1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 41 ülkeden bin çocuk Kocaeli’de
41 ülkeden bin çocuk Kocaeli’de

41 ülkeden bin çocuk Kocaeli’de

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 10. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali’nin startı 41 ülkeden gelen yaklaşık 1000 çocuğun kortej yürüyüşü ile start aldı

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle 41 ülkeden 1000 çocuğu misafir edeceği 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali’nin startı kortej yürüyüşü ile başladı. Türkiye’de örneği olmayan fuarın, bu seneki temasının ‘’Spor ve Çocuk Oyunları’’ oldu. 21-23 Nisan tarihleri arasında “ Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda çocuklar eğlenceye ve maceraya doyacak. 

BU YILIN TEMASI ‘’SPOR VE ÇOCUK OYUNLARI’’
 “Dünya çocukları için festival kapsamında 21-23 Nisan tarihlerinde 30 bin metre kare kapalı alana sahip Uluslararası Fuar Merkezi’nde Türkiye’de örneği olmayan bir fuara ev sahipliği yapacak. ‘’Spor ve Çocuk Oyunları’’ temalı Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda çocuklar eğlenceye ve maceraya doyacak. Bu yıl açılış programında kısa süre önce hayatını kaybeden dünya ve olimpiyat şampiyonumuz cep herkülü Naim Süleymanoğlu anılacak. Ayrıca dünya çocuklarını, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen okullardaki yaşıtlarının evlerinde misafir edecek

DÜNYA ÇOCUKLARININ ZİYARET PROGRAMLARI
20 Nisan Cuma günü misafir gruplar Kocaeli Bilim Merkezi ve Kağıt Müzesi’ni gezecek. Dünya çocukları ardından Darıca Hayvanat Bahçesi ile Uzuntarla’daki Doğal Yaşam Alanı ve Çocuk Hayvanat Bahçesi’nde eğlenceli zamanlar geçirecek. 

FUAR 21 NİSAN’DA START ALACAK
Uluslararası Çocuk Eğitim ve Eğlence Fuarı’nın etkinlik bölümü, 21 Nisan Cumartesi günü saat 14.00’te Uluslararası Fuar Merkezi’nde başlayacak. Açılışta; geçmişte dünya ve olimpiyat şampiyonluklarına damga vuran, rekorları hala kırılamayan ve kısa süre önce hayatını kaybeden cep herkülü lakaplı Naim Süleymanoğlu anılacak. Anma programına Naim Süleymanoğlu’nun ailesiyle aynı dönemde Türk halterini başarıdan başarıya sürükleyen, dünya ve olimpiyat şampiyonu Halil Mutlu da katılacak. Geleneksel çocuk oyunları ve spor branşlarının bir arada olduğu sporcu çocukların birlikte sergileyeceği ‘’Oyundan Spora’’ koreografisi açılışa renk katacak. Protokol konuşmalarının ardından dünya çocuklarının yöresel oyunlarını sergileyeceği gala programına geçilecek.

ANADOLU ATEŞİ KIVILCIM COŞTURACAK
Anadolu Ateşi Kıvılcım gösteri grubu, 21 Nisan Cumartesi günü saat 18.00’de sahne alacak. Türkiye’nin dört bir köşesinden derledikleri yöresel oyunlardan örnekler sergileyecek olan Anadolu Ateşi Kıvılcım, fuara katılan 7’den 70’e herkesi coşturacak. 

FESTİVAL PİKNİĞİ 
Yine her yıl geleneksel hale gelen festival pikniği, 22 Nisan Pazar günü saat 11.00’de önceki yıllarda olduğu gibi Sekapark’ta yapılacak. 

MAŞA VE KOCA AYI MÜZİKALİ
22 Nisan Pazar günü saat 14.00’te Maşa ve Koca Ayı Müzikali sahne alacak. Çocukların en sevdiği çizgi dizilerin başında gelen Maşa ile Koca Ayı, hayranlarıyla fuarda buluşacak. 

ELİF’İN DÜŞLERİ MÜZİKALİ
22 Nisan Pazar günü çocukları bekleyen bir müzikal daha var. Saat 18.00’de ise TRT Çocuk’un sevilen çizgi filmi Elif’in Düşleri Müzikali, dünya çocukları ve ailelerle beraber olacak. 

23 NİSAN KUTLAMALARI FESTİVAL ALANINDA
23 Nisan Pazartesi günü saat 10.00’da Kocaeli Valiliği’nin düzenleyeceği 23 Nisan Kutlama Programı, yine fuar alanındaki büyük sahnede yer alacak. Etkinlikte 23 Nisan şiirleri okunacak, Kocaeli Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü Çok Sesli Çocuk Korosu, Halk Oyunları Gösterileriyle Kocaeli Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğü Çocuk Korosu sahne alacak.

SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ
Büyükşehir tarafından bu yıl 2.si düzenlenen Bilge Şehir Kocaeli Karikatür Yarışması’nın konusu “Çocuk ve Dijital Bağımlılık” oldu. Fuarın sosyal sorumluluk projesi olan ‘’çocuk ve dijital bağımlılık’’ temasında karikatürlerin katıldığı yarışmanın final elemeleri yapıldı. Dünyanın dört bir yanından profesyonel ve amatör karikatüristlerin katıldığı yarışmada finale kalanlar için ödül töreni 23 Nisan Pazartesi saat 10.00’da fuar alanında Valilik programının içinde gerçekleştirilecek.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ; ASLAN MÜZİKALİ 
23 Nisan Pazartesi günü saat 16.00’da büyük sahnedeki gala programının devamında ülke gösterileri ve şovlar olacak. Fuarın son anlarında ise saat 18.00’de Türkiye’de ilk kez ve TÜPRAŞ sponsorluğunda Aslan Müzikali sahne alacak. 

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI
Festival alanındaki macera parkurunda 3 gün boyunca birbirinden heyecanlı, zorlu ama bir o kadar eğlenceli parkurlar; Geleneksel Çocuk Oyunları alanında ise ip atlama, sek sek ve mendil kapmaca gibi tüm çocukların asırlardır vazgeçilmez oyunlarıyla neşeli dakikalar çocuklarımızı bekliyor. Yine 3 gün boyunca şaşırtıcı canlı heykeller festival alanında olacak. Ünlü sunucu Burak Sezen; nam-ı diğer çocukların Burak ağabeyi, çocuklarla yapacağı yarışmalar ve şovlarla etkinliği daha da eğlenceli bir hale getirecek. 

SPOR VE SAĞLIKLI YAŞAM AKTİVİTELERİ 
Festival alanındaki Geleneksel Spor alanlarında; Etnospor, Geleneksel Okçuluk, Geleneksel Çocuk Oyunları, Macera alanlarında; İl Jandarma Komutanlığı, Matrak, AKUT etkinlikleri yer alacak. 

SPOR ALANLARI
22 farklı branşta 8 federasyonun desteğiyle Jimnastik, Eğlenceli Atletizm, Badminton, Kürek, Bowling, Masa Tenisi, Hokey, Dart, Mini Curling, Hemsball, Taekwando, Boks, Oryantiring, Bilek Güreşi, Sokak Basketbolu ve Eskrim bölümleri yer alacak. Özel etkinlikler de Decathlon, İpli Oyun Parkuru ve Şişme Oyun Grupları çocukları bekliyor.

EĞLENCELİ ATÖLYELER
Her yıl olduğu gibi bu yılda Eğlenceli Atölyeler alanında 47 farklı atölyede eğlence adına ne ararsanız var; Uçurtma, Cam Boncuk, Çömlek, Ebru, Resim, Seramik, Karikatür, KO-MEK Yüz Boyama, KO-MEK Takı Tasarımı, KO-MEK Kum Boyama, KO-MEK Objelerin Dili, KO-MEK Ahşap Atölyesi, KO-MEK Vitaminli Meyveler, Bilgi Evleri Boyama Atölyesi, Bilgi Evleri Tişört Tasarım Atölyesi, Bilgi Evleri Eva Atölyesi, Bilgi Evleri Ahşap Atölyesi, Bilgi Evleri 3D Sanal Gerçeklik, Bilgi Evleri Değerler Labirenti, Minik Şefler, Minik İtfaiyeciler, Seka Kâğıt Müzesi Makedo, Seka Kâğıt Müzesi Origami, Seka Kağıt Müzesi Quilling.

KOCAELİ BİLİM MERKEZİ’NDEN CEP HERKÜLÜ
Milli sporcumuz Naim Süleymanoğlu, kendi ağırlığının 3 katı olan 190 kilogramı kaldırarak dünya rekoru kırmıştı. Festival boyunca Kocaeli Bilim Merkezi’nin Cep Herkülü alanında çocuklar bunu kendileri deneyip görebilecek. 

ÇOK SAYIDA ETKİNLİK ALANI
Ayrıca Çevreye Duyarlı Robot Projeleri Sergisi, Kocaeli Bilim Merkezi Mancınık Atölyesi, TEGV, ULAŞIMPARK, İZAYDAŞ, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü-112-UMKE, Veteriner Şube Müdürlüğü, Teddy Bear, Viasea, Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, TEMA, Türk Hava Kurumu, Pony Clup, Aile Konak Hastanesi ve Hyundaı alanda atölye açacak.

ÇOCUK FESTİVALİNİN BU YILKİ DESTEKÇİLERİ VE SPONSORLAR
Etkinliğimizi bu yıl yine çok sayıda paydaşımızla birlikte düzenliyoruz. Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Üniversitesi’nin yanı sıra Kocaelispor, Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu, Türkiye Jokey Kulübü, Türk Hava Kurumu, Dünya Etnospor Federasyonu, Kürek Federasyonu, Badminton Federasyonu, Oryantiring Federasyonu, Boks Federasyonu, Halter Federasyonu, Eskrim federasyonu, Karate Federasyonu, Voleybol Federasyonu, Decathlon, Viesea, TEGV, KOÜ BESYO, AKUT, TEMA etkinliğimize destek veriyor. Bu yıl sponsorlarımız arasında ise Aygaz, Opet, TÜPRAŞ ve Hyundai yer alıyor. 

FESTİVALİN EN DUYGUSAL ANLARI
Her sene olduğu gibi bu yılda festivalin en duygusal anları son gününde yaşanacak. 24 Nisan Salı günü dünya çocukları, evlerine dönmek için yanlarında kaldıkları Kocaelili ailelerden ayrılacak. Dünya çocuklarına annelik ve babalık yapan Kocaelili veliler ile misafir çocuklar tekrar görüşmek dilekleriyle vedalaşacak.

(Kerim YAVUZ)

41 ülkeden bin çocuk Kocaeli’de

41 ülkeden bin çocuk Kocaeli’de

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 10. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Festivali’nin startı 41 ülkeden gelen yaklaşık 1000 çocuğun kortej yürüyüşü ile start aldı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.