1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. 4 yıl önce bugün acı haberle sarsılmıştık
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

4 yıl önce bugün acı haberle sarsılmıştık

A+A-
Aşırı sıcaklardan bunaldığımız 2011’in temmuz ayındı. Acı haber ayın 20’sinde geldi. Amansız hastalıkta mücadele eden Can Ulusoy tedavi gördüğü hastanede sabaha hayata gözlerini yummuştu. Henüz 56 yaşındaydı. 
4 yıl geçti üzerinden. Bugün Can Ağabeyin ölüm yıldönümü. Kocaelispor’un Süper Lig’de üç büyüklere kafa tuttuğu, fırtınalar estirdiği dönemler futbolun patronuydu Can Ulusoy. O yıllar elde edilen büyük başarılarda önemli pay sahibiydi. Tanıdığım en iyi Kocaelisporlulardan biriydi, renkler için yapamayacağı fedekarlık yoktu. Teknik ekip ve futbolcularla diyalogları çok iyiydi. Futbolcular onu bir baba, bir ağabey gibi görürdü. Olabildiğince mütevazıydı. Her başarıda teknik ekibi ve futbolcuları öne çıkarır, başarısızlık olduğunda sorumluluğu üzerine alırdı.  Yöneticilikteki başarısı bir yana, çok iyi, güzel bir insandı. Sevmeyeni yoktu.  Yüzünden tebessüm eksik olmazdı. Yardım severdi, ihtiyacı olanı, zordakini boş çevirmezdi. Mümkün olduğunca hoş görülüydü. Kimseye kızdığını; kırıldığını bilmiyorum.   Kocaelispor’da 10 yılı aşkın görev yaptı, bir gün olsun kendisiyle bir tartışmamız olmamıştır.  Basın mensuplarını kardeşi gibi görüldü.
Yıllar geçtikçe onu daha çok özlüyor ve arıyoruz. Vefatının dördüncü yıldönümünde Can Ağabeyi rahmetle anıyoruz. Yattığı yer nurla dolsun, mekanı cennet olsun.  Kocaelispor’un en parmak dönemlerinde o vardı, o bu kulübün tarihine adını efsane futbol şube sorumlusu olarak yazdırdı.  Dünya döndükçe Kocaelispor var olacak, Can Ulusoy adı hiç unutulmayacaktır.  

Cenap Yener Ağabey televizyoncu oluyor
Eski kaleci, Kocaelispor’un eski yöneticilerinden Cenap Yener’e özel bir sevdim vardır. Kendime ağabey derecesinde yakın gördüğüm biridir. İşi gereği sürekli İstanbul’da olduğu için pek görüşemesek de telefonda birbirimizin halini hatırını sorar, hasret gideririz. Bayramın ilk günü izinliydim. Bayram namazı için erken kalktım. Dönüşte biraz kestirdikten sonra uyanınca Cuma namazına kadarki süreyi telefonla bayram kutlamasına ayırdım.  Yanlış anlaşılmasın, mesaj falan atmadım. Zaten mesajla kutlamaya karşıyım. Doğru bulmuyorum. Şunu da söyleyelim bana mesajla gelen bayram kutlamalarını da okumuyorum. Yılda iki bayram var. Hadi gidemiyorsun, bari telefonla ara sesini duy. Ben öyle yapıyorum. Telefon rehberimde yaşı benden büyük sevdiğim, saydığım kim varsa arayıp bayramlarını kutluyorum. Nasıl mutlu oluyorlar anlatamam.
ULUSAL TV’DE PROGRAM YAPACAK
 Bayramını kutlamak için aradığım isimlerden biri de Caner Yener Ağabeydir. Kısa süreli hal hatır sorduk birbirimize. Sevgili Cenap Ağabey yeni sezon için aldığı bir tekliften bahsetti, “Senin gibi televizyoncu oluyorum” dedi. Hayırdır ağabey deyince, “Ulusal TV’den spor programı yapma teklifi aldım. Yeni sezon haftada bir gün program yapacağım” dedi.  Sevgili Cenap Ağabeye sevindiğimi söyleyip, “Artık beni de bir programa konuk olarak davet edersin” dedim. Cenap Ağabey, “ Tabi ki, ederim. Sonra, sen bu işin erbabı sayılırsın. Senden öğreneceğim çok şey var.  Bir araya gelelim de, bana programcılığın inceliklerinden bahset” dedi. Cenap Ağabey eski bir futbolcu ve Kocaelispor yöneticisi olmasının dışında G.Saray’ın kongre ve G. Saraylı Sporcular Derneği yönetim kurulu üyesidir.  Bunca yıllık bilgi birikimi ve donanımıyla ulusal düzeyde yayın yapan bir televizyon kanalında spor programı yöneticiliğini en iyi şekilde yapacağından kuşkum yok. 
FARK YARATACAK, PROGRAMLARI ÇOK KONUŞULACAKTIR
Aslında televizyon programcılığında deneyimi de var.  Gerek Kocaelispor’da basın sözcüsü olduğu, gerekse sonrasında birçok kez kendisini Kocaeli TV’ye konuk olarak çağırmıştım. Çok rahattı, ayrıca mesajları da etkiliydi. Katıldığı her program ses getirmiş, kamuoyunda günlerce konuşulmuştu. Hele, “Trabzonspor 4’ncü büyük değil” çıkışı vardı ki, bomba etkili yaratmış, günlerce tartışılmıştı. Şimdi konuk masasından yönetim masasına geçecek. Bir anlamda sorulara yanıt veren değil, soru soran pozisyonda olacak.  İnanıyorum kısa süreçte yapacağı programlarla fark yaratacaktır. Kendisine hayırlı olsun diliyorum. Programlarını mümkün olduğunca takip etmeye çalışacağım. Tabi konuk olacağım programı da heyecan ve merakla bekleyeceğim. Ulusal televizyonlara birçok kez röportaj verdim ancak spor programına katılmak bugüne kadar nasip olmamıştı. O günü iple çekiyorum.  

Kahraman hayırlı olsun
İlimiz basketbolunda nöbet değişimi yapıldı. Son 3 yıl il temsilciliği görevini başarıyla yerine getiren Yavuz Bilgin’in sağlık sorunlarından ötürü bırakma kararının ardından Basketbol Federasyonu yapılan başvurular arasında tercihini Cengiz Kahraman’dan yana kullandı. 
EN UYGUN, EN DOĞRU İSİMDİ 
Müracaatlara bakıldığında bu atamanın yapılması zaten bekleniyordu. İlimizde basketbol denince akıllara ilk gelen isimlerden biridir Cengiz Kahraman. Hayatını bu spora adamış dersek inanın abartmış olmayız. Hakem, antrenör ve yönetici olarak yıllar boyu bu branşa hizmet eden, sorun ve beklentileri en iyi bilenlerden biri olan Kahraman’ın il temsilciliğine getirilmesi yerinde bir karar oldu. Zaten Kahraman ismi üzerinde bir fikir birliği oluşmuştu. Gerek İl Müdürü Çintimar, gerek Yavuz’un İl Hakem Kurulu ve tabi basketbol camiası en uygun ve doğru ismin o olduğunda birleşmişti. Yerel basından da aynı şekilde Kahraman’a büyük bir destek vardı. Basketbol Federasyonu bu gerçeklerden hareket ederek atamayı yaptı. 
BAŞARILI EKİP DEVAM EDİYOR
Kahraman kısa bir süre için göreve geldi. Zira gelecek yıl yapılacak olimpiyat oyunlarına kadar il temsilciliği yapacak. Olimpiyat sonrasında federasyonlarda seçim yapılacak ve il temsilcileri yeniden atanacak. Kahraman 3 yıldır görevde olan ve başarılı işler yapan Yavuz Bilgin’in İl Hakem Kurulu ile birlikte çalışacak. Son dönem başlatılan ve yarım kalan işlerin tamamlanması için ekibin devam etmesi önemli bir noktaydı. Bu sağlandı. Sadece il temsilcisi değişti. Ben önümüzdeki bir yıllık süreçte de ilimiz basketbolundaki atağın devam edeceğine, sağlam bir alt yapı oluşumunda daha ileriye gidileceğine inanıyorum. Sevgili Cengiz Kahraman’a görevinde başarı temenni ederken, bu atamanın ilimiz ve Türk basketboluna hayırlı olmasını diliyorum. 
Bu yazı toplam 516 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.