuştu. Türkiye'ye katma değer sağlayacak önemli değerlerden birinin de turizm olduğunu belirten Yıldırım, kruvaziyer limanları, yat limanları, agora ve şehir yenileme gibi projelerle İzmir’in geç kalmışlığını gidereceklerini söyledi. Hükümet olarak birçok şehre yönelik projeler açıkladıklarını vurgulayan Yıldırım, İzmir'in EXPO 2020 gibi bir avantajı olduğunu kaydetti.

ŞEHİR YENİLEME PROJESİ

İzmir'deki 1 milyon konuttan en az 200 bininin standarta uymayan, depreme dayanıklı olmayan, yeterli altyapı hizmeti bulunmayan binalardan oluştuğunu belirten Yıldırım, bu yapılarla İzmir’in cumhuriyetin 100. yıl şehri olamayacağına dikkat çekti. Şehir yenilemenin mutlaka yapılması gerektiğini dile getiren Yıldırım, “Şehir yenileme projesini hiç ama hiç siyasetin amacı haline getirmeyeceğiz. Bu projeyi yüksek sesle konuşmaya başlayınca belediye de adım atacağını ifade etti ve şehir yenileme için projelerini açıkladı. Bu güzel bir gelişme. Burada yerel yönetimlerle uyum içinde çalışmak, projenin başarısı için olmazsa olmaz şartımızdır. İzmir bu yenilenmeyle daha konforlu, daha güzel mekanlara sahip olacak. Önce yapacağız, sonra yıkacağız; önce yıkıp sonra yapmak yok. Bu proje, 10 milyar lirayı aşan bir iştir.” dedi.

KONAK MEYDANI'NA TÜNEL

Yıldırım, açıkladıkları projeler arasında Konak Meydanı'na tünel yapılmasını hayati olarak gördüğünü söyledi. Bu projeyle birlikte Üçkuyular, Yeşildere, Mürselpaşa arasında 2x2,5 kilometrelik çift tünel inşa edeceklerini anlatan Yıldırım, şehiriçinden geçen transit yolcunun yer altına alınacağını belirtti.

İZKARAY KÖRFEZ GEÇİŞİ

Açıklanan en önemli projelerinden biri, İZKARAY olarak nitelendirilen Körfez Geçiş projesi oldu. Projeye göre Bostanlı ile İnciraltı, 4,5 kilometresi köprü ve 1,5 kilometresi batırma tüp tünelle birbirine bağlanacak. Böylece Bostanlı ve Karşıyaka başta olmak üzere şehrin kuzeyinden gelenler, en kısa yoldan güneye ulaşacak. Projesiyle şehir merkezi, kuzeyden gelen transit trafikten arınmış olacak. Mevcut durumda 30-35 kilometre yol katedilerek gidilen yere, 10 kilometrede ulaşabilecek.

İKİ BÜYÜK ŞEHİR HASTANESİ

Bayraklı'ya bin 600, Tepecik'e bin 400 yataklı şehir hastaneleri kurulacak. Bu projelerin yatırım programına alındığını ve uygulama safhasında olduğunu anlatan Binali Yıldırım, öğrenci yaşam merkezleri de kurulacağını, yeni stadyumlar yapılarak spor kulüplerinin destekleneceğini belirtti.

EFES ANTİK LİMANI CANLANDIRILACAK

Efes'in antik limanı yeniden inşa edilecek. Liman ve ulaşım yolu, canlandırma projesiyle tarihte kullanıldığı şekilde yeniden hayat bulacak. Bu çerçevede bölgedeki antik yapılar da restore edilecek. Deniz yoluyla doğrudan Efes'e ulaşım sağlanacak, liman çevresinde tarihte olduğu gibi yaşam alanları oluşturulacak. Tarihi ve tabii altyapılara dokunulmadan, mevcut altyapıların imkânlarıyla Efes antik limanına denizden ulaşılacak.

KUZEY EGE ÇANDARLI LİMANI

Temeli kısa bir süre önce atılan ve dünyanın en büyük 10 limanı arasında gösterilen Kuzey Ege Çandarlı Limanı, Ege Bölgesi'ni önemli bir ticaret aktörü haline getirecek. Proje, İzmir’in yıllık 1 milyon TEU olan konteyner kapasitesini 13 milyon TEU’ya çıkaracak. İzmir'i, Türkiye'nin en önemli lojistik üslerinden biri haline getirecek.

SABUNCUBELİ TÜNELİ

İzmir ile Manisa, Sabuncubeli Tüneli'yle birbirine bağlanacak. İki şehir, uzun yıllardır trafik açısından riskli bölge olarak anılan Sabuncubeli'nde inşa edilecek tünelle birleşecek. Tünelin 3,5 kilometresi çift tüp, 1,2 kilometresi bağlantı yolu olacak. Tünel, iki geliş ve iki gidiş olarak planlandı.

İZMİR'E DÖRT YENİ METRO HATTI

İzmir'deki metro hattı, "metro ağı" haline gelecek. Şehir merkezi, semtlere dört yeni metro hattıyla daha bağlanacak. Bunlar Üçkuylar-Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Üçyol-Tınaztepe, Halkapınar-Otogar ve Bornova Merkez-Evka3 olarak belirlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bu dört projenin Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılması için başvurmuştu.

İZBAN SELÇUK-BERGAMA-MANİSA UZATMA PROJESİ

İZBAN projesi kapsamında 30 km. uzunluğunda yeni demiryolu hattıyla Bergama, Aliağa istasyonu üzerinden Menemen'e bağlanacak. Bu hat, İzmir ve Manisa'ya demiryolu vasıtasıyla entegre edilecek. Yine 30 kilometrelik ikinci hatla sistemin güzergâhı Tepeköy'den Selçuk'a kadar uzatılacak.

KARABURUN'A 6 KİLOMETRELİK KANAL

Binali Yıldırım, yeni yat limanları, kruvaziyer limanı, dijital tarih kütüphanesi, agora ve şehir merkezi yenilemesi, EXPO 2020, Egeray ve metro projelerini de anlattı. İzmir-Çeşme Deniz Otoyolu projesi kapsamında Karaburun'a 6 kilometrelik bir kanal yapılacağını, bununla birlikte İzmir-Çeşme arasındaki denizyolu ulaşımımın 45 dakikaya düşeceğini söyledi.

BAKAN GÜNAY: SİYASET ALGISINI DEĞİŞTİRDİK

Bakan Ertuğrul Günay ise AK Parti'nin Türkiye’de siyaset algısını değiştirdiğini, katı tartışma ve ideoloji anlayışından çıkarıp hizmet odaklı bir anlayışa götürdüğünü söyledi. Türkiye'nin artık önünü görebildiğini, birkaç yıllık projeler yapılmadığını ifade eden Günay, Atatürk'ün hayalini gerçek kılıp Türkiye'yi çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarmak için çalıştıklarını belirtti. Geçmiş yıllarda hayal bile edilemeyen şeylerin artık gerçekleştirilebildiğine dikkat çeken Günay, “Eskiden bunlar hayaldi, şimdi ise Türkiye hayallerin gerçekleşebileceği yeni bir vizyona kavuştu.” dedi. İzmir'in tanıtımıyla ilgili çalışmalarını da anlatan Kültür ve Turizm Bakanı, Los Angeles Times gazetesindeki Efes antik kenti ilanını gösterdi. Günay, “Los Angeles Times'ın son sayılarından biri, İzmir'le ilgili tanıtımdır, Efes'le ilgilidir. Bizim derdimiz ve gayretimiz, Türkiye'yi daha iyiye, ileriye taşımak.” diye konuştu.

AÇIKLANAN PROJELER

1- İzmir Karayolu ve Raylı Geçiş (İZKARAY)

2- Konak Tüneli

3- İzmir-İstanbul Otoyolu

4- İzmir-Ankara Otoyolu

5-İzmir Antalya Otoyolu

6-Kuzey Otoyolu

7-Sabuncubeli Tüneli

8-İzmir - Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı

9-İzmir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı

10- İzmir Metroları

11-Egeray

12-Kemalpaşa-Turgutlu ve Kiraz-Ödemiş Demiryolları

13-Körfez Dönüşüm Projesi

14-Kuzey Ege Limanı

15-Kruvaziyer Liman

16-Yat Limanları

17-Efes Antik Limanı

18-İzmir - Çeşme Deniz Otoyolu

19-Balıkçı Barınakları

20- Agora ve Kent Merkezi Yenileme

21-Tarım ve Hayvancılık Sanayi İşletmeleri

22-Kemalpaşa Lojistik Merkezi

23-Şehir Yenileme Projesi

24-Tıpkent

25- Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali

26-Vecihi Hürkuş Havalimanı

27- Dijital Tarih Kütüphanesi

28- Dijital Arşiv Kent

29- E-Ticaret Üssü İzmir

30- Bilişim ve Ar-Ge Şehri

31- Bilişim Destekli Yaşam

32- Öğrenci Yaşam Merkezi

33- Gören Gözler

34 - Deniz Ürünleri Borrası

35- Olimpik Stadyumlar

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.